ye-logo.v1.2

Як працює російська пропаганда у Європі: наративи про дискримінацію культури, фейки у Польщі та підтримка у Німеччині

Суспільство 2496
Російська пропаганда продовжує бути активною за кордоном
Російська пропаганда продовжує бути активною за кордоном. Фото: slovoidilo.ua

Російській пропаганді вірять понад десять відсотків німців.

Російська пропаганда продовжує активно працювати у країнах ЄС. Вона направлена проти підтримки України західними країнами.

Попри іноді смішні фейки, кремлівській пропаганді вдається посіяти сумніви у громадян.

Російські пропагандисти продовжують поширювати фейки та антиукраїнські наративи у Європі за допомогою підроблених відео. Раніше “Сайт “Є” писав, що Institute the strategic dialogue провело розслідування щодо інформаційної кампанії кремлівської пропаганди, яка була спрямована на поширення фейків про постачання зброї Україні.

За допомогою підроблених відео, пропагандисти намагалися переконати західну аудиторію, що зброя, яку передають Україні, потрапляє на “чорний ринок” у Європі.

Наратив про дискримінацію росіян

Тепер російські медіа та проросійські акаунти в соцмережах поширюють відео з логотипом Euronews та з використанням схожого стилю англійських субтитрів. Але це фейк.


Відео було підроблене

У сюжеті йдеться про те, що нібито аукціонний дім Bolland & Marotz проводить аукціон, на якому учасники зможуть придбати листи Достоєвського, рукописні нотатки Чайковського, серію ескізів Врубеля та інші експонати. Після продажу всі ці експонати нібито будуть знищені, адже Росія дискредитувала себе у війні з Україною. Тож знищення російської культурної спадщини є логічним наслідком. Це — неправда, пише “Детектор медіа”.

Як пишуть грузинські фактчекери проєкту MythDetector, сюжет, який поширюють від імені Euronews, вигаданий. Відео змінено за допомогою комп'ютерного програмного забезпечення, медіа не готувало такого сюжету. Аукціонний дім Bolland & Marotz також спростував організацію подібного аукціону. Також у компанії повідомили, що ідея проведення такого заходу суперечить внутрішній політиці.

У такий спосіб російська пропаганда намагається просувати меседж про русофобію та дискримінацію росіян за кордоном.

Пропаганда у Польщі

Речник міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарин продовжує ділитися аналітикою щодо роботи російської пропаганди у Польщі.

Він наголосив, що росія намагається представити Україну як країну, що становить загрозу для всієї Європи, у тому числі й для Заходу. Так, пропаганда намагається подати Україну як терористичну державу, яка не повинна субсидуватися чи підтримуватися Заходом. У російських пропагандистських каналах також є припущення, що Захід, підтримуючи Україну, завдає собі шкоди та створює собі проблеми.

Жарин додав, що суттєвим симптомом цієї акції стали звинувачення кремлівськими чиновниками українців у виготовленні "брудної бомби", яку українці нібито збираються підірвати на своїй території.

З іншого боку — у пропаганді росіян, пов'язаною з Польщею, можна побачити використання наративів для переконання в тому, що співпраця між Польщею та Україною є небезпечним чинником для поляків.

“Ми чітко бачимо, що своїми діями як проти Польщі, так і проти Заходу росія намагається створити недовіру до України, щоб Польща та весь західний світ відмовилися від української справи та перестали допомагати владі у Києві”, - додав він.

Нагадаємо, що “Сайт “Є” неодноразово писав про те, що в Україні росіяни поширюють фейки, що Польща небезпечна для нашої країни. Зокрема, через те, що нібито хоче окупувати частину території.

Жарин підкреслив, що також є спроби залякати польське суспільство загрозами, пов'язаними з Великою світовою війною або застосуванням ядерної зброї, пише “Польське радіо”.

Так, росіяни намагаються маніпулювати тим, хто винуватець у війні, де йде війна і хто насправді є жертва.

Зокрема, кремлівська пропаганда просуває наративи, що агресор НАТО і росіяни нібито захищаються.

Фейк про антиукраїнські протести у Румунії

Видання Veridica.ro спростувало російський фейк, що нібито у Румунії відбулися безпрецедентні масові протести проти НАТО та проукраїнської політики влади.



Російська пропаганда вигадує протисти проти підтримки України

Насправді в Румунії ніколи не було масових антинатівських чи антиукраїнських демонстрацій, а на опублікованих записах не видно плакатів і не чути скандувань, з яких випливало б, що йдеться саме про таку акцію. Більше того, фотографії, покликані проілюструвати акції протесту, були зроблені в іншу пору року або навіть в іншій країні.

Румунські фактчекери відмічають, що в останній час російські ЗМІ просувають низку хибних наративів про бажання країн Східної Європи вийти з НАТО та ЄС. У російських ЗМІ писали, що після приєднання до європейських структур румунська держава стала бідною, малонаселеною, підконтрольною Вашингтону та Брюсселю. Ці наративи мають подвійну мету: з одного боку, показати громадській думці в Росії, що зближення із Заходом – це справжня катастрофа, а з іншого – посіяти євроскептицизм у румунському суспільстві. Після вторгнення в Україну антинатівські наративи тісно пов'язані з антиукраїнськими. В російських фейках країни НАТО критикують за те, що вони підтримують оборонні зусилля України, постачаючи їй зброю, боєприпаси, техніку та гуманітарну допомогу. Мета таких публікацій показати, що НАТО не користується підтримкою в Румунії та що громадяни хочуть виходу з Альянсу.

Крім того, є завдання переконати населення, що Україна не користується підтримкою.

Ефективність пропаганди

Варто зазначити, що попри досить незграбні й прямолінійні фейки російській пропаганді вдається сіяти сумніви у суспільстві. Наприклад, у німецькому.

За результатами опитування Cemas майже кожен п'ятий житель Німеччини вірить, що "путін бореться проти світової закуліси". У квітні цей показник становив 12 відсотків, пише DW.

Крім того, 12 відсотків респондентів вірять ще одному відомому твердженню російської пропаганди про те, що "Україна разом із США керує секретними біолабораторіями з виробництва біологічної зброї". У квітні із цією заявою російських офіційних осіб, не підтвердженою жодними доказами, погоджувалися лише 7 відсотків опитаних.

За даними Cemas, показники впливу російської пропаганди мають суттєві відмінності між західними і східними землями ФРН. На сході Німеччини кожен третій погодився із твердженням про "вимушене рішення Росії розпочати війну після довгих провокацій з боку НАТО", на заході Німеччини цей показник склав 16 відсотків. 14 відсотків опитаних на території колишньої НДР упевнені, що війна в Україні служить лише тому, щоб відвернути увагу від пандемії, у західній Німеччині з цим згодні 7 відсотків.

Особливо високою є підтримка прокремлівських та конспірологічних тверджень серед виборців правопопулістської партії "Альтернатива для Німеччини" (АдГ). Майже половина з них погодилася із наративами російської пропаганди про те, що Україна нібито є частиною росії і що рф була змушена розпочати війну через провокації НАТО, зазначається далі. Крім того, автори дослідження виявили високу підтримку проросійської пропаганди серед прихильників Лівої партії.

Коментуючи результати опитування, глава Cemas Піа Ламберті (Pia Lamberty) вказала на поширення з квітня поширення теорій змови і тверджень російської пропаганди.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую