ye-logo.v1.2

Як російська дезінформація підтримує паніку: підбірка фейків тижня

Суспільство 2034
Які дезінформації з
Які дезінформації з'явилися у мережі протягом тижня. Фото: volyn.tabloyid.com

Російські пропагандисти намагаються підтримувати паніку у мережі.

В ситуації, коли українські Збройні Сили успішно стримують агресора, російські пропагандисти дещо змінюють тактику в інформаційному просторі.

Підтримка паніки в інформаційному просторі

З кожним місяцем спроможність російських військ у запуску ракет стає все меншою. Це не означає, що в них зовсім скінчилися ракети чи вони не будуть спроможні на масовані обстріли. Нині армія агресора намагається збирати ракети для масованих запусків по енергетичній інфраструктурі України, але підготовка до таких ракетних ударів потребує часу.


Приклади публікацій

При цьому завдання щодо підтримки паніки в інформаційному просторі ніхто з кремлівських пропагандистів не знімав. Більше того, їм потрібно демонструвати діяльність російської армії й для внутрішнього споживача.

Тож, якщо раніше росіяни активно постили інформацію про нібито наслідки ракетних обстрілів в Україні, то нині головні російські медіа виставляють новини про повітряну тривогу в Україні. При чому, подібні тривоги в більшості викликані підняттям російських літаків без запуску ракет.

Подібні новини активно поширюють в соціальних мережах заради поширення рівня паніки. Освітній канал “Нота Єнота” розповів як "ракети з Каспійського моря" підтримують паніку.

Перше, що слід пам'ятати: завжди реагуйте на офіційні повідомлення про ракетну небезпеку. З оголошеннями про повітряну тривогу десятки анонімних телеграм-каналів пишуть щось на кшталт “Повідомляють про запуск ракет з Каспійського моря!”. Чи, наприклад, ще страшніше і голосніше: “Дрони летять на Київ! Усім в укриття!”. Зараз майже кожна повітряна тривога супроводжується такими “новинами” в сумнівних телеграм-каналах.


Подібні повідомлення є сумнівними

Повідомлення про запуск ракет, виліт шахідів та іншої нечисті адміни новинних телеграм-каналів зазвичай беруть з каналів моніторингових груп, таких як monitor чи Беларускі Гаюн. Моніторингова група – це, зазвичай, команда волонтерів, які за допомогою відкритих джерел та інформації, яку їм дають читачі, фіксують активність ворога. Саме ці канали одні з перших постять про те, де що летить.

Проте важливо зазначити, що ця інформація не може бути на сто відсотків правдивою. Наприклад, на каналі monitor пишуть прямо, що вони не офіційне джерело інформації.

“Ніякі аматорські канали, на кшталт нашого, не попередять вас про небезпеку краще, ніж офіційні уповноважені органи,” — говориться в повідомленні каналу monitor.

Але в повідомленні новинних телеграм-каналів можна побачити про “ВИЛІТ РАКЕТ В СТОРОНУ ЗАХОДУ”. Іноді навіть пишуть час орієнтовного підльоту. Такі повідомлення швидко розлітаються Інтернетом, проте нічого корисного не роблять — лише наганяють паніку серед людей.

Подібні повідомлення поширюють для популярності та набуття уявного статусу “інсайдерського каналу”. Але дуже часто подібні повідомлення є дезінформаційними.

Пам'ятайте, що повітряні тривоги на офіційних каналах влади для того й оголошують, щоб сповістити про реальну небезпеку. Повідомлення від анонімних телеграм каналів лише збивають з розуміння і наганяють додаткової тривоги. До того ж, вже доведено на практиці, що вони не завжди повідомляють правдиву інформацію. Не ігноруйте офіційні повідомлення, але й не піддавайтесь паніці.

Атака на волонтерський рух

Російські пропагандисти намагаються підірвати довіру суспільства до волонтерського руху в Україні, щоб зменшити підтримку населення військовим. Про останній приклад написало видання “Детектор медіа”.

Так, проросійські телеграм-канали пишуть про те, що волонтери оголосили черговий «мутний збір» на британські БТР «Spartan». Буцімто, метою збору коштів є не закупівля БТР для української армії, а бажання наживи. Мовляв, Сергій Притула оголосив, що необхідно зібрати 200 мільйонів гривень на 50 автівок, а «насправді» вони обійдуться близько 58 мільйонів. Це не так.

«Детектор медіа» отримав коментар від Фонду Притули щодо закупівель авто. Як пояснили волонтери, бронетранспортери «Spartan» купуватимуть на складах у Великій Британії. Потребу в придбанні погодили з військовими. На вибір вплинули кілька чинників: технічний стан, ціна, достатня кількість на складах та логістика. Також у Фонді пояснили, що сума збору, крім вартості власне бронетранспортерів, охоплює їхню передпродажну підготовку, транспортування, митне оформлення, а також навчання українських військових британськими інструкторами.

Російська пропаганда систематично намагається дискредитувати роботу українських волонтерів. Раніше пропагандисти писали, що українські волонтери під час російських атак «цинічно збирають гроші» та намагались переконати, що донатити на Збройні сили України та допомагати волонтерам немає сенсу.

Фейки про ППО

Російські пропагандисти намагаються посіяти сумніви в тому, що вони запускають по українських містах ракети з систем С-300.


Дезінформацію про те, що Україна нібито прикриває свої «невдалі пуски ППО» вигадкою про російські «ударні С-300» розібрало видання “Стоп Фейк”.

Факт використання Росією ЗРК С-300 для наземних цілей підтверджують дані британської розвідки. Військові аналітики зазначають, що ці ракети системи «земля-земля» часто не влучають у цілі, що призводить до жертв серед цивільного населення. Ба більше, здатність ЗРК С-300 вражати наземні цілі підтверджують самі російські та білоруські ЗМІ.

Попри численні докази російських воєнних злочинів, деякі користувачі мережі продовжують поширювати дезінформацію про те, що обстріл цивільної інфраструктури в українських прифронтових містах є нічим іншим, як «невдалими пусками українських ППО», а заяви української сторони про модернізовані російські зенітно-ракетні комплекси С-300, здатні завдавати ударів по наземних цілях – вигадкою.

Ще в липні очільник Миколаївської обласної державної адміністрації Віталій Кім заявив про те, що Росія використовує ракети класу «земля-повітря» великої дальності С-300 для атаки наземних цілей у Миколаєві. «Вони переробляють ракети С-300 – ставлять на них GPS, щоб стріляти по землі», – написав у своєму Telegram Кім.

Починаючи з липня 2022 року російські військові систематично обстрілюють прифронтові міста України, серед яких Миколаїв, Запоріжжя та Харків, із ЗРК С-300 за допомогою ракет системи земля-земля. Про це неодноразово повідомляла українська влада. Хоча на сьогодні немає офіційних тактико-технічних характеристик перероблених ракет С-300, факт їхнього використання підтверджують безліч даних.

Ще у 2011 році білоруські ЗМІ писали, що їхні С-300 здатні знищувати наземні цілі на відстані 120 кілометрів від вогневих позицій. Можливість ураження нерухомих наземних цілей ймовірно від початку була закладена розробниками в конструкцію взятого на озброєння у 1979 році ЗРК, а також всіх наступних його модифікацій. Автор публікації зазначає, що здатність знищувати наземні цілі обмежується системою наведення, а не рушійною установкою. Проте за радянських часів, ймовірно через дорожнечу ракет, стрільба зенітними ракетами по наземних цілях не практикувалася.

Військовий аналітик Томас Ньюдік у своїй статті про модифіковані російські С-300 для The War Zone пише, що останніми роками Росія модернізувала свої установки С-300, і це, ймовірно, дозволило випробувати ці ЗРК у ролі «наземного штурмовика». Аналітик зазначив, що ще у 2011 році російські ЗМІ повідомляли, що полки ВПС та ППО Східного військового округу провели маневри, під час яких було випущено п’ять ракет С-300 по умовному «невідомому збройному формуванню», яке було повністю знищено.

Аналітик зазначає, що на цьому етапі не можна з повною упевненістю сказати, чи справді Росія змогла модернізувати С-300 із наведенням по GPS і чи вона використовує цю зброю для наземних ударів, проте «це, безумовно, є можливим і мало б сенс з огляду на виснаження запасів іншої, більш відповідної зброї».

Проте наприкінці липня британська військова розвідка підтвердила факт використання російськими військовими радянських ЗРК С-300 для ураження наземних цілей в Україні. «Росія збільшила використання ракет ППО в режимі вторинної атаки по наземних цілях через гостру нестачу спеціалізованих ракет для наземних атак», – йдеться у заяві. Також раніше в Пентагоні заявляли, що в Росії, ймовірно, закінчуються запаси більш сучасних крилатих ракет для наземних атак.



Аналітики підтверджують використання рф ракет с-300 по наземних цілях

В Інституті вивчення війни зазначають, що використання Росією С-300 для наземних атак є неефективним, оскільки ці ракети від початку оптимізовані для знищення повітряних цілей. Водночас у Міністерстві оборони Великобританії припускають, що «модернізовані» ракети не влучають у намічені цілі, що призводить до жертв серед цивільного населення.

Щодо заяви про те, ніби удари по цивільній інфраструктурі є результатом «невдалих пусків українського ППО», то вона не має жодних підстав. У коментарі для ВВС науковий співробітник Центру стратегічних та міжнародних досліджень Ян Вільямс запевняє, що «він не бачив жодних доказів того, що українські системи дали осічку під час нещодавніх атак».

Дезінформація від BBC Україна

Аварійні відключення електроенергії, які були у Хмельницькому, дійсно створили деякі проблеми для мешканців міста. Але, варто відзначити, що вони не були довготривалими та й ажіотажу в магазинах не було.

Проте в матеріалі Ілони Громлюк "Перемо по ночах, смажимо яєшню на свічці". Як живуть українці без світла”, де згадується, зокрема Хмельницький, є проблеми з перевіркою фактів.

Одна з героїнь тексту говорить, що “у Хмельницькому до супермаркетів, де є генератори, постійно вишикується черга і люди панікують, що з полиць уже все розгребли. Батьки розповідали, що на днях світло вирубалося у всьому місті. Вони в цей час їхали в машині, як раптом стався колапс, тому що зупинилися трамваї - де їхали, там і стали", - розповідає вона.


Трамваї у Хмельницькому - це як метро у Львові

Проблеми зі світлом у Хмельницькому розпочалися 10 жовтня. Тоді російські окупанти завдали ракетних ударів по об’єктах енергетичної інфраструктури в різних областях країни. Зокрема, ворог вдарив трьома ракетами в об’єкт критичної інфраструктури Хмельницького. В результаті в самому місті та в частині області були перебої з постачанням електроенергії.

Крім того, 22 жовтня від ракетних ударів постраждали Хмельницький і Шепетівський райони.

Але пустих полиць в супермаркетах не було зовсім. Як і ажіотажних черг. Якщо подібні факти були, то вони б облетіли всі місцеві телеграм-канали.

Також до автора є питання щодо трамваїв, яких немає у Хмельницькому. Так, можливо, малися на увазі тролейбуси, які дійсно зупинялися під час аварійних відключень. Але трамваїв у Хмельницькому немає зовсім. А така помилка разом з перебільшенням щодо черг та пустих полиць ставить під сумнів весь коментар.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую