Гаряча тема:
- Війна
Повернення «ольгінських ботів» та фейки про крадений газ: підбірка тижня
Кремлівська пропаганда намагається вплинути на вибори у США.
Російська пропаганда продовжує працювати по всьому світу, намагаючись вплинути на підтримку України.
«Ольгінські» боти активізувалися у США напередодні виборів
Видання The New York Times пише, що росія відновлює своїх тролів і ботів напередодні проміжних виборів у американський Конгрес.
Додамо, що поняття «тролі з Ольгіна» або «ольгінські тролі», також «фабрика тролів», «кремлеботи» - загальне позначення користувачів-провокаторів, які за гроші лишають дописи та коментарі під новинами інтернет-видань або на інших ресурсах в мережі з метою розповсюдження російської пропаганди в соціальних мережах. Також це неофіційна назва однієї з викритих установ із штаб-квартирою у Санкт-Петербурзі — «фабрика тролів», — дала широковживане алегоричне ім'я всім таким структурам.
Дослідники ідентифікували серію російських інформаційних операцій, спрямованих на вплив на американські вибори та, можливо, на підрив підтримки України.
Журналісти пишуть, що останнім часом активізувалися акаунти в соціальних мережах, які мовчали понад рік. Деякі з цих акаунтів змінили ім’я.
“Дописи здебільшого паплюжили президента Байдена та інших відомих демократів, іноді нецензурно. Вони також скаржилися на використання доларів платників податків для підтримки України у її війні проти російських військ, зображуючи президента України карикатурою прямо з російської пропаганди. Злиття політичних інтересів не було випадковим”, - відмітили журналісти.
Росія за допомогою ботів намагається вплинути на вибори
Згідно з даними групи з кібербезпеки Recorded Future, один з таких облікових записів раніше був пов’язаний з тим самим секретним російським агентством, яке втручалося в президентські вибори 2016 року, а також у 2020 році – Агентством інтернет-досліджень у Санкт-Петербурзі.
Це частина того, що група та інші дослідники визначили як нову, хоча й більш вузько спрямовану, російську спробу напередодні проміжних виборів у Конгрес.
Мета, як і раніше, - розпалити гнів серед консервативних виборців і підірвати довіру до американської виборчої системи. Цього разу він також, здається, має на меті підірвати масштабну військову допомогу Україні, яку надає адміністрація Байдена.
«Зрозуміло, що вони намагаються змусити припинити допомогу та гроші Україні», — сказав Алекс Пліцас, колишній військовослужбовець армії та співробітник відділу інформаційних операцій Пентагону, який зараз працює в Providence Consulting Group, компанії бізнес-технологій.
Як пише “Економічна правда”, остаточний результат виборів до Конгресу навряд чи буде відомий найближчим часом. Понад 46 мільйонів американців проголосували напередодні дня виборів поштою або особисто.
Попередні результати свідчать про те, що демократи уникають "розгромних" виборів, яких дехто в партії побоювався, зважаючи на падіння рейтингу Байдена та розчарування виборців через інфляцію. Навіть мінімальна республіканська більшість у Палаті представників зможе заблокувати пріоритети Байдена, одночасно розпочавши політично шкідливі розслідування проти його адміністрації та родини.
Напередодні у Держдепі заявили, що підтримка України з боку Вашингтона буде "непохитною і незмінною" незалежно від результатів проміжних виборів до Конгресу.
Новий антиукраїнський фейк у Молдові
Румунський фактчекерський проєкт Veridica.ro відмічає, що росіяни просувають фейк, що нібито Молдова краде газ у Придністров'я та продає його Україні.
Румунські фактчекери розібрали черговий фейк
Преса в Тирасполі стверджує, що “за даними деяких дипломатичних джерел, отриманий (Республікою Молдова) російський газ продається на інші ринки. Загалом, за деякими даними, «Молдовагаз» міг приховати приблизно 140 мільйонів кубометрів газу. З 1 листопада, після скорочення обсягів поставок газу в Придністров'я, ці обсяги могли зрости. Частина викраденого газу зберігається на складах на території України, а також у газопроводі Ясси-Кишинів”.
Фактчекери відмічають, що Республіка Молдова зіткнулася зі складною енергетичною кризою, поглибленою російським вторгненням в Україну. Оскільки Республіка Молдова залежить від імпортних енергоресурсів, а її громадяни мають найнижчу купівельну спроможність у Європі, зростання цін на цю категорію товарів вплинуло як на економічну, так і на соціальну точки зору. З початку року бензин подорожчав приблизно на 30 відсотків, дизельне паливо – на 60 відсотків, у кілька разів подорожчали газ та електроенергія.
Цієї осені, крім високих цін, Республіка Молдова стикається також з дефіцитом газу та електроенергії. З 1 жовтня «Газпром» поставив лише 70% обсягу газу, передбаченого контрактом, а з листопада — лише половину. 11 жовтня Україна припинила експорт електроенергії. До цього Республіка Молдова імпортувала з цього ринку приблизно 30% енергії, необхідної для споживання. 1 листопада Кучурганська електростанція, розташована в сепаратистському районі лівобережжя Дністра, але належить російській компанії, призупинила подачу електроенергії на правий берег Дністра. Раніше завод покривав 70% необхідного енергопостачання.
Більшу частину необхідної електроенергії зараз забезпечує Румунія, але ціна зросла, тому в листопаді тарифи знову зросли. Після того, як сепаратистська влада Придністров'я припинила постачання електроенергії, Республіка Молдова скоротила обсяги газу для лівого берега Дністра, а Тирасполь поскаржився москві.
Тож за допомогою нового фейку, кремлівська пропаганда намагається прищепити думку про те, що уряд Кишинева заробляє гроші на російських громадянах Придністров'я, порушуючи положення контракту з “Газпромом”.
В реальності ж, незважаючи на те, що «Молдовагаз» зменшив обсяги газу для лівого берега Дністра, обсяг, що залишився, покриває лише 80% його потреб, тому Кишинів був змушений закупити понад 150 мільйонів кубометрів газу. Оскільки Республіка Молдова повинна купувати, вона не може продавати.
“Молдовагаз” не має права продавати газ на зовнішньому ринку, а з іншого боку Україна не може використовувати для власних потреб ті обсяги газу, які Республіка Молдова зберігає на своїй території.
Кремлівська пропаганда активно поширює фейки у Молдові. Нещодавно “Сайт “Є” писав, що у вересні дезінформатори поширювали фейк, що нібито у Молдові люди вийшли на протест проти військової техніки НАТО в країні.
Звинувачення у постановних відео
Російська пропаганда, особливо у закордонних медіа та соціальних мережах, намагається звинувачувати Україну у підготовці постановочних відео нібито зі звірствами російських військових.
Така інформаційна кампанія проводиться дезінформаторами з метою поставити під сумніви звірства росян під Києвом, на Харківщині тощо.
Раніше “Сайт “Є” писав, що російська пропаганда поширювала неправдивий меседж, що “журналіста ВВС «зловили на зйомці постановних відео» про війну Росії проти України”.
Тепер нова глава цієї інформаційної кампанії.
Австрійське видання mimikama.at пише, що зараз в Інтернеті безліч тверджень про війну в Україні; включаючи багатьох, хто переконаний, що зображення чи відеозаписи війни були сфальшовані або інсценовані.
Так, у мережі розповсюджується відеоролик, на якому чоловік у військовій формі, характерній для Збройних Сил України, позує на камеру. Деякі користувачі мережі, які розповсюджують це відео, запевняють, що це «чергова постановка київського режиму» з метою спотворити реальну ситуацію на фронті.
Черговий фейк від росіян
В реальності ж на відеоролику, що розповсюджується в мережі, зображено зйомки музичного відеокліпу Анни Ханіної. Чоловік у військовій формі – це актор Петро Шерекін. Спочатку відеоролик був опублікований на його сторінці у TikTok, після чого поширився мережею з неправдивим описом, пише видання “Стоп Фейк”.
Австрійські та голландські журналісти також перевірили, що це відео не має нічого спільного з зйомкою постановочних сюжетів про війну. Це лише були зйомки кліпу.
Також у своєму YouTube Шерекін виклав докладне відео про те, як він знімався у музичному кліпі
Протидія дезінформації у Латинській Америці
Російська дезінформація відчутна по всьому світу. Болівійське видання paginasiete.bo пише, що за допомогою дезінформації росія прагне виправдати свої дії або заперечити загибель мирних жителів, сформувати сприятливу думку про вторгнення. А ферми тролів поширюють неправдивий контент через створені заздалегідь профілі.
Аналізувати російську пропаганду намагаються у Південній Америці. У жовтні Фундація журналістики організувала семінар на тему «Дезінформація під час війни, Україна під ударом» з доповіддю Дітмара Піхлера, тренера з медіаграмотності з Австрії, та Лусії Гардель, перевіряючої та редакторки Chequeado з Аргентини.
Піхлер, який їздив в Україну протягом останніх 10 років як фахівець із комунікацій у сфері охорони здоров’я, сказав, що дезінформація була створена як інструмент КДБ, радянської розвідки. Він згадує, що у 1980-х роках КДБ поширювало теорію про те, що ВІЛ/СНІД нібито був створений Пентагоном у лабораторії у Форт-Детріку (штат Меріленд) для використання проти інших груп населення, таких як афроамериканці або ЛГБТ-спільноти в США.
Зараз російська пропаганда поширює схожий тренд про діяльність біолабораторій на території України.
Експерти відмічають, що мета російської пропаганди – демонізувати Україну в пошуках формування думки, сприятливої для вторгнення, породити плутанину за допомогою неправдивих повідомлень, наприклад, що російську мову в Україні заборонили. Також росіяни проводять кампанії та масове поширення повідомлень про заперечення військових злочинів.
Як бачимо, навіть, в Латинській Америці закликають журналістів, які далекі від України, шукати підтвердження тієї інформації, яку вони бачать в соціальних мережах.
Адже поширення фейків, навіть, в далеких країнах зменшує підтримку Україні.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: