ye-logo.v1.2

Як російська пропаганда просуває фейки за кордоном: підбірка тижня

Суспільство 2156
Росіяни намагаються за допомогою фейків зняти з себе провину за обстріли столиці
Росіяни намагаються за допомогою фейків зняти з себе провину за обстріли столиці. Фото: promoteukraine.org

Факти дезінформації росіян зафіксували в багатьох країнах ЄС.

Цього тижня основна діяльність російської пропаганди за кордоном була направлена на поширення сумнівів у провині військ агресора в обстрілах Києва.

Російська дезінформація про обстріли Києва

Проросійські облікові записи у соціальних мережах стверджують, що українська «пропаганда» та головні західні ЗМІ показують нібито фото фейкових жертв після російського ракетного удару по Києву 10 жовтня.

Але журналісти AP та Reuters на місці змогли підтвердити, що цивільні особи у цих публікаціях справжні, пише france24.com.

Пропагандисти знову намагаються посіяти сумніви щодо воєнних злочинів російської армії. Подібну практику вони використовують ще з початку вторгнення на територію України. Раніше сайт “Є” писав, що кремлівська пропаганда за кордоном націлена на те, щоб посіяти сумніви в тому, що звірства у Бучі чинили російські військові. І що саме вони нанесли удар по вокзалу в Краматорську, де загинуло понад пів сотні людей.

Зокрема, російська пропаганда заявляла, що журналіста ВВС «зловили на зйомці постановних відео» про війну Росії проти України.

Видання “Стоп Фейк” пише, що з початку жовтня в мережі активно поширюється фото журналіста британської телерадіокомпанії BBC Джеремі Боуена, який нібито вдає, що веде репортаж із зони бойових дій в Україні. Як стверджують деякі користувачі мережі, хоча журналіст лежить на землі, нібито ховаючись від куль, жінка, яка спокійно стоїть на задньому фоні, вказує, що кадр – постановний, а Боуен лише імітує роботу на передовій.

Російські пропагандисти дістали старий скрін і поширюють з фейковими меседжами

Про це пишуть також російські дипломати за кордоном.

При чому, фотографію подають, як свіжу. Але фотографія, яка розповсюджується в мережі, зовсім не доводить того, що репортаж Боуена був постановним – фото було вирвано з контексту і хибно інтерпретовано. Пояснюємо, чому.
На фотографії справді знято журналіста британської громадської телерадіокомпанії BBC Джеремі Боуена. А саме зображення – це скриншот з відеорепортажу Боуена, опублікованого на сайті BBC ще 6 березня. У своєму репортажі журналіст розповідає про те, як жителі Ірпеня, міста-супутника Києва, евакуюються із зони боїв під масованим обстрілом російських військ.

На відео виразно чути вибухи на задньому фоні, а також видно дим поміж будівлями.

На знімку, що розповсюджується в мережі, видно, що жінка стоїть в повний зріст, у той час як журналіст, ховаючись від стрілянини, лежить на землі. Це, за заявою пропагандистів, свідчить про те, що відео BBC є постановкою. Однак в оригінальному відео видно, як за кілька секунд до цього кадру, ця сама жінка та інші люди в кадрі також були змушені сісти або лягти на землю – почувши поблизу потужний звук вибуху.

Фактчекери відмічають, що російська тактика не змінюється, коли вони намагаються приховати воєнні злочини своїх військових, звинувачуючи Україну та її західних партнерів у нібито зйомках «постановних» відео з метою дискредитувати росію.

В Чехії також одразу з’явилися повідомлення, які ставлять провину росіян під сумніви.

За словами аналітика чеського Інституту політики та суспільства Романа Маци, російська пропаганда намагається перетягнути на свій бік людей, які зазвичай налаштовані проти влади. У Чехії є чотири відсотки проросійських громадян і ще близько десяти відсотків лояльних.

За словами Mаци, приблизно 20 відсотків людей налаштовані на антисистему і стверджують, що все інакше, ніж у ЗМІ.

"Я смію сказати, що якби російські танки прийшли до Чехії і на них були б російські солдати, які розмовляли російською, то дехто б подумав, що це американські танки з американськими солдатами, які розмовляють тільки російською", - підкреслює він.

Ще 30-40 відсотків суспільства перебувають в уявній середині і не знають, у що вірити.

«Ці тролі намагаються створити бурю коментарів і смайликів, щоб довести, що більшість проти. Це має на меті спровокувати людей, які не так детально стежать за питанням і сприймають інформацію більш поверхнево», – зазначає він.

За словами експерта, дезінформатори знають, що якщо вони почнуть організовувати демонстрації на підтримку Росії, це закінчиться провалом.

“Але вони загортають це як «Чехія на першому місці» і заявляють, що вони патріоти, але насправді вони просувають російські інтереси, тому що хочуть вийти з Європейського Союзу та поїхати до москви домовлятися про контракти», — наголошує Маца.

Про те, що обстріли Києва реальні, а заяви російських пропагандистів - це дезінформація написало й німецьке видання DW, яке продемонструвало реальні наслідки російських атак.

Як роспропаганда воює проти санкцій

Станіслав Жарин, уповноважений уряду з питань безпеки інформаційного простору Республіки Польща, розповів, що кремлівська пропаганда постійно відслідковує заяви в закордонних змі, які можуть бути використані на користь російських інтересів і пропагандистської діяльності. Після чого, вони поширюють вигідні їм думки та меседжи, повідомляє “Польське радіо”.

У Польщі зібрали останні російські наративи

Нерідко окрему думку росіяни представляють як позицію більшості громадян або цілої країни. Серед прикладів Жарин навів наступні.

“Сайті Inosmi.ru 5 жовтня: «У австрійців не вистачає терпіння. Вони вимагають відміни санкцій проти росії». Текст просував ініціативу групи активістів, які зібралися навколо блогера та підприємця Джеральда Маркела, написати листа уряду Австрії, в якому закликав до скасування санкцій, накладених на Росію. За інформацією, наданою порталом, під листом було 40 000 осіб. підпис. Ця ж тема з'явилася і на інших ресурсах", - наголошує Жарин.

Є подібні приклади і стосовно Німеччини.

У свою чергу польськомовна версія російського пропагандистського порталу опублікувала статтю під назвою «Американські консерватори проти допомоги Україні».

Але мова йде не про політичну партію, а про громадську ініціативу.

"Подібні пропагандистські дії росія проводила після демонстрацій, організованих у Чехії проросійськими, націоналістичними та євроскептичними силами", - зазначає Жарин.

Така інформаційна діяльність спрямована на перебільшення тенденцій серед європейських суспільств, які нібито виступають проти надання допомоги Україні та закликають зберігати нейтралітет.

Фейк про зупинку техніки НАТО у Молдові

У мережі поширюють інформацію, нібито у вересні 2022 року у Молдові люди вийшли на протест проти військової техніки НАТО в країні. На відео чутно як мешканці викрикують: «НАТО нам не треба».

Росіяни знову беруть старі фото і поширюють з новими меседжами

Однак це — неправда. На відео люди справді скандують гасла про НАТО, але відео зняли не у 2022 році, а у 2016. Про це пише видання “Вокс чек”.

Через пошук інформації у Google про протести у Молдові проти військових навчань із НАТО виявилось, що вперше відео поширило молдавське видання. Російські ЗМІ також розповсюджували відео 2016 року та писали, що на ньому депутати від партії соціалістів Молдови виступали проти руху техніки НАТО зі сторони Румунії, яка мала взяти участь у молдовсько-американських навчаннях Dragon Pioneer 2016 року.

На відео і справді соціалісти із георгіївськими стрічками на грудях заблокували проїзд американської техніки та викрикували гасла: «НАТО нам не треба». Також на акції були і ті, хто виступав за зближення Молдови і НАТО. Тож між двома групами виникла суперечка, унаслідок чого довелося втрутитися поліції, аби не допустити зіткнень.

5 травня 2016 року посольство США у Молдові повідомило, що війська НАТО прибули до Молдови, аби взяти участь у спільних навчаннях Dragon Pioneer. Інформацію про те, що протести відбулися нібито у 2022 році, спростувало Міноборони Молдови. У відомстві наголосили, що відео зняли саме під час молдавсько-американських навчань Dragon Pioneer у 2016 році.

Робота російських “агентів впливу”

Центр протидії дезінформації розповів, що цього тижня через іноземних спікерів та медіа роспропаганда намагалась перекласти відповідальність на США та НАТО за затягування війни та схилити Україну до перемовин.

"Агенти вплиу" росіян працюють на Заході

Зокрема, роспрогандисти маніпулюють даними видання EUobserver, поширюючи наратив, що Європейський Союз закликає росію та Україну до переговорів. Насправді ж журналісти видання посилаються на незатверджений «чорновий» варіант документа.

Ще кілька прикладів просування російських наративів у західних медіа.

У статті видання Global Times стверджується, що Вашингтон продовжує роздмухувати полум'я конфлікту в Україні, навмисно перетворюючи ситуацію «з порохової бочки на ядерний реактор». Крім того, американський юрист Альфред де Зайас звинувачує НАТО у порушенні міжнародного миру та безпеки. Депутатка Бундестагу Сара Вагенкнехт закликала розпочати мирні переговори між росією, Україною та США. Також вона звинувачує саме США у тому, що війна ще не завершилася.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую