ye-logo.v1.2

Фейки у Німеччині, агент впливу в Румунії та маніпуляції у соцмережах: підбірка тижня

Суспільство 1724
Росія просуває наративи у Європі
Росія просуває наративи у Європі. Фото: espreso.tv

Наративи російської пропаганди майже не змінюються.

Російська пропаганда за кордоном продовжує свої інформаційні атаки на українських біженців. Окрім того, за допомогою фейків та маніпуляцій пропагандисти намагаються зменшити підтримку України та збільшити тиск щодо необхідності перемовин.

Зокрема, російська пропаганда продовжує активно працювати в Німеччині. Раніше сайт “Є” писав, як пропагандисти поширювали фейк про те, що українські біженці від війни нібито розтрощили потяг. Хоча насправді відео показує наслідки перебування у потягу футбольних фанатів. І ось чергова маніпуляція.

Маніпуляція про напади “українських націоналістів” у Німеччині

Як повідомляє “Стоп фейк”, німецьке видання "Junge Welt" написало про те, що «група українських націоналістів» нібито побила двох російськомовних жителів Берліна.


Фейк поширювали російські пропагандисти

«За попередньою інформацією, побиття сталося в ніч проти 20 листопада в районі Фрідріхсхайн. Подія трапилася, коли російськомовна пара чекала біля ресторану таксі і до них підійшла група з п’яти осіб із прапором України. Чоловік щось сказав українцям російською мовою, після чого українські націоналісти напали на нього та на жінку», – пишуть російські ЗМІ із посиланням на статтю у німецькому виданні Junge Welt.

Також, за повідомленнями згаданих медіа, німецькі правоохоронці зазначили, що цей випадок – далеко не перший, коли на російськомовних мешканців району нападали українські націоналісти.

Насправді немає жодних доказів, що на чоловіка та жінку в Берліні напали через російську мову «українські націоналісти» чи взагалі громадяни України. Поліція Берліна веде розслідування цієї події, але особи нападників досі не встановлено.

"StopFake" надіслав запит до пресслужби поліції міста Берлін із проханням прокоментувати інформацію, наведену у російських ЗМІ. Поліція підтвердила, що до них звернулася 32-річна громадянка Угорщини із легкими тілесними ушкодженнями. Вона розповіла, що в ніч проти 20 листопада в районі Фрідріхсхайн її побила група з 5-6 чоловіків. За її словами, один з них нібито мав український прапор. Однак чоловік, який перебував поряд із нею, не постраждав. Інформацію про те, що нападники були громадянами України, поліція Берліна не змогла підтвердити, оскільки наразі нападників не знайдено та їхні особи не встановлено.

Окрім цього, пресслужба поліції також спростувала інформацію про те, що «напади на російськомовних мешканців з боку українських націоналістів» у вказаному районі траплялися й раніше. У поліції зазначили, що їм невідомо про будь-які правопорушення на політично-ідеологічному ґрунті за останні місяці.
І це не єдиний фейк про Німеччину цього тижня

Фейк про повернення допомоги

У мережі поширюють інформацію, що українських біженців у Німеччині попросили повернути всі кошти, надані їм як допомогу. Як доказ поширюють обрізане фото документа німецькою мовою, пише "Вокс Україна".


Приклад поширення у мережі

На фото, яке розповсюджують користувачі, можна побачити частину речення «ваша допомога буде скасована» («Ihre Beihilfe gestrichen wird»). Однак не можна стверджувати, що Німеччина перестала виплачувати допомогу біженцям з України або вимагає повернути кошти. Наразі Німеччина і далі виплачує пільги біженцям з України у розмірі 449 євро на дорослого.

Крім того, немає офіційних заяв від уряду Німеччини про зупинку виплат грошової допомоги українцям.

Також уряд затвердив соціальну реформу, згідно з якою у 2023 році доходи громадян, які потребують фінансової допомоги, збільшаться. Реформа замінить програму з безробіття Hartz IV, під яку підпадають і українці. Тож із 1 січня 2023 року стандартні виплати для усіх, хто потребує фінансової допомоги, зростуть із 449 євро до 502 євро на дорослого. Подати заявку на грошову допомогу Hartz IV біженці з України можуть у центрі зайнятості.

Центр зайнятості може скасувати соціальну виплату за програмою Hartz IV, якщо одержувач приховує свої активи аби отримує додаткову соціальну допомогу. Також виплати можуть скасувати тим, хто має незадекларовану роботу з регулярним доходом.

“Агент впливу” у Румунії

Російська пропаганда намагається впливати у країнах ЄС і працює на зменшення підтримки України.

Так, румунський фактчекерський проєкт "veridica.ro" зафіксував, що наративи російської пропаганди у Румунії поширює ексочільниця Уряду країни Віоріка Денчиле.


У Румунії політик поширювала російські наративи

У її виступах журналісти відмітили поширення таких наративів: “Румунія стала слугою України” та “В економічних проблемах Румунії винна Україна”. Крім того, вона активно просуває ідею перемовин.

Фактчекери відмічають, що заяви політика про те, що проблеми румунських фермерів спричинені Україною - є фейком. Так, політик заявила, що українська продукція із забороненими пестицидами заполонила румунський ринок.

“Щодо проблем румунських фермерів, спричинених імпортом продуктів, «насичених пестицидами» з України, очевидно, що ми маємо справу з черговою дезінформацією. Якщо додати цьогорічну жахливу посуху та зростання цін на пальне до вже наявних проблем румунського сільського господарства, то звинувачення українського імпорту в сільськогосподарській кризі, яку ми переживаємо, стане в кращому випадку злим жартом. Сільськогосподарська продукція з України, країни, яка справді все ще дозволяє використовувати деякі пестициди, заборонені в Європейському Союзі, дуже рідко призначена для румунського ринку. Вона прямує лише транзитом через територію Румунії, а кінцевим пунктом призначення є Африка або Південна Америка”, - відмічають фактчекери.

Щодо просування наративу перемовин: прогнози колишнього прем’єр-міністра Денчіле про те, що «все більше і більше країн підтримуватимуть мир», є лише спекуляціями, оскільки опитування громадської думки на європейському рівні все ще вказують на широку підтримку населення України в оборонній війні проти агресії росії.

Черговий фейк про приєднання західних областей до Польщі

Нагадаємо, сайт “Є” неодноразово писав, що росія використовує дезінформацію, що нібито Польща хоче захопити частину України, для створення напруги між польським та українським суспільством.

Цього тижня Центр протидії дезінформації повідомляє, що у Twitter поширюють черговий фейковий лист начебто від імені Посольства Республіки Польща в Україні. У листі йдеться про проведення заходів, «спрямованих на вивчення громадської думки мешканців Львівської та Волинської областей України», які «…пропонують реалізовувати згідно з раніше встановленим планом».


Фото фейкового листа поширюють з коментарями, що нібито польські дипломати намагаються загарбати західні регіони та готуються до проведення референдуму.

Речник польського МЗС Лукаш Ясіна заперечив існування такого листа та зазначив, що повідомлення про підготовку до референдуму про приєднання західних областей України до Польщі є дезінформацією і черговою спробою розпалити суперечки між Польщею та Україною.

Раніше пропагандисти поширювали фейкові фото нібито бюлетенів для голосування за вихід Львівщини зі складу України та приєднання до Польщі, пише “Детектор медіа”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую