ye-logo.v1.2

Фейки на чемпіонаті світу з футболу, нова дезінформація у Литві та Польщі: підбірка тижня

Суспільство 2203
Чемпіонат світу з футболу не обійшовся без фейків
Чемпіонат світу з футболу не обійшовся без фейків. Фото: ілюстративне ukrinform.ua

Українців намагалися дискредитувати й у Катарі.

Чемпіонат світу з футболу в Катарі не обійшовся без дезінформації стосовно українських фанатів, незважаючи на відсутність збірної України на мундіалі.

Фейки на чемпіонаті світу з футболу

Так, видання france24 розібрало сюжет, який поширювали у мережі та який приписували телеканалу Al Jazeera.

В сюжеті стверджувалося, що на Чемпіонаті світу з футболу в Катарі нібито затримали п'яних українських футбольних уболівальників за нацистське вітання та те, що вони прималювали «гітлерівські вуса» до символу чемпіонату.

Французька журналістка пояснює чому відео - є фейк

Відео виявилося підробкою. Подібного сюжету не було, його не поширював офіційний сайт каналу Al Jazeera.

Раніше сайт “Є” вже відмічав, що пропагандисти поширювали сфабриковані проросійські публікації, які видавали за сюжети світових медіа.

Після першого фейку про українських фанатів у Катарі, з’явився наступний.

Так, у мережі поширили нібито обкладинку французького сатиричного журналу Charlie Hebdo. На карикатурі зображені чоловіки у синьо-жовтому одязі, які пишуть на стіні нацистське привітання. А чоловіки у хіджабах шукають значення цього привітання у словнику та кажуть: «Це щось українською».

Це також фейк, адже подібної обкладинки не існувало, пише “Детектор медіа”.

Але фейки під час Чемпіонату світу у Катарі поширювали не лише про українців.

Румунський фактчекерський проєкт veridica.ro розповів про кілька таких дезінформацій.

Перший приклад стосується збірної Японії, яку в соцмережах звинуватили в тому, що вона залишила роздягальню в жалюгідному стані після програного матчу з Коста-Рікою. Виявилося, що це повідомлення - фейк. А фотографії зруйнованої роздягальні датуються березнем цього року. Вони були зроблені в роздягальні італійської збірної після невдачі з Північною Македонією, яка недозволила італійцям потрапити на чемпіонат Світу.

Варто зазначити, що японські гравці визнані та цінуються за те, що залишають роздягальні, якими вони користуються, бездоганно чистими. Власне, таку ж турботу про чистоту і порядок виявляли і японські вболівальники на трибунах стадіонів у Катарі.

Другий приклад фейку – це відео, яке нібито демонструє колективну мусульманську молитву, зняту, як стверджує автор допису в TikTok, на стадіоні в Досі.

Відео, яке набрало понад 850 000 лайків і 40 000 повторних публікацій, насправді було знято в 2019 році на стадіоні в Казані під час посту в Рамадан, і не має нічого спільного з футболом, не кажучи вже про Чемпіонат світу з футболу.

Також був фейковий пост прикладом з фотографією, на якій група вболівальників у кольорах французької команди демонструє табличку, на якій назва країни написана з помилками. У дописі натякають, що, оскільки вони не знають, як правильно написати назву власної країни, вони є групою фальшивих прихильників із категорії тих, кому, згідно з декількома твердженнями, платили б катарські організатори, щоб оживити атмосферу та заповнити стадіони. Насправді перевірка показала, що фотографію було цифрово змінено шляхом заміни двох оригінальних літер. Використовуючи метод зворотного пошуку в Інтернеті, також було ідентифіковано оригінальне фото, яке справді представляє групу справжніх французьких прихильників з Індії.

Як працює роспропаганда у Литві

Аналітики з Литви, Польщі та України, які вивчали методи дезінформації росії під час війни, попереджають, що країни повинні координувати свої дії для протидії російській пропаганді. Уряд Литви планує створити новий центр для відстеження, викриття та координації міжнародних зусиль проти кремлівської пропаганди, пише литовське видання lrt.lt.

У Литві створять центр боротьби з "путінською пропагандою"

Російські пропагандисти зосереджують свою увагу на ініціативах у країнах Балтії щодо видалення пам’ятників радянської доби, використовуючи це як доказ того, що вони є «фашистськими» країнами.

Коли влада Вільнюса вирішила знести меморіал Другої світової війни на цвинтарі Антакальніс, Комітет ООН з прав людини видав заборону після отримання скарги від активістів, пов’язаних із скандальним колишнім політиком Альгірдасом Палецкісом, який зараз відбуває тюремне ув’язнення за шпигунство на користь рф.

Журналісти відмічають, що є пропагандистський портал, який об’єднує активістів з різних країн, які підтримують кремль. З’явилися навіть шаблони, листи та заклики закидати владу скаргами на знесення радянських пам’ятників. Були навіть пропозиції допомогти написати та перекласти тексти англійською та французькою мовами.

І це лише один приклад роботи пропаганди, яка адаптується під актуальні теми. Для ефективної боротьби проти російської дезінформації експерти вважають потрібно створювати центр, який би діяв на регіональному, національному та міжнародному рівнях. Створення подібного центру планують розпочати у Литві наступного року.

Фейки про мобілізацію у Польщі

Речник міністра-координатора спецслужб Станіслав Жарин продовжує ділитися аналітикою щодо роботи російської пропаганди у Польщі.

Активність цього тижня була направлена на дискредитацію проведення військових навчань у Польщі.

Нагадаємо, що “Сайт “Є” неодноразово писав про те, що в Україні росіяни поширюють фейки, що Польща небезпечна для нашої країни. Зокрема, через те, що нібито хоче окупувати частину території. Жарин відмічає, що цього тижня в мережі поширили серію постів, пов’язаних нібито з мобілізацією Збройних сил Польщі».

Так, серед наративів, які намагалися поширити. був такий, що “поляки тікають із навчань резервістів до Німеччини”. Як доказ приводили черги на кордоні з Німеччиною.

“Це чергова спроба дестабілізувати польську громадську думку за допомогою абсурдних наративів. Єдина країна, звідки громадяни масово тікають від військової мобілізації, це росія, яка веде незаконну неспровоковану агресію в Україні" - підкреслює Жарин.

За його словами, поширення таких фейків має на меті ввести в порядок денний наратив, що нібито Польща готується до війни.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую