ye-logo.v1.2

Як російська пропаганда використала замах на Трампа та вибухи пейджерів проти України: добірка тижня

Суспільство 167
Росія використовує гучні інформприводи для просування негативу про Україну
Росія використовує гучні інформприводи для просування негативу про Україну. Фото: згенеровано AI за допомогою чату GPT

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію про поранення першого секретаря Посольства України в Лівані Миколи Хоменка внаслідок вибуху в Бейруті.

Російська пропаганда використовує різноманітні терористичні акти в світі для створення фейків, які б зменшили довіру до України.

Як росія дискредитує Україну після нового замаху на Трампа

15 вересня, поруч з гольф-клубом, де проводив час кандидат у президенти США Дональд Трамп, пролунали постріли. Підозрюваним є 58-річний Райан Уеслі Рут, який раніше підтримував Україну в соцмережах і засуджував російську агресію.

Цей інцидент почала розкручувати російська пропаганда, тиражуючи наратив про те, що «Україну підтримують екстремісти», а до організації нового імовірного замаху на Трампа можливо причетне українське керівництво, пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.



До того ж деякі медіа почали розповсюджувати інформацію про те, що Райан Рут буцімто служив у Міжнародному легіоні Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Втім, це не правда – в самому легіоні вже заявили, що він не має і ніколи не мав ніякого стосунку до підрозділу.

Центр стратегічних комунікацій фіксує активне розповсюдження цього та інших подібних фейків по різних сітках Z-каналів.

Саме так вони діяли і після замаху на Трампа у липні 2024 року, хоча тоді керівництво України миттєво засудило цей злочин.

Мета росіян залишається незмінною – гучно звинувачувати Україну в причетності до будь-чого (обох замахів на Дональда Трампа, Роберта Фіцо, підтримці терористичної атаки ХАМАС на Ізраїль тощо), але не наводити при цьому ніяких доказів. Це тактика віддзеркалення власних дій та злочинів.

Фейк про поранення українського дипломата у Лівані

Проросійські телеграм-канали поширюють інформацію про поранення першого секретаря Посольства України в Лівані Миколи Хоменка внаслідок вибуху в Бейруті.

“Центр протидії дезінформації” зазначив, що за даними Міністерства закордонних справ України серед загиблих і поранених немає ані українських дипломатів, ані загалом громадян України.


Нагадаємо, що 17 вересня на півдні та сході Лівану протягом години в руках, кишенях піджаків і штанів тисяч ліванців, пов'язаних із «Хезболлою», пролунали вибухи. Ще близько 100 пейджерів здетонували в Сирії.

Бойовики "Хезболли" використовували пейджери як низькотехнологічний засіб зв'язку, щоб уникнути відстеження з боку Ізраїлю, повідомили два джерела, знайомі з операціями угруповання. Пейджер — це бездротовий телекомунікаційний пристрій, який приймає та відображає повідомлення.

Такі фейки російська пропаганда поширює для того, щоб звинуватити Україну в співпраці з терористичними угрупованнями та посіяти недовіру з боку міжнародної спільноти.

Фейк про вчителів у Польщі

Пропагандисти поширюють у польському сегменті соцмереж інформацію про можливе скорочення робочих місць для польських вчителів на користь педагогів з України. Про це пише “Детектор медіа”.

Фактчекери вирішили звернутися до Міністерства освіти Польщі, щоб перевірити ці заяви.


Польські чиновники у своїй відповіді заявили, що прийняття до шкіл українських дітей «не призводить до втрати роботи польськими вчителями». Чинні правила не передбачають, що українські вчителі будуть проводити уроки для українських дітей у польських школах. За даними Міністерства освіти, з початку війни в Україну до Польщі приїхало 3 мільйони людей, серед яких 43% — це діти та молодь. Міністерство підкреслює, що всі учні, включаючи українців, повинні навчатися за польською навчальною програмою, а це означає, що вчителі мають знати польську мову на достатньому рівні для проведення уроків.

Поширення дезінформації про те, що українські вчителі можуть витіснити польських з роботи, спрямоване на підбурювання соціальних конфліктів і напруження між двома народами. Це може викликати страх і невдоволення серед поляків, особливо у професійній сфері. Такі фейки також мають на меті зменшити суспільну підтримку українських біженців і допомогу Україні загалом. Створення враження, що українці «забирають» робочі місця або впливають на бюджет, може підштовхнути людей до думки, що підтримка України шкодить польському суспільству.

Російська пропагандистська агенція

Низка європейських медіа дослідила, що підсанкційна в ЄС та США російська “Агенція соціального дизайну” (АСД) працює на адміністрацію президента РФ та використовує дезінформацію для дискредитації України.

Як пише “Інститут масової інформації”, дослідження проводило Радіо Свобода (“Схеми”) разом з іноземними медіа Sddeutsche Zeitung, NDR і WDR, Delfi. Розслідувачі дослідили витік внутрішніх документів АСД.

Згідно з дослідженням, АСД, яким керує російський політтехнолог Ілля Гамбашидзе, використовує дезінформацію для дискредитації України, її найвищого керівництва та громадян, а також лідерів західних країн, які її підтримують. Водночас агенція просуває інтереси росії та тих європейських політиків, які їх обстоюють. Російські аналітики АСД ретельно досліджують інформаційне поле України, виявляють чутливі теми та використовують їх для поляризації суспільства. Серед таких тем, наприклад, мобілізація, втрати на полі бою, обмеження свободи слова під час воєнного стану, зниження військової допомоги, корупція та контрнаступ.

Також, йдеться в матеріалі, АСД використовує для розколу суспільства й непрості відносини чинного президента Володимира Зеленського з його попередником Петром Порошенком, чинним міським головою Києва Віталієм Кличком, а також колишнім головкомом ЗСУ Валерієм Залужним. Крім того, АСД розробила стратегію медійного просування організації Віктора Медведчука “Другая Украина”. Головним завданням було позиціювати Медведчука як “послідовного борця за мир”, який нібито виступає за діалог з росією, щоб уникнути ядерної війни

Також журналісти дослідили, що АСД підробляла європейські медіа, щоб поширювати дезінформацію про Україну. Політтехнологи створювали фейкові новини під виглядом авторитетних західних видань, таких як Le Monde, Der Spiegel та Bild, для дискредитації України на міжнародній арені. Ця тактика була частиною масштабної кампанії під кодовою назвою “Doppelganger”. Одним з найрезонансніших прикладів такої діяльності стало створення фальшивого відеосюжету, який нібито був опублікований німецьким виданням Bild. У цьому відео стверджувалося, що українські біженці, намагаючись спалити російський прапор, випадково підпалили будинок німецької родини, яка їх прийняла.

Крім того, витік внутрішніх документів АСД виявив масштабну операцію з боку кремля, спрямовану на втручання в парламентські вибори в Європейському Союзі в червні 2024 року. Політтехнологи АСД намагалися вплинути на результати виборів, щоб підняти рейтинги проросійських правих партій у ключових країнах Європи – Німеччині, Франції, Італії, Іспанї та Польщі. Мета операції – підтримка правих політичних сил, які у своїх програмах просувають антиглобалістські та націоналістичні наративи, що збігаються з інтересами росії.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую