ye-logo.v1.2

Фейкова мапа відключень, шкідливі застосунки та пабліки для родичів військових: як росіяни збирають дані українців

Суспільство 1669
Російські спецслужби збирають дані про українців з застосунків
Російські спецслужби збирають дані про українців з застосунків. Фото: gsminfo.com.ua

Дані збирають через додатки для таксистів або через пабліки для родичів військових.

Цього тижня фактчекерські проєкти в Україні відмітили зріст пабліків та інших спільнот, які активно збирають дані про українців.

Фейкова мапа відключень

В українському сегменті фейсбуку поширюють повідомлення, що Укренерго нібито створило інтерактивну Light Map, де можна подивитися наявність світла в кожному регіоні. Проте це — неправда.

Фахівці проєкту «Брехунець» розповідають, що Укренерго такої мапи не робив.


Мапа виявилася фейком

Зайшовши на їхній сайт, фактчекери нічого не знайшли. Перейшовши за посиланнями, які зазначенні в повідомленні, вони також не знайшли очікуваної мапи, а лише чат телеграм-каналу.

Поширюючи такі повідомлення, шахраї намагаються набрати аудиторію на свої канали, адже метод розсилання вигідний адміністраторам спільнот у соцмережах задля збільшення активності та кількості коментарів у їхніх чатах та під дописами.

Фейкові групи для родичів військових

Освітній проєкт “Нота Єнота” пише, що у фейсбуці окупанти створюють низку груп, в яких нібито шукають зниклих українців, а насправді збирають інформацію.

Наприклад, сторінка «Молитва» має 169 тисяч підписників. Щодня у ній пости про тих, кого розшукують рідні, де і коли пропали наші захисники. Сторінкою керують три адміністратори з Вірменії.


Такі пабліки у соцмережах модерують з-за кордону та збирають дані про українців

Ця сторінка керує щонайменше шістьма групами з назвами "Пошук зниклих", "Україна сьогодні, Доброго вечора, ми з України!", "Пошук людей під час війни", "Сильная Украина", "Пошук людей/ Поиск людей". Усі ці групи мають низку інших модераторів з Вірменії, Індії, Індонезії, В'єтнаму тощо. В деяких групах, створених сторінкою "Молитва", черед адміністраторів інші сторінки. Наприклад, Україна - Перемога, яка ще 19 серпня називалася Artemis, яка має майже 50 тисяч підписників. Щодня у таких групах десятки патріотичних постів, а також інформація про зниклих воїнів.

Таким чином збирають інформацію про наших захисників, їхніх рідних, а також інформацію про те, де і за яких умов військовий востаннє виходив на зв'язок.

Фактчекери “Нота Єнота” зазначають, що в Україні є офіційні організації та установи, що займаються пошуком зниклих безвісти та обміном військовополонених.

Так, Національне інформаційне бюро. Для звернень щодо військовополонених або військових, місцеперебування яких невідоме: гаряча лінія цілодобово 1648; +38 044 287 81 65 (дзвінки з-за кордону); електронна пошта: [email protected].

Також працює кол-центр з розшуку зниклих безвісти осіб при Уповноваженому з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин: 0 800 339 247 з понеділка по п’ятницю з 9:00-18:00; 095 896 0421 у вихідні через Viber та Telegram; 099 792 0126 телефон Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; електронна пошта для звернень: [email protected].

Також низка інших організацій. Центральне агентство розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста: телефони: +41 22 730 3600 або +380 800 300 155; електронна пошта: [email protected].

Або Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при Службі безпеки України: телефони: +38 067 650 83 32; +38 098 087 36 01 (цілодобово); електронна пошта: [email protected].

Ще працює гаряча лінія Міністерства внутрішніх справ України для родичів загиблих, полонених та зниклих безвісти військовослужбовців. Тут можна залишити інформацію про своїх рідних, отримати психологічну допомогу та роз’яснення щодо прав родичів військовослужбовців: телефон: +38 089 420 18 66.

Використання російських застосунків

Як пише паблік “По той бік новин”, кожен сьомий український водій може передавати дані ворогу, використовуючи програмами підсанкційних російських компаній. Зокрема йдеться про 2GIS, «Яндeкс.Карти і Навігатор». Про це нещодавно повідомляли в «Асоціації відповідальних перевізників».


Російські спецслужби використовують дані таких застосунків

Такі застосунки збирають персональні дані водіїв, у реальному часі передають державі-агресору інформацію про скупчення автотранспорту на дорогах, перешкоди (у тому числі блокпости), про маршрути вільні від перешкод, плани окремих будівель, поверховість, входи та виходи. Під особливою небезпекою Харків, Одеса та Дніпро, де кількість користувачів цими додатками сягає 42-58%.

Варто зазначити, що цифрові сервіси за російським законом зобов’язані надавати інформацію, зібрану про користувачів, правоохоронним органам. А від 22 грудня російська держдума ухвалила ще один закон, який зобов’язує служби таксі передавати інформацію про своїх клієнтів у ФСБ.

Ці застосунки хоч і частково обмежені в Україні, проте деякі провайдери не виконують закон, а українці обходять заборону, використовуючи VPN.

Фактчекери закликають не бути ходячою міткою для наведення російських ракет та очистити телефон від російських додатків. Тим більше, що є безпечні аналоги.

«Я використовую Google Maps, Waze і мені цього цілком достатньо. Важливо, коли встановлюєте будь-який додаток на телефон, чи це карта, чи щось інше, не допомагати ворогу", — переконує радник голови ГС "Асоціація відповідальних перевізників" з питань законодавства Олександр Дяченко.

Він закликає звертати увагу на те, хто є розробником, кінцевим бенефіціарним власником того чи іншого застосунку і в жодному разі не встановлювати російські.

Фейки про медичний канабіс

Видання “Вокс Чек” зафіксувало збільшення фейків у телеграм-каналах, які стосуються теми легалізації медичного канабісу в Україні.

Так, російські пропагандисти поширюють наратив, що нібито прийняття цього законопроєкту перетворить Україну на місце широкого виробництва та обігу наркотичних речовин, а це, мовляв, погано позначиться на здоров’ї молоді. Фактчекери підкреслюють, що такі пости - поширення фейку.

7 червня 2022 року Кабмін підтримав законопроєкт, який мав розширити доступ до препаратів медичного канабісу для лікування низки хвороб, зокрема онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих унаслідок війни. 14 червня законопроєкт схвалив профільний комітет.

Однак законопроєкт досі не розглянула Верховна Рада. 30 вересня голова Комітету ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький заявляв, що в Раді немає достатньої кількості голосів, щоб підтримати цей законопроєкт.

Насправді документ не передбачає легалізацію і вільний обіг канабісу. Законопроєкт №7457 має на меті розширити доступ пацієнтів із тяжкими захворюваннями до необхідного лікування. Так, ліки з екстрактом канабісу застосовуються для лікування нудоти та блювоти, спричинених хіміотерапією, зменшення частоти нападів при епілепсії, також дослідження показують позитивний вплив таких препаратів на симптоми розсіяного склерозу. Окрім цього, медичний канабіс використовується для полегшення симптомів при депресивних розладах та постравматичному синдромі.

Міністр охорони здоров`я Віктор Ляшко пояснював, що у препаратах на основі медичного канабісу міститься речовина канабідіол, яка не має вираженої психоактивної дії. Тоді як психоактивним компонентом канабісу є тетрагідроканабінол (ТГК). У той час як канабідіол не викликає залежності, натомість він є гарним спазмолітиком, має сильну протисудомну та протиепілептичну дію.

У МОЗ також наголосили, що буде встановлений жорсткий нагляд за вирощуванням рослин, а також за виробництвом та реалізацією препаратів. Зокрема кожна партія та одиниця фасованої продукції буде промаркована унікальним штрихкодом. Крім того, буде створений електронний реєстр обліку переміщення сортів рослин на всіх етапах обігу. До того ж купити такий препарат можна буде лише за електронним направленням, яке видав лікар.

«Кожен кущ, який вирощуватиметься для медичних цілей, матиме GPS трекер. Національна поліція зможе відстежувати шлях від виробника до хворого. Це також буде контролюватися Міністерством внутрішніх справ та Міністерством охорони здоров‘я», — повідомив Михайло Радуцький.

Перший заступник міністра охорони здоров’я Олександр Комаріда зауважив, що з 1 листопада в Україні ухвалили закон, який регулює відпуск лікарських засобів, у складі яких є наркотичні речовини, за електронним рецептом. Такий механізм дозволив відстежити в електронній системі будь-які відхилення чи маніпуляції.

«Лікарські засоби на основі канабісу не відрізняються від них нічим. Є усталені правила обігу, потрібно просто за цими правилами, використовуючи сучасні інструменти, дозволити обіг таких препаратів», — сказав Олександр Комаріда.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую