ye-logo.v1.2

Які зміни у 2023 році підготували для українських біженців у Європі

Суспільство 9327
Для українців подовжать надавати допомогу за кордоном, але її стане менше
Для українців подовжать надавати допомогу за кордоном, але її стане менше. Фото: ілюстративне Pexels/автор Oleksandr Pidvalnyi

Для українців скасують частину безкоштовних послуг.

Уряди країн Європи подовжують допомагати українським біженцям від війни і в 2023 році. Але в цілому допомоги стане менше, а виплати почнуть посиленіше контролювати.

Підвищення допомоги у Німеччині

З 1 січня 2023 року в Німеччині підвищують розмір допомоги, яку українські біженці отримуватимуть нарівні з німцями. Допомога з безробіття стане частиною базового доходу громадян, пише ТСН.

Відповідно до проекту федерального міністерства праці, збільшиться розмір виплат для одиноких дорослих чи батьків-одинаків – на 53 євро до 502 євро (зараз 449 євро). Також планується збільшити фінансову підтримку інших категорій соціально незахищених людей: повнолітні – 451 євро (зараз 404 євро); діти 14-17 років – 420 євро (зараз 376 євро); діти 6-13 років – 348 євро (зараз 311 євро); діти віком до 5 років – 318 євро (зараз 285 євро). Федеральне агентство зайнятості заявило, що нові стандартні ставки виплачуватимуть вчасно із січня.

Водночас Німеччина обмежила строк перебування в країні без реєстрації терміном до 90 діб.

Оплата за житло у Польщі та програми грошової допомоги

У місцях колективного проживання в Польщі – таборах, гуртожитках, пансіонатах і базах відпочинку – проживають близько 80 тисяч українських біженців. Багато хто з них – понад півроку. За законом, у 2023 році українці зможуть безкоштовно проживати у таких місцях тимчасового розміщення лише перші 120 днів від моменту приїзду до Польщі. Після цього за проживання треба буде сплачувати, пише nashapolsha.pl

Із березня 2023 року громадяни України, які проживають у таких місцях в Польщі понад 120 днів, повинні будуть платити 50% коштів за проживання, але не більше 40 злотих на добу (понад 300 грн).

Із травня 2023 року треба буде покривати 75% вартості проживання – але не більше, як 60 злотих на добу (500 грн). Від оплати звільнять вразливі категорії: інвалідів, осіб пенсійного віку, вагітних, жінок із дітьми до року, жінок із трьома дітьми та більше, осіб у складній ситуації.

Із 1 квітня українські біженці зможуть звертатися по посвідку на тимчасове проживання у Польщі, якщо вони офіційно працюють або відкрили власний бізнес.

У разі тимчасового виїзду з Польщі соціальні виплати заморожуватимуться. А якщо людина перебуватиме поза країною понад 30 днів, то вона втрачає право на соціальну допомогу.

Окрім того, якщо раніше посвідчення на тимчасове проживання в Польщі видавали на три роки, то тепер – на півтора року. Ще одна вимога – для легального перебування в Польщі українські біженці повинні мати лише електронне посвідчення – еквівалент польського документа mObywatel, а оформити польський ідентифікаційний код (PESEL) українці мають за 30 днів, а не за 90, як було минулого року.

Українські біженці, які знайшли притулок на території Польщі, можуть розраховувати на фінансову допомогу батькам та дітям. Зокрема, такі виплати передбачає ухвалений бюджет на 2023 рік.

Так, у країні є програма підтримки для сімей, які мають не менше трьох дітей, пише visitukraine.today.

При цьому розмір доходу не впливає на можливість отримання допомоги. Для цього потрібно оформити Карту Великої родини (Karta Duzej Rodziny).

Власники такої картки можуть отримувати послуги та товари за зниженими цінами на території всієї Польщі. В цій програмі беруть участь такі мережі супермаркетів, як Biedronka чи Lidl, заклади культури (наприклад, музеї), транспортні установи, АЗС та інші. Дізнатись про це можна за наявністю наліпки “Tu honorujemy Karte Duzej Rodziny” на стінах або склі будівель.

Також працює програма Сім'я 500+, за якою кожна сім'я має право отримувати субсидію у розмірі 500 злотих на місяць на кожну дитину. Виплата надходить незалежно від доходу батьків. Право на таку допомогу мають не лише громадяни Польщі, а й іноземці, які мешкають у Польщі. Зокрема і біженці з України.

Ще одна програма - Сімейний капітал (Rodzinny kapita opiekunczy) - це нова додаткова допомога, дія якої почалася 1 січня 2022 і триватиме у 2023 році. Спочатку програма мала назву «1000 плюс», оскільки суму у 12 000 злотих на другу та наступну дитину у віці 12–35 місяців можна було виплатити частинами на 12 або 24 місяці, отримуючи щомісяця додатково 1000 або 500 злотих. Отримати виплати можуть: іноземці, які мають статус ПМП (постійний побут і карти довгострокового резидента ЄС, видані Польщею), маю вільний доступ до ринку праці; іноземці, які мають тимчасовий дозвіл на проживання (карти побуту), на яких є інструкція «з доступом до ринку праці (dostep do rynku pracy)»; власники статусу UKR.

Зменшення виплат у Чехії

У Чехії програму допомоги українським біженцям продовжили до березня 2024 року. На початку року запустять новий сайт, де людина зможе продовжити свою реєстрацію онлайн. Продовжити реєстрацію можна буде до 31 березня 2023 року, пише evacuation.city.

Це означає, що ще щонайменше рік країна надаватиме прихисток українцям. Після прибуття до Чехії українці зможуть проживати 150 діб у готелях або у тимчасових притулках на термін до 30 діб. Після цього проживання має бути оплачене самими біженцями.

При цьому в Чехії підготували зміни до законів, які зменшать розмір допомоги біженцям з 5000 крон до 4890 (215 дол США).

Таке рішення має бути ухвалене впродовж січня, а діятимуть нові правила вже з квітня. Розмір допомоги тут залежатиме від доходів біженця. Якщо доходи будуть вищими за вказану суму, допомогу не надаватимуть.

Натомість пенсіонерам та людям з інвалідністю грошову допомогу збільшать – вона становитиме 7 290 крон (323 дол США) на дорослого та 5 235 крон на дитину (231 дол США).

Скасування безкоштовного проїзду у Словаччині

Словаччина продовжила тимчасовий захист для українців до 4 березня 2023 року. Але з 1 січня Словаччина скасувала безплатний проїзд у громадському транспорті в столиці країни Братиславі, пише nashapolsha.pl

Безоплатним проїзд буде лише в день отримання документів про статус тимчасового захисту та впродовж наступних чотирьох днів. Для школярів безплатний проїзд залишать, але дитина повинна мати документ про тимчасове проживання у Словаччині та підтвердження навчання у школі.

Безкоштовний транспорт у Литві

Натомість Литва навпаки, продовжила термін безкоштовного користування громадським транспортом - до 2024 року. Ідеться про великі міста та про залізничний транспорт.

З 2023 року країна також запроваджує лише електронний формат дозволів на проживання, який діятиме до березня 2024 року.

Обов’язкове вивчення мови у Латвії

Також у столиці Латвії українським біженцям продовжили безкоштовний проїзд у громадському транспорті. Це стосується проїзду у ризьких трамваях, тролейбусах та автобусах. Правило діятиме до 30 червня 2023 року.

Але у Латвії попередили, що українські біженці повинні вивчити мову країни, якщо вони планують працювати. Для цього надається один рік, тобто, говорити латиською мовою на роботі треба буде з 1 січня 2024 року. Досі такої вимоги до працівників не було.

Латвія зобов'язалася приймати і допомагати українським біженцям до 30 червня цього року, після чого цей термін може бути переглянутий. Розмір грошової допомоги тут не змінився.

Виплати у Нідерландах

У Нідерландах змінять виплати для безробітніх українських біженців. Із 1 лютого зміни будуть такі: виплату щомісячної грошової допомоги для всієї сім’ї можуть припинити, якщо дорослий член сім’ї отримує дохід від роботи або пільг, наприклад, допомогу з безробіття чи інвалідності. Грошова допомога для відшкодування витрат приймаючим родинам від українців змінюється: на людину виділятимуть 93 євро на місяць, пише РБК-Україна.

Ця сума стане однаковою за дорослих і дітей, оскільки зараз вона становить 215 євро на місяць для дорослих, 55 - для неповнолітніх. До грошових виплат на харчування буде застосовуватися шкала відповідно до розміру сім'ї. Чим більша родина, тим менша місячна харчова складова на одну людину. На сайті уряду поки конкретної суми ще немає. Поки що на харчування виплачується 205 євро на людину.

Скасування частини безкоштовних послуг в Ірландії

Ірландія вирішила скоротити витрати на українських біженців і скасовує одну із безплатних послуг. Так, з 3 січня українці, які проживають у готелях та аналогічних місцях розміщення в Ірландії, платитимуть за харчування 10 євро щодня.

Про це повідомляє видання The Irish Times.

За новими правилами, у біженців залишається право безплатно жити в місцевих готелях, але тепер люди мають обов'язково оплачувати харчування, навіть якщо вони планують харчуватися в іншому місці. Якщо біженець відмовиться платити, його виселять з номера, нове житло він шукатиме самостійно.

Зміни для біженців запроваджуватимуть поетапно. Внески людей покривають сніданок, обід та вечерю, оплачувати ці послуги потрібно буде заздалегідь. Дорослі за харчування будуть платити 10 євро щодня, а внесок для дітей становитиме 5 євро. Зазначається, що нові правила стосуються лише тих людей, які проживають в готелях за типом "ліжко та сніданок", і мешканців гостьових будинків.

Також влада Ірландії планує припинити покривати витрати на послуги пральні та розміщення домашніх тварин для тих, хто проживає в готелях.

Водночас біженці й надалі не оплачуватимуть послугу прибирання приміщень. Крім того, тепер біженцям з України пропонуватимуть лише один варіант розміщення. Якщо вони відмовляються, то житло шукатимуть самостійно.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую