ye-logo.v1.2

Факт в історії: як Проскурів став Хмельницьким

Суспільство 19916
Цього дня у 1954 році місто Проскурів перейменували у Хмельницький
Цього дня у 1954 році місто Проскурів перейменували у Хмельницький. Фото: з архіву

Нову назву обласний центр отримав 69 років тому.

Цього дня, 16 січня, у 1954 році місто Проскурів перейменували у Хмельницький, а Кам’янець-Подільську область на Хмельницьку.

Історія нашого міста, налічує майже 600 років. Невеличке поселення Плоскирів або ж Плоскирівці на березі річки Плоски та Південного Буга, згадується вже у XV столітті, 1795 року з утворенням Подільської губернії, місто отримало назву Проскурів.

Краєзнавець Сергій Єсюнін у своїх публікаціях пише, що є згадки про те коли затверджували пропозицію про перейменування міст із приводу святкувань «300-річчя возз’єднання України з Росією», вирішили, що одного лише Переяслав-Хмельницького замало, — необхідно дати нову назву ще одній з областей та її обласному центру. Розмова велась про три «кандидатури»: Черкаси, Тернопіль та Проскурів — усі вони мали однакові шанси бути перейменованими на Хмельницький. Під час обговорення хтось із керівництва УРСР звернув увагу на те, що є Кам’янець-Подільська область, а обласний центр має назву Проскурів. Дійшли до висновку що все одно доведеться перейменувати область, то чому ж не зробити це зараз. Так 69 років тому місто отримало сучасну назву – Хмельницький.

Та чи бував у місті Богдан Хмельницький?

Як пише історик Сергій Єсюнін, він ніколи не ступав вулицями нашого міста. Найближчі до обласного центру населені пункти, в яких довелося зі своїм військом побувати гетьманові під час війни 1648-1657 років – Пилява, Старокостянтинів, Чорний Острів, Меджибіж. Плоскирів у ті роки не мав військово-стратегічного значення, тому гетьману не було потреби спрямовувати на його здобуття головну армію. Плоскирівський замок козаки підкорили силами середнього загону.

Хмельницький має п'ять пам'ятників гетьманові. Фото: з архіву

До речі, нині Хмельницький має аж п’ять пам’ятників гетьманові. За деякими твердженнями, це найбільша кількість монументів в одному місті. Один з них височить на привокзальній площі, інший - напроти філармонії, ще один біля головного корпусу Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького. Також є пам’ятник гетьманові на території Міжрегіональної академії управління персоналом, а також на території дислокації 8-го окремого полку спеціального призначення Збройних Сил України.

Додамо, також цього ж дня 1954 року у Хмельницькому було завершено спорудження Будинку Рад та впорядкування навколишньої площі (нині - Майдан Незалежності).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую