ye-logo.v1.2

В українських соцмережах поширюють фейкові документи та відео: підбірка тижня

Суспільство 3104
Чергова підбірка російської пропаганди
Чергова підбірка російської пропаганди. Фото: risu.ua

Документи-підробки не рідкість в соціальних мережах.

Цього тижня російська пропаганда продовжувала активність, яка була направлена на дискредитацію військових та влади, створення паніки та міжрелігійних конфліктів.

Фейки про спалення Корану

Російська пропаганда продовжує інформаційну кампанію, що нібито в Україні розпалюють ворожнечу на релігійному підгрунті.

Раніше “Сайт “Є” писав, що проросійські телеграм-канали поширили фейкове оголошення, нібито в Україні не визнаватимуть хрещення в Українській православній церкві московського патріархату (УПЦ МП).

Тиждень тому у підбірці була розповідь про те, що пропагандисти поширюють повідомлення буцімто український суд виніс постанову про знесення Десятинної церкви. Новий ж фейк вже стосується мусульман.

Як пише видання “Стоп Фейк”, низка кремлівських ресурсів, а також користувачі в соцмережах почали активно поширювати відеоролики, на яких нібито українські солдати ріжуть сало на Корані — священній книзі мусульман, а також спалюють Коран на багатті.



У підписі до цього відео пропагандисти заявляють, що таким чином ЗСУ «зачепили честь усіх мусульман світу» і закликає мусульман відповісти на таку «образу священної книги», при цьому українців називають «сатаністами». Крім того, деякі публікації пов’язують це відео з інцидентом у Данії, коли Коран тричі спалювали в Копенгагені, що нібито демонструє справжнє ставлення і Заходу, і України до Ісламу та мусульман.

У самому відео зі спалюванням Корану відразу впадає у вічі той факт, що для людей, які видають себе за солдатів ЗСУ, українська мова – вочевидь не рідна. Вони вимовляють слова або з помилками, або взагалі використовують російські слова, але вживають їх із нібито українською інтонацією: «кастор» (замість «вогонь», «багаття»), «бумага» (замість «папір»). Також фігуранти у відео називають Коран «чурбанською книгою». «Чурбан», «чурбанский» у значенні «образлива, зневажлива назва жителів чи уродженців Азії або Кавказу» або «неповоротливий, безглуздий, дурний» – якраз слово, більше притаманне російській мові, а не українській. Так, наприклад, у 2016 році під час суду в РФ над Надією Савченко саме росіяни називали українську мову «чурбанською».

Про те, що відеоролики є постановочними, заявив і Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки в Україні. «Публікуючи такі відверті фейки, росіяни намагаються дискредитувати ЗСУ в мусульманських країнах», – зазначили в Центрі.



Також у Центрі нагадали, що це – не перша така провокація росіян, у якій фігурує Коран: «Раніше РФ організувала операцію зі спалення Корану біля посольства Туреччини у Стокгольмі, щоб перешкодити планам Швеції щодо інтеграції до НАТО».

Так, одним із організаторів акції біля посольства Туреччини у Стокгольмі, на якій датсько-шведський політик Расмус Палудан спалив Коран, виявився прихильник РФ.

Це постановочне відео прокоментували і у ЗСУ, де заявили, що це – чергова спроба дискредитувати ЗСУ на релігійному ґрунті, викликати негативний резонанс у країнах, населення яких сповідує Іслам, мотивувати до війни мусульман, які проживають у росії.

Фейкові документи

Російські пропагандисти неодноразово поширювали в мережі фейкові документи, зокрема, військові рапорти та накази.

Й цього разу видання “Вокс Чек” відмічає, що у мережі поширюють нібито фото наказу Олександра Сирського, командувача Сухопутних військ Збройних сил України, у якому йдеться про заборону евакуювати військових, якщо у них поранення легкого ступеня.

Утім, це — фейк. Документ підробили, у ньому є низка помилок.

По-перше, у документі не вказано його тип. У тексті є слово «наказую», це означає, що перед основним текстом повинне бути слово «НАКАЗ», яке б вказувало на тип документа.

Ось, наприклад, накази Міністерства оборони України, де вказаний тип документа.


Крім того, документ адресований ОК «Схід», а над ним зазначено Міністерство оборони. Проте оперативне командування «Схід» — це структурний підрозділ Збройних сил України, а не Міністерства оборони.

По-друге, наприкінці документа вказано «А. Сирський», хоча правильно — «О. Сирський», бо Олександр. Російською ж буде «Александр», помилка у документі свідчить, що його перекладали з російської мови. Посада Сирського зазначена як «генерал-лейтенант», але з 23 серпня 2020 року Сирський має звання генерал-полковника.
По-третє, на цьому наказі немає грифа «таємно» «цілком таємно» чи, наприклад, «для службового користування», отже, він мав би бути у відкритому доступі. Ні на сайті Збройних Сил України, ні на ресурсах ОК «Схід» такого документа немає.

Про ще один фейковий документ розповіли у Державній прикордонній службі.


Прикордонники зазначили, що в Україні шириться інформація про нібито обмеження виїзду за кордон юнакам від 15 до 18 років. Однак прикордонники попереджають, що дана інформація є фейковою.

Як розповіли у відомстві, документ, який нібито шириться від імені ДПСУ, містить значну кількість помилок. У ньому можна помітити русизми.

"При оформленні осіб на виїзд за кордон прикордонники керуються Постановою Кабміну №57. Обмеження щодо виїзду під час дії правового режиму воєнного стану стосуються чоловіків віком 18-60 років", - нагадали в Держприкордонслужбі.

Фейкові акаунти військових

Журналісти “Радіо Свобода” у своєму дослідженні щодо російської дезінформації у соцмережах описують, що виявили фейкові акаунти, замасковані під профілі українських військових.



Так, наприклад, один із тікток-акаунтів маскувався під особисту сторінку сержанта ЗСУ, який насправді веде свій щоденник війни. Сторінка-клон мала понад 19 тисяч підписників, а деякі відео набирали мільйонні перегляди. В акаунті, який був клоном профілю військовослужбовця ЗСУ, містилися справжні відео, відзняті реальними воїнами, але накладені на них були зовсім не ті повідомлення, які мав на увазі автор справжнього тікток-акаунту.

На думку журналістів, ці повідомлення вселяли розпач і недовіру. Наприклад, просувалися меседжі про «Бахмут неможливо втримати», «залишаємо Соледар», «військові втомлені» тощо. Згодом знайшовся справжній сержант ЗСУ, який підтвердив, що його відео використали російські пропагандисти.

Також журналісти дослідили фейковий телеграм-канал 46-ої аеромобільної бригади, який створили ще у вересні. Пропагандисти зібрали досить велику аудиторію на цьому каналі, до 15 тисяч підписників. Тобто це дає змогу поширювати звідти різні маніпулятивні чи фейкові новини, які вигідні російській пропаганді. Це також був клон справжнього телеграм-каналу 46-ої бригади. Офіційні автори заявили, що жодного стосунку до створення сторінки-клону не мають, пише "Детекор медіа".

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую