ye-logo.v1.2

Фейкові цитати Тараса Шевченка, дезінформація про церкву та Данілова: підбірка тижня

Суспільство 10733
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: risu.ua

Іноді фейки поширюють з добрими намірами та через необізнаність.

В день народження Тараса Шевченка українські фактчекери звернули увагу на цитати, які приписують Кобзареві й поширюють у мережі, але які в насправді йому не належать.

Фейкові цитати

Так, освітній портал “Нота Єнота” звернув увагу, що сотні, якщо не тисячі людей і сторінок опублікували вірш, який приписали Тарасу Григоровичу Шевченку. Але він не автор вірша «Отак подивишся здаля на москаля». Автором є київський письменник Ян Таксюр.

Факчекери відмічають, що у збірках Шевченка не має цього вірша. Та й загалом до 1995 року його не можна знайти.

Крім того, автор Ян Таксюр є пропагандистом “руского міра”, противником Православної церкви України. У березні минулого року його затримали за звинуваченням у держзраді.

Портал “По той бік новин” відмічає, що користувачі соцмереж активно діляться фотографіями з фразами, які видають за творчість українських класиків: Івана Франка, Лесі Українки, Тараса Шевченка.

Фактчекери також приводять в приклад Яна Таксюра.

Так, Тарасу Шевченку приписують фразу «Kaцaпa звідусіль жени! Хай здохне в ямі при дорозі! Ти подаєш йому води, а він вже сере на порозі!», «Kaцaп».

Але у Національному музеї Тараса Шевченка спростували належність вірша «Kaцaп» до Кобзаря. На їхню думку, це найімовірніше сучасний фольклор, тобто анонімні рядки.

За словами кандидатки філологічних наук, науковиці Тетяни Шептицької, вірш "Kaцaп" написав не якийсь там анонім, а одіозно відомий персонаж Ян Таксюр. Який, до речі, стверджував, що текст створив з метою «посміятися над вузькістю і безумом національної ненависті й національного чванства». Тобто хотів скомпрометувати проукраїнськи налаштованих людей.

Ще один приклад. Ось цитата: «малоросійство – це не політика і навіть не тактика, лише завжди апріорна і тотальна капітуляція». Її приписують Лесі Українки.

Але автором є український письменник Євген Маланюк.

У 1959 році в нью-йоркському видавництві “Вісник” діаспорної "Організації оборони чотирьох свобід України" вийшла книжка Євгена Маланюка “Малоросійство”. І саме у першій частині свого есе поет, воїн УНР і водночас автор філософської концепції малоросійства як суспільно-психологічного явища, використав цю фразу.

Чергова цитата: «Після цієї війни в прийдешніх поколінь має лишитись два почуття: наші нащадки мають їх ненавидіти, їхні - мають нас боятись. Цього досить». Користувачі соцмереж вказують, що автором є Іван Франко, який її використав у творі «Захар Беркут».

Але у повісті Івана Франка «Захар Беркут» цієї фрази немає.

“Єдине джерело, яке нам вдалося знайти з цими словами — це замітка у виданні «Сіверщина» від першого листопада 2022 року. Її написав Юрій Поліщук, розвідник і воїн ЗСУ. А опублікував його цитату Василь Чепурний, головний редактор сайту. До речі, спочатку першоджерелом був допис самого Поліщука у фейсбуці, але фейсбук його видалив за “мову ворожнечі”, відмічають фактчекери.

Фейк про знищення церкви

Російські пропагандисти постіійно намагаються поширювати фейки, які стосуються церкви.

Раніше “Сайт “Є” писав, що проросійські телеграм-канали поширили фейкове оголошення, нібито в Україні не визнаватимуть хрещення в Українській православній церкві московського патріархату (УПЦ МП).

Тепер пропагандисти поширюють повідомлення буцімто український суд виніс постанову про знесення Десятинної церкви (Церкви Успіння Пресвятої Богородиці) в Києві. Мовляв, українці хочуть зруйнувати відновлену у 2007 році історичну будівлю, якій понад 1000 років. Але це — маніпуляція, пише “Детектор медіа”.

На поширення маніпуляції, зокрема на іноземну аудиторію, звернули увагу аналітики EU vs Disinfo. Десятинну церкву вважають першою кам’яною церквою Київської Русі. Церкву зруйнували під час монгольського штурму Києва у 1240 році. Відновлену Десятинну церкву повторно зруйнували у 1928 році. Відтоді церкву так і не відновили. Залишки фундаменту Десятинної церкви є пам’яткою національного значення. Як фундамент, так і територія навколо нього охороняються ЮНЕСКО.

У повідомленнях пропаганди йдеться про знесення каплиці поблизу фундаменту Десятинної церкви, яку представники церкви Московського патріархату називають Десятинним монастирем Різдва Пресвятої Богородиці. Церква Московського патріархату отримала дозвіл на розміщення на цьому місці намету для разового святкового богослужіння. Після цього вони не прибрали намет, ба більше — перетворили його на повноцінну каплицю, попри те, що будь-яке будівництво на цій історичній території заборонене. Тобто у рішенні суду йдеться про знесення незаконної споруди в історичній частині міста, а не стародавнього православного храму.

Російська пропаганда систематично маніпулює релігійною тематикою, зокрема стверджує, що Україна на межі масштабного міжконфесійного конфлікту, українці паплюжать православ’я. У такий спосіб вони намагаються дестабілізувати ситуацію в Україні та розсварити українців із різними релігійними переконаннями.

Черговий фейк про мобілізацію дітей

Видання “Стоп Фейк” відмічає, що кремлівські ЗМІ та користувачі соціальних мереж поширюють інформацію про те, що українська влада нібито відправляє до зони бойових дій навіть дітей. Як доказ використовується відео, на яких видно молодого чоловіка у військовій формі, що працює в мінометному розрахунку.


«На відео хлопчаки у повній амуніції, яким насилу даси 14-15 років. Вони заряджають, наводять міномети і навіть стріляють із них», — пише одне з російських видань.

Ця інформація, яку поширюють російські ЗМІ та користувачі соцмереж, виявилася черговою вигадкою. StopFake розкадрував відео, і за допомогою пошуку зображень у Google знайшов їх на платформі TikTok. Контент профілю складається з відео із тим самим молодим чоловіком, що й на відеоролику, який розповсюджують російські ЗМІ.

Журналісти зв’язалися з користувачем і попросили підтвердити, чи це дійсно його зображено на відео, що розповсюджується в ЗМІ, та запитали, чи є він повнолітнім. У листуванні чоловік розповів, що служить у Національній гвардії України і йому майже 20 років. На підтвердження своїх слів він надав документ зі своєю фотографією та датою народження – 27 травня 2003 року. Тобто він є повнолітнім, а не дитиною, як стверджували деякі ЗМІ та користувачі.

Фейки про Данілова

“Центр протидії дезінформації” відмічає, що в мережі активно шириться дезінформаційна кампанія кремля, спрямована на дискредитацію секретаря РНБО Олексія Данілова.

Пропагандисти, посилаючись на виступ Данілова для львівського телеканалу, заявляють, нібито секретар РНБО стурбований тим, що все більше українців виступають за мирні переговори і це «небезпечна тенденція»

“Насправді ця фраза вирвана з контексту і стосується вона пропагандистів «руского міра», які проживають на території України й намагаються просувати кремлівські наративи”, - йдеться у повідомленні ЦПД.

Також популярний інформаційний портал рашистів Readovka заявив: за словами Данілова, українці існують для того, щоб помирати за країни НАТО.

Насправді секретар РНБО акцентував увагу на тому, що нині Україна відстоює не тільки свою незалежність, але й захищає Європу від агресора, і про це потрібно говорити.

“Дана кампанія спрямована на дискредитацію Олексія Данілова та зниження рівня довіри до керівництва України загалом”, - підкреслюють у ЦПД.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую