ye-logo.v1.2

Під загрозою знесення: 150-літнього хмельницького ясена дослідив арборист зі столиці

Суспільство 3866
Володимир Ветроградський обстежив крону, стовбур та кореневу систему дерева
Володимир Ветроградський обстежив крону, стовбур та кореневу систему дерева. Фото: автора

Остаточні висновки спеціаліст оголосить за кілька днів.

Сьогодні, 31 березня, до Хмельницького приїхав столичний арборист Володимир Ветроградський, який займається доглядом і лікуванням багаторічних дерев. У різних містах України спеціаліст врятував вже близько півтори тисячі дерев. Нині він оглянув понад 150-літній ясен на майдані Незалежності, який є ботанічною пам’яткою природи місцевого значення.

Раніше, згідно експертним висновком, дерево було визнане аварійним через поширення гнилі, тож його планували знести. Для цього в Департаменті природних ресурсів та екології ОВА мали підготувати документи, щоб зняти ясен з обліку об’єктів природно-заповідного фонду. Однак після розголосу цього випадку віковим деревом зацікавилися спеціалісти з інших міст. Серед тих, хто відгукнувся рятувати дерево, – київський арборист Володимир Ветроградський. На захист пам’ятки також стали місцеві активісти.

Хоч місцева влада була налаштована знести аварійне дерево, все ж в Департаменті інфраструктури міста погодилися обстежити ясен знову. Для цього замовили послуги арбориста зі столиці, який проявив ініціативу зайнятися збереженням дерева. Сьогодні вранці Володимир Ветроградський у супроводі представників комунального підприємства по зеленому будівництву і благоустрою міста, екоактивістів та ЗМІ оглянув дерево.

Лікування дерева потрібно проводити влітку.

За допомогою вишки він дослідив крону ясена, стовбур та обстежив кореневу систему на предмет гнилі. Свої остаточні висновки спеціаліст має передати комунальному управлінню через кілька днів. Попередні заключення: «Дерево досить здорове і є сенс його зберігати».

«Я думав, що буде гірше. Частина ядрової деревини вигнила, дерево тримається за рахунок периферичних коренів. Однак у ясена віком 80+ центральний корінь зазвичай відмирає. Є деформації грунту та ФЕМу в прикореневій зоні. ЇЇ причини в тому, що коренева система розростається і присутні динамічні рухи через відхилення дерева від осі. Тому має бути підпора. Спершу тимчасова, бо це відкрита площа і є ризик для людей, потім постійна з відповідною функціональністю та естетичним виглядом, - говорить арборист. - Потрібно продовжити лікування. Якщо порожнину лишити, вона буде постійно розростатися і гниття піде далі в корені та стовбур вище. Але якщо провести грунтовне внутрішньостовбурне лікування, то процес можна зупинити на достатньо довгий час. Робиться вирізка між кореневими колонами, зсередини витравлюється грибкове ураження і порожнина заповнюється синтетичними матеріалами».

Також мають бути покращені ґрунтові умови – ґрунт біля стовбура насипаний зависоко, це призводить до випрівання заглибленої частини стовбура дерева.

Виявилося, що в невеликій порожнині ясена на місці зрізу великої скелетної гілки живуть кажани.

Місцеві активісти переймаються, що міські комунальники насправді не зацікавлені у збереженні 150-річного ясена.

«Якщо подивитися, то на майдані фактично немає таких старих дерев, як це. Такі дерева мають бути, щоб їх бачили діти. Це наша історія, - говорить громадський активіст Віктор Карван. - Ясен живий. Є дупло, яке треба було законсервувати. Можна було раніше до цього приступити. Але, звісно, легше знести дерево і зняти з себе відповідальність. А щоб зберегти його, на жаль, це нікому не потрібно».

Чи погодиться зрештою на пропозиції арбориста міська влада, буде відомо згодом. Директорка комунального підприємства по зеленому будівництву і благоустрою міста Олена Мельникова зазначила у розмові з активістами, що досліджуване дерево могутнє. Воно має нахил, кут якого збільшується, тож є небезпечним. Посадовиця ж, у свою чергу, не готова взяти на себе відповідальність за ймовірні наслідки падіння кремезного ясена.

На нинішній стан ясена вплинуло те, що стовбур щільно закладений бруківкою та високо насипаний ґрунт.

Як повідомив виконувач обов’язків начальника міського управління комунальної інфраструктури Василь Кабальський, спершу чекають остаточних висновків Ветроградського.

«Будемо мати результати і тоді вирішуватимемо. Якщо він дасть гарантії, що вилікує дерево і ясен не буде нести небезпеку для місцевих, тоді ми готові. Однак наголошую: першочергово йдеться про безпеку людей, - говорить він. – Як бути з підпорою, тут теж треба вивчати, не все однозначно. Вона не може стояти на підземних комунікаціях, а ймовірно, що вони тут є. Ці заходи будуть дороговартісні. Рішення прийматимемо після детального вивчення усіх моментів».

Нагадаємо, близько десяти років тому місцеві мешканці вже рятували велетенський ясен. Комунальники хотіли зрізати дерево під час реконструкції пішохідної алеї. На захист багатолітного дерева виступили громадські активісти у колаборації з працівниками ЗМІ та кількома депутатами. Ініціатори тодішньої акції з порятунку ясена реагують й нині на сучасні події. Сьогодні до зустрічі з арбористом долучилася й Тетяна Виговська, яка очолювала групу захисників ясена десять років тому.

Також арборист оглянув кілька інших дерев в місті, які потребують додаткового догляду.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую