ye-logo.v1.2

Ясен на майдані: 150-літню пам’ятку в Хмельницькому можна врятувати?

Суспільство 2391
Півторасторічний ясен росте посеред пішохідної алеї на майдані Незалежності
Півторасторічний ясен росте посеред пішохідної алеї на майдані Незалежності. Фото: автора

Позиція фахівців з догляду за деревами, екологів та місцевої влади.

Півторастолітній ясен на майдані Незалежності, який є ботанічною пам’яткою природи, під загрозою знесення. За останній рік дерево поруч з перехрестям вулиць Соборної та Володимирської помітно похилилося. На замовлення підприємства по зеленому будівництву і благоустрою міста, на балансі якого перебуває пам’ятка, експертна група провела дослідження ясена та визнала його аварійним через поширення гнилі. У висновку зазначили, що повноцінне відновлення на цій стадії ураження неможливе. Тож дерево готують зняти з обліку об’єктів природно-заповідного фонду, аби зрізати.

Натомість після публікації сайту «Є» про ймовірне знесення пам’ятки природи багатолітнім ясеном зацікавилися фахівці з догляду за деревами. За словами спеціалістів, дерево можна зберегти, провівши необхідне лікування. Переймаються долею ясена й місцеві активісти. Обурюються, що дерево з природоохоронним статусом відповідні служби занедбали, не доглядаючи за ним. А тепер просто хочуть позбутися його.

Небайдуже

Близько десяти років тому місцеві мешканці вже рятували велетенський ясен. Комунальники хотіли зрізати дерево під час реконструкції пішохідної алеї. На захист багатолітного дерева виступили громадські активісти у колаборації з працівниками ЗМІ та кількома депутатами. Ініціатори тодішньої акції з порятунку ясена реагують й нині на сучасні події.

Як згадує колишня головна редакторка медіа-корпорації «Є» Тетяна Колісніченко, об’єдналися разом, бо знали, що дерево давнє та є частиною нашої історії.

«Місто все більше забудовується і парки стають атракціонами. Натомість все менше стає зелених зон відпочинку. Тому зараз треба боротися за кожен острівець історії та природи. Так було і десять років тому. Ми це робили, бо хотіли, щоб місто нормально розвивалося і було комфортним для життя. На жаль, я не можу зараз сказати, що воно так є, - говорить Тетяна Колісніченко. - Коли ж я побачила, що історія повернулася, для мене це як особиста втрата. Кожне пам’ятне місце в Хмельницькому, яких досить мало, мені як хмельничанці боляче втрачати».

Тоді активісти влаштовували екологічні акції, проводили опитування серед містян, зверталися до влади, робили запити від громадських організацій. У результаті до них дослухалися і дерево зберегли. У пам’ять про це восени 2013 редакція «Є» під ясенем встановила лавочку з пам’ятною табличкою. Близько трьох років тому дерево визнали ботанічною пам’яткою природи місцевого значення й надали йому природноохоронний статус. На той час ясен вирізнявся могутнім стовбуром і кремезною кроною. На жаль, нині ситуація інша.

Протягом 2022 року кут нахилу стовбура ясена помітно змінився, змістилася бруківка, викладена поруч з пристовбуровою лункою. За словами Тетяни Виговської, яка очолювала групу захисників ясена десять років тому, за деревом належно не доглядали.

«Виявилося, що хвороба стала підточувати дерево ще рік тому і його треба було лікувати. Але цього не зробили і процес далі пішов серйозний. За рік ураження стало на 80% більше. Управління, на утриманні якого ясен, не займається процесами підтримки. Вони упустили момент, практично занедбали природно-заповідний об’єкт. А це вже судова справа може бути. Вони зобов’язані не тільки обрізанням займатися, але і доглядати за деревами. Якщо у них немає спеціалістів, мають замовити нормального фахівця з іншого міста», - говорить хмельничанка.

Що кажуть фахівці

Серед тих, хто відгукнувся рятувати дерево, – київський арборист Володимир Ветроградський. Спеціаліст з догляду за деревами пояснює: процедура лікування складна, але продовжить життя дерева ще мінімум на 80 років. На нинішній стан ясена вплинуло те, що він щільно закладений бруківкою. Тож, щоб продовжити його життєдіяльність, потрібно обов’язково робити якісне розширення пристовбурової зони.

«Є ризик падіння, бо дерево має внутрішню порожнину. Але це не вирок – такі випадки лікують. Буває, що можна залишити порожнину, як є. Просто робиться спеціальна прочистка всередині і дерево стоїть напівпорожнім. Оскільки це зона активного пересування людей, то в такому випадку робимо більш складну процедуру – прочистка і заповнення порожнини синтетичними матеріалами. Вони гарантують те, що гниття далі не розповсюджуватиметься», - говорить арборист.

Нині ясен намагалися загородити обмежувальною стрічкою, однак хмельничани її зривають.

За такою технологією спеціаліст пролікував близько 1500 дерев в різних куточках України. За словами Володимира, спочатку ясену потрібно поставити підпору. Територія навколо дерева має бути огороджена. Саме лікування варто проводити влітку в три етапи. Вартість лікування залежить від об’єму порожнини. Орієнтовно робота та матеріали можуть обійтися від 65 до 90 тисяч, плюс витрати на підпору.

Лікувати не можна зрубати

Місцева влада була налаштована знести аварійне дерево. Як раніше повідомляв виконувач обов’язків начальника міського управління комунальної інфраструктури Василь Кабальський, необхідна діагностика проведена. Згідно з експертним висновком, ясен потрібно видалити. Оскільки це об’єкт природно-заповітного фонду, спершу мають бути оформлені дозвільні документи в Департаменті природних ресурсів та екології ОВА.

Після завершення всіх бюрократичних процедур ясен готувалися знести. Натомість сьогодні заступник міського голови Василь Новачок сайту «Є» повідомив, що дерево обстежать знову. Незабаром до Хмельницького приїде арборист Володимир Ветроградський, який проявив ініціативу зайнятися збереженням дерева.

«До нас приїде фахівець з Києва. Виїзд коштує 5 тисяч гривень. КП по зеленому будівництву і благоустрою міста оплатить цю послугу. Арборист огляне дерево і подасть пропозиції. Тоді ми будемо приймати рішення. Якщо є можливість його врятувати, то ми тільки за це, - говорить Василь Пилипович. – Все залежатиме від того, на скільки будуть реалістичні пропозиції і чи будуть гарантії того, що після витрачених коштів можна буде дерево зберегти».

На теперішній час дерево не має достатньої стійкості і представляє загрозу для людей.

Ситуацію з ясенем також прокоментували в екоінспекції. За словами заступника начальника Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області Олега Даценка, остаточне рішення мають приймати фахівці.

«Чи дійсно потрібно зносити це дерево, варто покладатися на думку експертів, а не органів місцевого самоврядування, які вирішили йти тим чи іншим шляхом. Якщо науковці кажуть, що його можна лікувати, звісно це треба зробити, - говорить Олег Даценко. - У разі, якщо буде прийнято рішення його зносити, я наголошую на неухильному дотриманні законодавства. Оскільки це об’єкт природо-заповідного фонду, існує особлива процедура його знесення. Спершу треба отримати ліміт в Міністерстві для використання об’єктів природно-заповідного фонду».

Чи розпочато процес зняття ботанічної пам’ятки місцевого значення «Ясен на майдані» з обліку об’єктів природно-заповітного фонду, наразі невідомо. У Департаменті природних ресурсів та екології ОВА запросили інформаційний запит. Їхню відповідь ми опублікуємо згодом.

Ясен звичайний може рости в оптимальних умовах до 300 років.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую