ye-logo.v1.2

Ясен на майдані: півторастолітню пам’ятку природи в Хмельницькому зріжуть

Суспільство 5826
Ясен звичайний може рости в оптимальних умовах до 300 років
Ясен звичайний може рости в оптимальних умовах до 300 років. Фото: автора

Дерево аварійне і несе небезпеку для людей та інфраструктури міста.

Півторасторічний ясен, який росте посеред пішохідної алеї на майдані Незалежності у Хмельницькому, похилився. Близько трьох років тому його визнали ботанічною пам’яткою природи, однак тепер цей охоронний статус готуються зняти. За висновками експертів, дерево є аварійним.

Велетенський ясен розташований на тротуарі у місці пожвавленого пішохідного руху поруч з перехрестям вулиць Соборної та Володимирської. За словами екологів, у 2016 році, коли дерево оголошували об’єктом природо-заповідного фонду, воно вирізнялося могутнім стовбуром і кремезною кроною. Стан рослини свідчив про повну адаптацію до умов міста.

Натомість протягом 2022 року кут нахилу стовбура помітно змінився. Крім того, змістилася бруківка, викладена поруч з пристовбуровою лункою. Комунальне підприємство по зеленому будівництву і благоустрою міста, на балансі якого перебуває ботанічна пам’ятка, звернулося за експертною оцінкою дерева до фахівців.

Як розповів сайту «Є» виконувач обов’язків начальника управління комунальної інфраструктури Василь Кабальський, спершу дослідження провели працівники підприємства «Вінницялісозахист», потім свої експертні висновки підготували працівники кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету.

Хмельничан закликають бути обережними поруч з багаторічними деревом.

Експертна група ХНУ, яка була створена для оцінки стану ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Ясен на майдані», дійшла висновків, що дерево є аварійним і таким, що підлягає знесенню через поширення гнилі у прикореневій частині стовбура та кореневій системі. Повноцінне відновлення на цій стадії ураження неможливе. Крім того,иє ризики для життя і здоров’я пішоходів, цілісності транспорту і ліній передач.

За рік гниль в коренях і прикореневій системі ясена прогресувала та збільшилася у майже чотири рази. На кінець лютого глибина поширення гнилі перевищила діаметр дерева.

В експертному висновку йдеться, що в березні минулого року дерево оглянули спеціалісти й на кореневій шийці знайшли отвір діаметром близько 20 сантиметрів. Через нього в порожнину стовбура потрапляла волога. Всередині виявили гниль, глибина якої складала 30 сантиметрів. Заходів з лікування дерева тоді не було здійснено, а восени зміни у стані дерева після сезонних опадів посилились. Після обстеження стан дерева визнали аварійним. Гілку з боку нахилу стовбура для балансування крони рекомендували зрізати.

Через отвір в порожнину стовбура потрапляють ґрунтові води.

Дерево немає достатньої стійкості.

Вже у середині січня під час досліджень глибина загнивання кореневої частини становила 110 сантиметрів. Ще через місяць обстеження показали, що гниль становить 130 сантиметрів. Водночас кут нахилу становив 22-25 градусів.

«При огляді були виявлені тріщини в корі дерева на висоті близько 3 метрів від поверхні ґрунту, що може бути результатом певних деформаційних процесів, які відбуваються всередині», - зазначається в експертному висновку.

Коренева система ясена не має потужного стрижневого кореня, а лише розвинені корені у верхньому шарі ґрунту, які швидко відмирають при враженні гниллю. На теперішній час дерево нема достатньої стійкості і представляє загрозу для людей та інфраструктури міста. Через його розташування неможливо його ізолювати від пішоходів.

З-під дерева прибрали лавку, щоб люди не сідали під ним.

«Необхідна діагностика проведена. Було два обстеження. Отримано експертний звіт, що дерево аварійне і є необхідність його видалення. Оскільки це об’єкт природно-заповітного фонду, мають бути оформлені дозвільні документи в Департаменті природних ресурсів та екології ОВА. На даний час проводиться робота. Скільки це триватиме – невідомо. Ми готові ясена видаляти, але є законодавство, якого ми маємо дотримуватися», - зазначає Василь Кабальський.

Поки бюрократичні процедури тривають, навколо ясена встановлені таблички з вказівкою, що дерево є аварійним. Також комунальники прибрали лавку медіа-корпорації «Є», яка стояла під багатолітнім деревом майже десять років.

Майже десять років тому медіа-корпорація «Є» встановила лавку на честь порятунку дерева.

Лавку встановила редакція восени 2013 року в пам’ять про те, що медіа-корпорація захистила дерево від знесення. Під час реконструкції алеї комунальники планували зрізати ясен. Але завдяки втручанню газети, за допомогою екологів та підтримки небайдужих хмельничан, представникам громадських організацій і владі вдалося знайти компроміс і дерево тоді вдалося відстояти.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую