ye-logo.v1.2

Обережно міни, або Як вберегтися від вибухонебезпечних знахідок

Суспільство 4158
Фото: armyinform.com.ua

Деякі міни можуть кріпитися до вхідних дверей або бути схованими в інших неочікуваних місцях.

Статистика різних воєн свідчить, що понад 80 відсотків закладених мін вражає саме мирне населення, а не військових. Серед основних причин такої ситуації: необізнаність і необережність. Людина може випадково зайти на мінне поле, не помітивши вказівників, які свідчать про наближення до небезпечної території. Також навіть нині можна знайти боєприпаси часів Другої світової війни. Деякі люди вважають, що після сплину тривалого часу вони стають безпечними й намагаються їх самостійно витягти зі землі. А іноді — розрізати, щоб здати як брухт. Завершуються такі спроби вибухом і в кращому випадку — каліцтвом. На жаль, часто жертвами мін і боєприпасів, які не розірвалися, стають діти. В них поєднується необізнаність і цікавість до незвичних предметів.

Це стосується не лише людей, які живуть поблизу зони бойових дій або на деокупованих територіях. Наприклад, 20 березня у Хмельницькому знайшли дві підствольні гранати. Лежали вони на одному з дитячих майданчиків. На щастя, ніхто не постраждав. Небезпечні знахідки вилучили правоохоронці. Тепер поліція з’ясовує, як гранати там опинилися. Це означає, що в умовах війни потрібно бути готовим до різних ситуацій.

Хоча Хмельницький розташований далеко він зони активних бойових дій, на одному з місцевих дитячих майданчиків знайшли підствольні гранати. Фото: сектора комунікації поліції Хмельницької області

Хоча Хмельницький розташований далеко він зони активних бойових дій, на одному з місцевих дитячих майданчиків знайшли підствольні гранати. Фото: сектора комунікації поліції Хмельницької області

Тому сайт «Є» вирішив розповісти про мінну безпеку. За основу взяли матеріали довідника «У разі надзвичайної ситуації або війни», поради Державної служби з надзвичайних ситуацій і проєкту «БезМін».

Фактично міни можна розділити на два види: протитранспортні й протипіхотні. Детальніше зупинимося на різновидах останніх, адже саме від них найчастіше страждають цивільні. Коротко дізнавшись принципи їхньої дії, можна зрозуміти, чому вони не безпечні та як уникнути контакту з цими пекельними пристроями.

«Відьми» та «Пелюстки»: якими бувають міни

Поширеним видом протипіхотних мін є серія ПМН. Їх часто закопують на полях, створюючи своєрідне загородження від ворога. Як наслідок, від них страждають аграрії. Однак на таку міну можна натрапити й у будь-якому іншому місці. Наприклад, на узбіччі дороги, в лісі чи парку. ПМН не завжди закопують, а просто залишають лежати на землі, адже вони мають колір, схожий на ґрунт або траву. Також вони можуть бути сховані під листям.

Для спрацювання протипіхотної міни достатньо ваги у п’ять кілограмів. Фото: uk.wikipedia.org

Для спрацювання протипіхотної міни достатньо ваги у п’ять кілограмів. Фото: uk.wikipedia.org

Спрацьовує така міна від натискання. Достатньо ваги у п’ять кілограмів. Наприклад, вага однорічної дитини, яка вже може ходити, складає приблизно вісім-десять кілограмів. Вибух цієї міни повністю відриває ступню ноги дорослої людини. Смерть може наступити від больового шоку або втрати крові. Втім, в одному місці може бути закопано одразу кілька мін. Тоді вибух буде сильнішим, а відтак постраждають ще й люди, які йдуть поруч з тим, хто наступив на цю пастку.

Ще важче помітити розтяжку. Це тоненький дріт, натягнутий за п’ять-сім сантиметрів над поверхнею землі. Якщо зачепити його ногою, одразу детонує вибухонебезпечний предмет. До цього різновиду належать міни МОН. Вони мають зелене або оливкове забарвлення та ніжки, якими можна їх вставити у землю. Щоб таку міну важко було помітити, її ховають у траві чи кущах, звідки проводять розтяжку. Крім того, МОН можна прикріпити до дерева, паркану, дверей у житловому будинку. Від її вибуху розлітається понад дві тисячі осколків в напрямку, в якому вона встановлена лицевою стороною.

Міни-розтяжки МОН-50 мають зелене або оливкове забарвлення та ніжки, якими їх можна вставити у землю. Фото: en.wikipedia.org

Міни-розтяжки МОН-50 мають зелене або оливкове забарвлення та ніжки, якими їх можна вставити у землю. Фото: en.wikipedia.org

«Жаба» та «Відьма». Саме так називають надзвичайно підступну міну ОЗМ-72. Її закопують у землю та проводять від неї розтяжку. Коли ця міна спрацьовує, то вистрибує зі своєї схованки на метр у висоту та уражає все навколо своїми уламками. На відстані до 30 метрів від місця вибуху майже нема шансів вижити чи не отримати важких каліцтв.

Міна ОЗМ-72 (в народі — «Жаба» або «Відьма») вистрибує зі землі та вражає все навколо осколками. Фото: відділу комунікації поліції Сумської області

Міна ОЗМ-72 (в народі — «Жаба» або «Відьма») вистрибує зі землі та вражає все навколо осколками. Фото: відділу комунікації поліції Сумської області

Перетворити на міну-розтяжку можна й звичайну ручну гранату. Такі пастки росіяни встановлюють у найбільш неочікуваних місцях, щоб нашкодити цивільним. Коли люди поверталися у свої оселі на звільнених від окупантів територіях, то знаходили такі розтяжки, прикріпленими до вхідних дверей, у шафах і навіть у дитячих ліжечках. Крім того, гаранту можна приєднати до гілок дерева. Наприклад, людина може зачепити рукою листя, в якому захований рибальський гачок, і як наслідок потягнути за розтяжку.

Також існують пристрої, якими ворог може дистанційно замінувати значну територію. Такими є осколкові протипіхотні міни кругового ураження ПОМ-2. Ними можуть вистрелювати до 120 кілометрів реактивні системи залпового вогню «Ураган». Така міна спускається з неба за допомогою парашутика. Коли вдаряється об землю, захисний чохол відлітає й від міни на чотири сторони вистрибують пружини з тонкими капроновими нитками. Довжина розтяжок може сягати аж десяти метрів. Відтак небезпека стати жертвою цієї міни зростає в рази. А її модифікація ПОМ-3 «Медальйон» ще підступніша. Щоб вона спрацювала, не потрібно наступати на неї чи зачіпляти розтяжку, достатньо опинитися не в тому місці не у той час. Ця міна має сейсмічний датчик. Тобто, якщо людина проходить в радіусі 13 метрів від неї, вона вибухне. Датчик реагує на середньостатистичну вагу людини — приблизно 60 кілограмів.

Щоб стати жертвою міни ПОМ-3 «Медальйон» можна на неї не наступати — достатньо опинитися не в тому місці й не у той час. Фото: armyinform.com.ua

Щоб стати жертвою міни ПОМ-3 «Медальйон» можна на неї не наступати — достатньо опинитися не в тому місці й не у той час. Фото: armyinform.com.ua

«Пелюстка» або «Метелик» — такі милозвучні назви отримали підступні міни ПФМ-1 та ПФС-1С. Це невеликі, пласкі пристрої зеленого чи оливкового кольорів, через що помітити їх у листі чи траві вкрай важко. Територію ними можуть «засівати» дистанційно. Щоб така міна спрацювала, потрібно на неї наступити. А ПФС-1С має ще й механізм самоліквідації, тобто може вибухнути у призначений час. Оскільки це невеликі міни, вони переважно не вбивають, а калічать людей — відривають стопу. Часто жертвами цих пристроїв стають діти, які беруть їх у руки, зацікавившись незвичним предметом.

Часто жертвами цих мін стають діти, які беруть їх у руки, зацікавившись незвичним предметом. Фото: uk.wikipedia.org

Часто жертвами цих мін стають діти, які беруть їх у руки, зацікавившись незвичним предметом. Фото: uk.wikipedia.org

Як не потрапити на мінне поле

Якщо ви опинилися на деокупованій території або проживаєте у зонах, де неподалік можуть вестися бойові дії, то краще пересуватися асфальтованими дорогами. Не варто сходити на узбіччя. Тим паче — не слід ходити лісами чи полями. Найперше потрібно уникати територій біля військових позицій чи об’єктів, на лініях протистояння, об’єктів критичної інфраструктури. Також небезпечно входити у зруйновані будинки або знищену техніку. Там можуть бути вибухонебезпечні пастки. Навіть трапляються випадки, коли росіяни мінують тіла загиблих воїнів і цивільних. Тому, якщо ви повертаєтеся додому на деокупованій території, перш ніж ви зайдете всередину, вашу оселю мають обстежити спеціалісти. Бо, як ми вже писали вище, міна-розтяжка може бути встановленою в найбільш неочікуваному місці.

Хоча міну важко побачити, іноді за певними ознаками можна розпізнати заміновані території. Найперше про це свідчать знаки з написом «Стоп міни» та зображанням черепа зі схрещеними кістками. Такі елементарні позначки не завжди трапляються, але іноді люди навіть їх ігнорують, вважаючи їх якоюсь лякалкою. Така безрозсудність завжди має трагічне завершення. Також можуть позначати небезпечну територію червоні стрічки, палиці чи пірамідки з каміння.

Небезпечно сходити з дороги, наближатися до зруйнованих будинків і підбитої техніки. Фото: з фейсбуку Генштабу ЗСУ

Небезпечно сходити з дороги, наближатися до зруйнованих будинків і підбитої техніки. Фото: з фейсбуку Генштабу ЗСУ

Про мінну небезпеку можуть свідчити дерев’яні, пластикові чи металеві контейнери з-під боєприпасів, тупи або скелети тварин, пошкоджені чи знищені транспортні засоби, порушений ґрунт і рослинність. Наприклад, на ґрунт помітні незначні западини, свіжі прогалини в траві тощо.

Загалом завжди потрібно йти повільно та дивитися під ноги й по боках. Якщо ж ви помітили незвичний предмет, натягнуту нитку чи будь-що підозріле, не варто його вивчати. Потрібно повільно розвернутися та йти назад чітко по своїх слідах. Про небезпечні знахідки або місця потрібно повідомити рятувальників, поліцію або наших військових. Якщо у вас є можливість, встановіть перед замінованою ділянкою саморобний вказівник.

Уламки ракет і касетні бомби: де ще може чатувати небезпека

До перемоги над рашистами взагалі не можна говорити про повністю безпечні місця. Кожного дня існує загроза нового масштабного обстрілу різних областей України. Не важливо, чи ви живете в Одесі чи Мукачево, Кропивницькому чи Кам’янці-Подільському — ворог може вдарити по будь-якому населеному пункті. Тож потрібно прислухатися до сигналів повітряної тривоги. Однак навіть після завершення обстрілу, небезпека може залишитися. Йдеться про боєприпаси, які не вибухнули. Це можуть бути як мінометні міни, так і крилаті чи балістичні ракети. Тому у жодному разі не слід наближатися до їхніх уламків. Навіть, якщо там не залишилося вибухівки, на вас можуть чатувати інші небезпеки. По-перше, ракетне паливо надзвичайно токсичне. Як наслідок, ви можете смертельно отруїтися на місці або у вас через деякий час виникнуть проблеми зі здоров’ям. По-друге, ви можете сильно порізатися уламками боєприпасу. У місці вибуху їх дуже багато й вони дуже гострі.

Ракета може не одразу вибухнути. Фото: з фейсбуку Генштабу ЗСУ

Ракета може не одразу вибухнути. Фото: з фейсбуку Генштабу ЗСУ

Але найбільш підступними є касетні бомби. Такі ракети не вибухають в місці свого падіння. Вони розкриваються під час польоту «засівають» землю багатьма маленькими боєприпасами. Ті мають вибухати під час контакту з поверхнею, але не завжди так стається. Тож їхніми жертвами стають люди, які проходять повз після завершення обстрілу або беруть в руки. Часто так вичиняють діти. Ці суббоєприпаси можуть бути схожі на алюмінієві бляшанки або на кольорові металеві кулі. Своїм виглядом вони можуть зацікавити не лише дорослих, а й малечу. Однак для вибуху буде достатньо навіть одного дотику.

Приклад касетного боєприпасу. Фото: Офісу генпрокурора

Приклад касетного боєприпасу. Фото: Офісу генпрокурора

Тож для цивільного населення варто запам’ятати просте правило: будь-які боєприпаси, від кулі до уламків ракети, є небезпечними. До них не потрібно наближатися, брати в руки, переносити та спробувати розібрати. Не потрібно підіймати іграшки, які лежать на вулиці. Всередині може бути схований саморобний вибуховий пристрій. Це потрібно пояснювати й своїм дітям та онукам. Якщо ж ви побачили в руках дитини, небезпечний предмет — не кричіть і не панікуйте. Важливо не налякати дитину. Обережно візьміть з її рук загрозливу знахідку та покладіть на землю. Опісля відійдіть якомога далі та зателефонуйте за номером «101» або «102».

 

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую