ye-logo.v1.2

Нові фейки про Зеленського та підтримку українських біженців у Польщі: підбірка тижня

Суспільство 1634
Чергова підбірка фейків у закордонних мережах
Чергова підбірка фейків у закордонних мережах. Фото: ілюстративне pixabay.com

Соцмережі переповнені разноманітними фейковими плакатами з зображеням Зеленського.

Російська пропаганда продовжує атакувати українських біженців, яких прихистила Польща та намагатися погіршити ставлення до них.

Фейк про розмір допомоги українцям в Польщі

Польський фактчекерський проєкт Demagog відмічає, шо росіяни продовжують просувати наратив, що нібито Уряд Польщі виділяє більше коштів на українських біженців, ніж на поляків.

Наратив, згідно з яким у Польщі до українців ставляться краще, ніж до поляків, є елементом дезінформації та має на меті викликати обурення щодо біженців з цієї країни. З початку російського вторгнення в Україну в Інтернеті з’являються повідомлення, в яких допомога українцям подається як проблема для поляків.

Так, у мережі Facebook почали активно поширювати повідомлення, що нібито річний бюджет допомоги для бездомних осіб у Польщі на 2023 рік становить 5 мільйонів злотих. Мовляв, для українських біженців Польща таку суму «витрачає за 5 хвилин».

Подібні повідомлення активно коментуються поляками.

Однак, сама подача інформації маніпулятивна та неправдива.

Насправді у 2023 році реалізація урядової програми «Подолання бездомності» становить 5,5 мільйонів злотих. Подати заявку на отримання грантів за цим проектом можуть неурядові організації (асоціації, фонди) та інші суб’єкти, наприклад релігійні об’єднання чи соціальні кооперативи, які здійснюють діяльність у сфері соціальної допомоги. Однак це не єдині кошти, які виділяються в Польщі на боротьбу з бездомністю в рамках діяльності громадських установ.

Урядова програма — це додатковий бонус, виплати для організацій, які працюють у сфері соціального захисту. Це не загальний бюджет країни. Наприклад, у бюджеті Гданська на 2023 рік передбачено понад 11,7 млн злотих на «розбудову системи підтримки бездомних людей та тих, хто ризикує залишитися без домівки». При чому це лише місцевий бюджет, який значно перевищує суму, яку зазначили автори повідомлень як сталу.

У Варшаві цього року будуть будувати лазню для бездомних за 2,6 мільйона злотих, а також заплановане будівництво будинку для бездомних за 386 тисяч злотих.І таких прикладів десятки по всій країні.

Єдиний сенс подібних маніпулятивних повідомлень - це погіршити відношення до українців в самій Польщі.

Чергові фейки про Зеленського

Центр протидії дезінформації розвінчав кілька фейкових повіомлень, які стосувались президента України Володимира Зеленського та були розраховані на західну аудиторію.

Так, пов’язані з росією медіа почали тиражувати обкладинку французького тижневика Courrier International, на якій нібито зображено Президента України Володимира Зеленського, який зі словами «Україні потрібніше» викрадає Великдень у французів.

Насправді, видання Courrier International не виходило у світ з такою обкладинкою, у чому можна переконатися, перейшовши на офіційний сайт тижневика. Більше того, наклад видання з №1692 повинен бути віддрукований тільки 06.04.2023 року, що є ще одним прямим доказом фейковості обкладинки.

Також, мережею шириться фейкове відео, де зображено стенд нібито на площі Мілана з фотографією Президента Зеленського, яка засмоктує грошові пожертви через отвір у ніздрі.

Після детального аналізу відео фахівці Центру встановили, що воно є сфабрикованим і не відповідає дійсності. На одному з фрагментів чітко помітно, як пара поважного віку має неприродний вигляд, через непрофесійне використання програм для відеомонтажу

Також автор відео використовує різні контрасти для приховування сфабрикованості відеоматеріалу. Щоб замаскувати проведені маніпуляції з відеоматеріалом, також було зроблено багато склейок кадрів
Просуваючи цей фейк ворог намагається дискредитувати Президента Зеленського та Україну загалом задля зменшення підтримки країн-союзників

Фейк про запрошення на війну американських безхатченків

У соцмережах активно поширюють дезінформацію, буцімто американських безхатченків заманюють на війну в Україну. При цьому їм нібито обіцяють щомісячну зарплатню і медичну страховку.

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” перевірив це повідомлення та встановив, що це фейк.

«Американська влада придумала новий спосіб комплектування української армії. У містах США з'явилися листівки, які закликають осіб без певного місця проживання приєднатися до Міжнародного Легіону із захисту України», — пишуть російську пропагандисти.


Оскільки сфальсифіковані рекламні листівки зі зрозумілих причин написані англійською мовою, цей фейк також широко проник і в англомовний сегмент соцмереж.

Є кілька ознак, що це дезінформація.

По-перше, якщо порівняти постер із рекламою в нью-йоркському метро, яку нам вдалося знайти, ми побачимо, що він не відповідає заведеним правилам оформлення — кольорова гамма, а також розташування.

По-друге, вказаний номер дійсно існує. І саме за ним радять звертатися для того, щоб записатися в Інтернаціональний легіон України. Проте він для мешканців Вашингтону. Для Нью-Йорку є інший номер.

По-третє, потрапити в легіон не так вже й просто. Серед вимог до кандидатів — наявність бойового досвіду. Крім того потрібно буде пред’явити пакет документів, що, погодьтеся, є далеко не в кожного безхатька.

Наостанок, цю інформацію також спростували в Центрі протидії дезінформації. На думку експертів, такі матеріали поширюються з метою дискредитації української армії та уряду України. Аналітики “Гвара медіа” звернулися безпосередньо в Інтернаціональний легіон України, де їх запевнили, що «це фейк, і станом на сьогодні ніхто в МЗС чи Міноборони не знає про розміщення такого оголошення».

Нове іноземне видання для дезінформації

Команда з протидії дезінформації Бі-Бі-Сі встановила, що зареєстроване у Великій Британії видання Yala News має сирійське коріння й поширює контент, який відбиває тези російських пропагандистських медіа.

Аналітики Бі-Бі-Сі протягом року відстежували найпопулярніші відеоматеріали Yala News і з’ясували, що майже всі вони співзвучні з поширюваною Росією дезінформацією. Так, у Yala News повідомляли про плани США використовувати птахів як біологічну зброю для перенесення хвороб в Росію, інсценування масових вбивств мирних жителів у Бучі, відеозвернення Зеленського до українців нібито у стані алкогольного сп'яніння, а також про втечу українських військових з передової. Усі ці новини спочатку публікувалися в російських пропагандистських медіа, а вже через кілька годин схожі відеоматеріали з’являлися на Yala News.

Дослідники також розповіли, що Yala Group (материнська компанія видання Yala News) зареєстрована в центрі Лондона за адресою, яка використовується спільно з понад 65 тисячами інших фірм. Ані фізичних офісів, ані співробітників Yala Group там немає.

За допомогою інструментів геолокації команді Бі-Бі-Сі вдалося знайти у фейсбуку фотографії співробітників та офісів Yala Group, що розташовані в передмісті Дамаска. Більшість профілів співробітників у соціальних мережах теж показують, що вони перебувають в столиці Сирії. Цю інформацію підтвердив і один із колишніх працівників компанії.
Засновник та головний виконавчий директор Yala Group, сирійський бізнесмен Ахмад Моемна проживає в Дубаї. На запитання команди Бі-Бі-Сі про наявність проросійських відео на Yala News він відповів, що контент, який подається на цьому новинному ресурсі, є об’єктивним та неупередженим.

Водночас фахівці з дослідження російської дезінформації вказали Бі-Бі-Сі, що часові рамки поширення новинних відеоматеріалів та їх схожість з кремлівськими тезами може свідчити, що Yala News імовірно слугує інструментом поширення російської пропаганди через закордонні медіа, щоб не складалося враження, ніби ці тези походять напряму від кремля.

Росія часто намагається поширювати дезінформаційні вкидання серед міжнародної ауиторії. Наприклад, «Детектор медіа» досліджував, які дезінформаційні наративи поширює Росія у Східній Європі для досягнення політичних цілей, пише “Детектор медіа”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую