ye-logo.v1.2

Як врятувати потопельника: що робити до приїзду швидкої допомоги

Суспільство 2645
Як розпізнати потопельника та врятувати його
Як розпізнати потопельника та врятувати його. Фото: автора

Правила порятунку, які має знати кожен.

На Хмельниччині розпочався купальний сезон. Погода цьому сприяє, тож у вихідні очікують масовий наплив людей для відпочинку на водоймах. Водночас рятувальники нагадують про відповідальність під час такого виду дозвілля. Купатися варто лише в облаштованих для цього місцях, не можна заходити у воду нетверезим та в жодному разі не залишати біля води дітей без нагляду дорослих. Найбезпечніше відпочивати на воді у світлу пору доби, коли сонце менш активне, – з 8-ої до 11-ої години та з 16-ої до 20-ої.

Через порушення правил поведінки відпочинок на воді може завершитися трагедією. Щоб цього уникнути, кожному відпочивальнику потрібно опанувати набір елементарних навичок, які зможуть врятувати людське життя.

Лік на порятунок потопельника йде на секунди. На відміну від усталеної думки, утоплення відбувається без різких рухів, бризків води та закликів про допомогу. Єдине, що можна помітити збоку - широко розплющені перелякані очі. У цей момент людина, як риба, хапає ротом повітря, намагаючись його якомога більше набрати, та може злегка по воді стукати руками. Детальніше про те, як розпізнавати ознаки того, що людина тоне, читайте за посиланням.

Купатися можна і треба лише у визначених місцях.

Є два види утоплення: біле та синє. Сухе (біле) утоплення – зазвичай, це трапляється, коли в людина з різних причин втратила свідомість. Тоді тонучий не встиг наковтатися багато води і в легенях її не буде. В цьому випадку, постраждалого варто покласти на бік і все, що в шлунку, витече. Коли ж постраждалого витягують з води і шкіра в нього синюшна, це означає, що людина, тонучи, наковталася багато води. Вода потрапила не тільки у шлунок, але й в легені, і сталася гіпоксія. Потрібно постраждалому надати серцево-легеневу реанімацію і штучну вентиляцію легень.

Що робити, якщо людину витягли з води без свідомості

Якщо людина не реагує на голос і тактильний контакт, вона перебуває без свідомості. Тож потрібно перевірити наявність дихання. Для цього закиньте постраждалому голову, щоб звільнити дихальні шляхи. Огляньте ротову порожнину на наявність сторонніх предметів. Якщо вони є, притисніть їх до щоки та по щоці виведіть назовні.

Потім протягом 10 секунд слідуйте за підняттям грудної клітини. Для цього поставте руки на живіт або під груди і рахуйте до 10. За цей час людина має зробити хоча б два вдихи.

Представники Червоного Хреста України розповіли про правила першої допомоги потопельнику.

Якщо це відбулося, людину треба перекласти в стабільне положення, щоб постраждалий не задихнувся, і рідина, яка буде виходити зі шлунку, не потрапила в легені. Перевертаємо постраждалого: руку, яка ближче до вас, відводимо в сторону. Інша – тильною стороною долоні притискається до щоки. Ногу, яка далі від вас, згинаєте в коліні і тягнете людину за коліно себе. Перебувайте поруч і контролюйте дихання.

Якщо людина не дихає

Якщо дихання немає, потрібно провести серцево-легеневу реанімацію. Для цього людина має лежати на жорсткій, твердій поверхні. Після того, як ви оглянули ротову порожнину на наявність сторонніх предметів, реанімація проводиться за наступною схемою: 5 перших рятівних вдихів, 30 компресій на грудну клітину, 2 вдихи, 30 компресій.

«Щоб зробити вдих, треба відхилити голову, затиснути ніс і повітря з своїх легень вдихнути людині. Ваші очі мають бути мають направлені на грудну клітину постраждалого, щоб контролювати, що вдих відбувся», - пояснює інструкторка першої допомоги Хмельницької міської організації Товариство Червоного хреста України Наталія Гришнюк.

Серцево-легенева реанімація дітей і дорослих має відмінності.

Як робити компресії (натиски): умовно ділите грудну клітину на три частини. Натиски робите на середній лінії. Склавши руки в замок, працюєте від поясниці до кінчиків пальців, як одне ціле. Робите 30 натисків з частотою два натиски на секунду на глибину 5-6 сантиметрів. Далі два вдихи. Знову 30 комперсій.

Коли людина прийшла в свідомість, перевертаємо в стабільне положення і контролюємо дихання. Чекаємо швидку.

Серцево-легенева реанімація дітей

Реанімація дітей відрізняється у кількох дуже важливих моментах. Дітям від 1 до 12 років потрібно робити перших 5 рятівних вдихів, вдихаючи половину свого повітря. Натиски на грудну клітину потрібно робити однією рукою.

Додамо, з початку року на водоймах Хмельниччини втопилися 18 людей.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую