ye-logo.v1.2

Фейки про підрив дамби Каховської ГЕС та продаж зброї: підбірка тижня

Суспільство 1731
Після знищення дамби пропагандисти почали масово створювати фейки
Після знищення дамби пропагандисти почали масово створювати фейки. Фото: mkip.gov.ua

Поширювати російську версію катастрофи допомагають "агенти впливу" у західних медіа.

Російські окупанти підірвали греблю водосховища Каховської гідроелектростанції, але за допомогою фейків та маніпуляцій намагаються перекласти провину на Україну.

Іноземні маніпуляції про підрив дамби Каховської ГЕС

6 червня, російські окупанти підірвали греблю водосховища Каховської гідроелектростанції. Як наслідок, нижче за течією почав стрімко підвищуватися рівень води. Вже підтоплено низку населених пунктів. Зокрема, один з мікрорайонів Херсона. Розпочалася евакуація місцевих жителів.

Російські “агенти впливу” в західних медіа почали поширювати тези, які направлені на те, щоб поставити під сумнів провину рф.

За даними Центру протидії дезінформації, американский пропагандист Такер Карлсон, коментуючи російський терористичний акт на Каховській ГЕС, заявив: «Підрив дамби може бути невигідним для України, але росії це завдає більшої шкоди. Саме з цієї причини уряд України раніше розглядав можливість її знищення».

Раніше сайт “Є” писав про ведучого каналу Fox News Такера Карлсона, який у ефірі оприлюднював російську дезінформацію. Після викриття, Карсона звільнили. Але він продовжує коментувати для майданчиків, які підтримує в тому числі рф.

Ще німецько-фінський блогер Кім Дотком поширив наступний російський наратив: «росія контролює дамбу Каховської ГЕС і була б задоволена підвищенням рівня води для виробництва енергії та водної безпеки Криму. Хто б міг подумати, що Україна настільки божевільна, що наповнить Каховське водосховище, щоб завдати максимальної шкоди при руйнуванні дамби?».

Варто зазначити, що спочатку представники держави-окупанта взагалі ігнорували тему руйнування Каховської ГЕС, потім заявили, що у “містах все добре” і лише коли рівень води вже піднявся на 10 метрів, вода затопила будинки, то росіяни почали звинувачувати у підриві дамби Україну, висовуючи різноманітні дезінформаційні версії.

Російські фейки про знищення Каховської ГЕС

«Детектор медіа» видокремив основні меседжі російських пропагандистів щодо підриву дамби.


Меседж перший: “Дамба обрушилася сама через обстріли/застарілу конструкцію”

В анонімних телеграм-каналах, що поширюють проросійську риторику, стверджують: дамба обрушилася сама через обстріли української армії. Також є версія, що українська влада неналежно дбала про стан дамби і тому вона тепер зруйнувалась. У якості доказу автори таких дописів наводять німецьку газету Bild, яка нібито забрала з назви свого репортажу щодо підриву фразу «росія підірвала».

Ці версії було спростовано українською владою. Офіс президента, Міністерство закордонних справ України та низка інших державних структур вказують на те, що саме росія здійснила цілеспрямований підрив.

Меседж другий: “Україна цілеспрямовано підірвала дамбу”


Пропагандисти також звинувачують Україну в підриві. Нібито метою є полегшення умов для контрнаступу або «навмисна ескалація» задля «забаганок» західних партнерів. Також за однією з версій пропагандистів, Офісу президента це необхідно як інфопривід, щоб перекрити інші проблеми та кризи.

Використовуючи ці два меседжі, пропагандисти хочуть перекласти відповідальність за дії росіян на Україну, шукаючи різноманітних виправдань та пояснень для підриву дамби.

Третій меседж: “На тимчасово окупованих територіях нічого не відбувається, все під контролем”

Так звані «керівники» тимчасово окупованих територій, що неподалік дамби, повідомляють, буцімто ситуація там нормальною, а так звана «місцева влада» тримає все під контролем. Мовляв, ніяких затоплень не станеться, евакуацій теж не планується.

Враховуючи те, що великій частині населених пунктів на тимчасово окупованих територіях загрожує затоплення внаслідок підриву, подібне позиціювання є цинічним та виглядає як нехтування життями цивільних осіб. Крім того, у такий спосіб Росія показує своє справжнє ставлення до загрози екологічної катастрофи, спричиненої підривом.

Меседж четвертий: “Україна в паніці, а Запорізька АЕС скоро вибухне”

Якщо згідно з повідомленнями пропагандистів, «у Росії все спокійно», то Україна панікує. Мовляв, у Кривому Розі вже масово скупляють питну воду, а українські чиновники нібито кажуть про критичний стан загрози для ЗАЕС, через що вона може вибухнути.

Подібні повідомлення про ситуацію з питною водою в Кривому Розі можна знайти лише в анонімних телеграм-каналах із проросійською риторикою. Крім того, «Енергоатом» офіційно заявив, що підрив Каховської ГЕС хоч і є додатковою загрозою для ЗАЕС, однак на цей момент ситуація під контролем, оскільки воду для охолодження станції використовують із внутрішніх сховищ. Місцева влада територій у зоні підтоплення організовує евакуацію цивільних та надає підтримку.

Використовуючи ці меседжі, пропагандисти хочуть зіграти на хибному контрасті та показати Україну в гіршому за росію світлі.

Фейк про продаж зброї

Користувачі соціальних мереж поширюють маніпулятивний ролик іспанською мовою в якому говориться, що нібито зброя, надіслана США в Україну, потрапила до рук членів мексиканського картелю, пише AP.

На відео показано, як ведучий новин розповідає про ймовірного члена картелю. У програмі показаний чоловік у світло-рожевій сорочці та синіх джинсах, який несе велику зброю.

«Член мексиканського картелю щойно був знятий на відео з протитанковою ракетою Javelin американського виробництва», — йдеться в одному з твітів, який поставив понад 9000 лайків.

«Це були ракети, якими США закинули Україну в 2022 році». «Протитанкова ракета Javelin, яка передана Україні вартістю 80 000 доларів, опинилася в руках члена мексиканського картелю», – йдеться в іншому твіті, в якому поширюється ролик.

Але подібні повідомлення в соціальних мережах поширюють маніпуляцію.

Ролик неправдиво переклали іспанською, також невірно ідентифікована зброя.

В реальності у репортажі ведучий лише один раз згадує Україну і жодного разу не стверджує, що зброя, яку видно на відео, походить звідти.

На відео в дійсності не Javelin, а AT4, інша протитанкова зброя, яка стріляє гранатами. AT4 зазвичай виробляє шведська компанія і широко використовується багатьма військовими по всьому світу.

Раніше сайт “Є” неодноразово спростовував російські фейки про продаж західної зброї, зокрема, ПТРК Javelin.

Фейк про українських біженців в Польщі

Російські телеграм-канали із посиланням на польське медіа пишуть, що поляки начебто звинувачують українських біженців у проявах нацизму. Також у публікації додають, що в польських містах з’являються антиукраїнські білборди, а у Варшаві все частіше проходять мітинги проти «втягування» Польщі у війну в Україні.

Це — фейк, пише "Вокс Чек".

По-перше, видання Myl Polska, на яке посилаються проросійські медіа, стабільно поширює кремлівську пропаганду. У своїх статтях автори Myl Polska звинувачують Захід, а не росію у «розв’язуванні» війни в Україні.

По-друге, у публікації Myl Polska йдеться про події Волинської трагедії 1943 року. е події масового вбивства поляків та українців, що відбувалися на Волині під час Другої світової війни.

У статті Myl Polska немає жодної згадки про поляків, які б скаржилися на прояви «нацизму» серед українських біженців. Теза про появу антиукраїнських білбордів у польських містах — неправда. Автор статті не згадує ні про антиукраїнські білборди, ні про мітинги проти України у Варшаві. До того ж у польських медіа немає жодних згадок про білборди з антиукраїнськими закликами.

Навпаки, Польща підтримує Україну у протистоянні росії. Так у квітні 2022 року в Польщі запустили рекламну кампанію на підтримку санкцій проти росії. У Польщі до річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну встановили 70 білбордів із подякою українців за допомогу. На зображеннях розмістили українців, яким допомогли поляки.

Повідомленнями про антиукраїнські білборди пропагандисти вчергове намагаються посіяти розбрат між Україною та Польщею.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую