ye-logo.v1.2

Вінчання: як готуватися до таїнства та що потрібно знати, розповіли священники

Суспільство 5087
До вінчання має бути серйозна підготовка. Треба добре зважити, чи готові до нього закохані
До вінчання має бути серйозна підготовка. Треба добре зважити, чи готові до нього закохані. Фото: ілюстративне pixabay.com

Не завжди пари бувають готовими до такого серйозного кроку, кажуть у церкві.

Про Таїнство вінчання, як правильно підготуватися до нього, які існують обмеження, ми запитали у священника Православної церкви України, військового капелана Артемія Капиці та священника Римо-католицької церкви в Україні, директора католицького часопису «Кредо» отця Миколи Мишовського.

– Скільки часу потрібно, щоб підготуватися до таїнства вінчання?

Отець Артемій Капиця:

– Те, що Бог з’єднує на небесах, на землі не розлучають. Тому до вінчання має бути серйозна підготовка. Треба добре зважити, чи готові до нього закохані. Найкраще молодятам завчасно підійти до священника, до храму, де вони планують це таїнство, щоб детально обговорити свої наміри, отримати настанови, зокрема й про те, що вороття назад не буде. Такого поняття як розвінчання взагалі не існує. Вінчатися треба раз і назавжди. До цього слід готуватися і розуміти, що це не данина моді і не просто гарний обряд, а вельми серйозний і відповідальний крок, це шлюб перед Богом. Господь з’єднує дві душі на спільне життя, благословляє на народження дітей, щоб плодилися, розмножалися і виховували дітей у православному дусі. Термін такої підготовки різний. Якщо священник знає наречених і вони систематично ходять на служби, то таких закоханих можна повінчати навіть за тиждень. З охочими повінчатися проводиться бесіда, вони сповідаються, причащаються. Якщо ж це люди, котрих священник не знає, то підготовка може тривати кілька тижнів. У кожного священнослужителя свій підхід. До прикладу, я під час спілкування так би мовити випробовую на міцніть їхнє рішення повінчатися. Якщо закохані у своїх почуттях впевнені, то жодні провокації їх не зупинять, а якщо почали сумніватися, то, може, це вінчання їм і не потрібне? Буває, коли розповідаю про відповідальність і складний шлях сімейного життя, то люди відмовляються від свого попереднього рішення вінчатися. І це добре. Можливо, пара не готова до такого серйозного кроку».

Отець Микола Мишовський:

– В Римо-католицькій церкві пара приступає до таїнства шлюбу, а не вінчання, адже у католицькій церкві вінців не накладають. Щоб приступити до такого таїнства, пара повинна виконати кілька умов. Передусім мають прийти до храму, де планують таїнство, за пів року до шлюбу. Протягом цього часу пара готується. Це — 18 зустрічей, які називаються катехизацією. Їх, в основному, проводить священник. Але кілька з них проводить спеціальний медик, який розповідає про фізіологічні особливості подружнього життя. На перший погляд це здається дивним, бо нібито усі про це знають. Насправді не все і не для всіх просто.

– Які вимоги висуває церква до наречених? У яких випадках можуть відмовити у таїнстві шлюбу?

Отець Артемій Капиця:

– Насамперед потрібно мати свідоцтво про реєстрацію шлюбу. Наведу приклад: приходить пара і щиро, за їхніми словами, хоче обвінчатися. Священник вінчає, вірячи в справжність почуттів молодят і чистоту їхніх намірів. А через певний час до нього звертається офіційна дружина чи чоловік одного з нещодавно ним обвінчаних. Звісно, з претензіями, як можна було обвінчати з іншим чи іншою її чоловіка чи дружину? Тому, щоб уберегтися від таких проблем, у храмі вимагають офіційної реєстрації шлюбу. Якщо пара щиро закохана і має намір прожити разом усе життя, то що заважає їм зареєструвати свої почуття в державному органі?

Отець Микола Мишовський:

– Католицька церква керується законодавством України, тож до Таїнства шлюбу можуть приступати особи, яким виповнилося 18 років. Також пара має зареєструвати свій шлюб в державних органах. Адже якщо пара не хоче брати цивільний шлюб, то це наштовхує на певні сумніви: люди можуть щось приховувати — наприклад, попередній шлюб чи аліменти. Загалом у католицькій церкві більша частина норм канонічного права стосується саме подружжя. Перешкод для уділення таїнства шлюбу є досить багато. Зокрема, якщо хлопця й дівчину змушують до шлюбу — приміром, якщо на цьому наполягають батьки. Також перешкодою може бути хвороба когось з подружжя, наприклад, імпотенція у чоловіка. Про такі речі наречені мають розповісти одне одному, інакше у майбутньому шлюб може бути визнаний недійсним. В католицькій церкві існують так звані передшлюбні оголошення. Вони мають прозвучати тричі. Тобто люди в парафії мають знати, що такий-то одружується з такою-то. І якщо хтось знає про якісь перешкоди до шлюбу, до прикладу, хлопець обіцяв одружитися на іншій, або ж один із подружжя має кредити і за рахунок шлюбу хоче вирішити свої фінансові проблеми, то має попередити священника.

– Чи можуть приступити до таїнства католик і православний?

Отець Артемій Капиця:

– Міжконфесійні шлюби можливі, але не дуже бажані. Адже в ідеалі сім’я має бути однієї віри. Ким буде, якої віри у цій сім’ї майбутня дитина? Чи не тягатимуть її батьки кожен у свій бік і у свою віру? У церкві повінчають, до прикладу, католика і православну, але щоб уникнути ймовірних проблем і недомовок, найкраще одразу, ще до взяття шлюбу, визначити віросповідання своєї майбутньої сім’ї. Адже дитина має бути охрещена з благословення тієї церкви, яка звершила таїнство вінчання.

Отець Микола Мишовський:

– Одна з вимог уділення таїнства — щоб один із подружжя був католицької віри. Або ж, якщо обидвоє християни, але не католики, — пройти спеціальну підготовку до того, щоб стати католиками — до причастя, сповіді... У Католицькій церкві може бути благословіння шлюбу з іновірцем — іудеєм або мусульманином. Але слід розуміти, що цей шлюб передбачає певні зобов'язання лише католику.

– В країні повномасштабна війна, і передбачаються деякі винятки в реєстрації шлюбу, особливо якщо це стосується військових. Чи існують такі винятки в церкві?

Отець Артемій Капиця:

– Коли хочуть одружитися військові, а часу на підготовку до церковного шлюбу катма, то для них церква робить винятки. Тоді священник або капелан після попередньої розмови із закоханими, після пояснення їм серйозності цього таїнства проводить вінчання.

Отець Микола Мишовський:

– Таких винятків немає. Аналізуючи статистику розлучень, розуміємо, що частіше подружжя розлучається через те, що рішення про одруження було прийняте поспіхом, необдумано, на емоціях. Саме з цим пов'язана тривала підготовка до шлюбу.

– Які обов'язки на подружжя накладає таїнство шлюбу? Чим воно відрізняється від цивільної реєстрації?

– Єдиний і головний обов’язок кожного з обвінчаної пари, який накладає на них церква, це – берегти, любити й у складних ситуаціях підтримувати одне одного. І якщо вже трапляються негаразди в сімейному житті, то за порадою і вирішенням ситуації йти до священника, котрий може розрадити і допомогти уникнути розлучення.

Отець Микола Мишовський:

– Якщо людина укладає шлюб у церкві, вона бере на себе зобов'язання стосовно того, яким є вчення щодо шлюбу і подружжя у спільноті. Держава заключає цивільно бажання двох людей бути разом і передусім пильнує цивільні наслідки — спільність майна та інших речей. Церква також зобов'язує до речей, що стосуються побуту, матеріальних речей, але й говорить про те, що люди в шлюбі повинні робити. Це народження і виховання дітей, спільна молитва, спільні релігійні погляди.

Олена ЩЕГЕЛЬСЬКА, Ірина ЛЬВОВ.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую