ye-logo.v1.2

Унікальну колекцію кахель віднайшли дослідники у палаці, який відновлюють у Деражні

Суспільство 2744
Декілька місяців поспіль над відновленням та дослідженням будівлі працювали історики та архітектори, які зробили чимало відкритів
Декілька місяців поспіль над відновленням та дослідженням будівлі працювали історики та архітектори, які зробили чимало відкритів. Фото: зі сторінки палацу Гершгоріна у фейсбуці

Фрагменти кахель були знайдені на горищі й у підвалах палацу Гершгоріна.

У Деражні вже за декілька днів відкриють для відвідувачів відреставровану пам’ятку архітектури – палац Гершгоріна. Його, нагадаємо, у листопаді 2022 року купила львів’янка Ганна Гаврилів, засновниця проєкту «Спадщина.UA», що займається відродженням об’єктів культурної спадщини України.

Додамо, що саме ця пам’ятка з Деражні стала першим палацом, який опинився в приватних руках в рамках державної програми малої приватизації.

Декілька місяців поспіль над відновленням та дослідженням будівлі працювали історики та архітектори та зробили чимало відкритів, пов’язаних з історією цього палацу. Зокрема, нещодавно тут розповіли про унікальну колекцію керамічних кахель, яку вдалося віднайти.

Як розповідають на сторінці палацу в соцмережах, фрагменти кахель були знайдені на горищі й у підвалах палацу Гершгоріна. За ними можна створити уявлення про первісну систему опалення та, значною мірою, про вистрій інтер’єрів.

Фрагменти кахель були знайдені на горищі й у підвалах палацу Гершгоріна

«Загалом було знайдено понад 54 фрагменти (кахель, вогнетривкої і декоративної цегли), - розповідають дослідники. - Першою була віднайдена, відчищена і відмита надзвичайно гарна необарокова прямокутна кахля. На звороті є відтиск клейма Самуїла Гальперіна. З великою ймовірністю можемо сказати, що весь будинок збудований з цегли, виготовленої у Проскурові на підприємстві Самуїла Шмулевича Гальперіна. І навіть те, що проєкт і будівельні роботи значною мірою були виконані за посередництвом цього підприємця», - розповідають дослідники.

Додають, що велике розмаїття тих клейм (сигнатур), серед яких німецька, російська, польська, різного розміру і стилів, свідчить про активну підприємницьку позицію Гальперіна, впевненість у якості своїх виробів та активні спроби працювати «на експорт».

Таку цеглу виготовляли у Проскурові на підприємстві Самуїла Шмулевича Гальперіна

«Ота перша віднайдена кахля, як і більшість наступних, були покриті кількома шарами цементних і вапняних розчинів, окремі кахлі були «щедро» затиньковані, аж до повного нівелювання декору. У пам’яті багатьох працівників та учнів «Маленької школи» чи пізнішого «Будинку піонерів» зафіксувалися власне білі класичні сільські «грубки» без будь яких декоративних елементів (які були надійно заховані під шарами цементу і вапна), - розповідають у палаці. – Процес відчистки, відмочування і відмивання окремих кахель, «плюс» склейка фрагментів часом займала два-три дні, але воно того варте».

Візуальний аналіз і стилістика віднайдених кахель свідчить про елементи 4-5 різних печей. Серед них зразки історизму та модерну (сецесії).

Візуальний аналіз і стилістика віднайдених кахель свідчить про елементи 4-5 різних печей, які були в будинку

Зазначають, що на одній з кахель зберігся технологічний підпис майстра-пічника (а може і власника Гершгоріна) «Столовая», тобто саме цей тип печі і ця стилістика була обрана для монтажу у палацовій їдальні.

Більшість віднайдених кахель керамічні, неглазуровані і не кольоровані. Вони різних відтінків «цегляного» кольору та мають лиш незначний благородний полиск, отриманий при випалюванні.

За словами дослідників, була у палаці принаймні одна піч з використанням білосніжних глазурованих кахель, ймовірно, у комбінації з керамічними. А ще палац мав добре розвинену і продуману систему димо-вентиляційних каналів. У двох приміщеннях палацу все ще збережені автентичні вентиляційні решітки.

Частина печей, ймовірно, була зруйнована під час (невідомого поки коли саме) «великого катаклізму» в історії будинку, але частина функціонувала до початку 1960-их років.

Як зазначають дослідники, знайдені фрагменти кахель свідчать про заможність власника та пишне  оздоблення інтер'єрів палацу

Також серед знайдених на горищі елементів є два фрагменти декоративної профільованої кутової цегли, яка, найімовірніше, використовувалася для оздоблення коминів. А ще віднайдено кілька екземплярів вогнетривкої цегли, яка використовувалася для будівництва печей, зокрема дві з клеймами «LONDON.A».

Як зазначають дослідники, знайдені фрагменти кахель свідчать про заможність власника та пишне первісне оздоблення інтер'єрів палацу -художні паркети, декоративна ліпнина на стінах і стелі, ймовірно розписи чи кольорування на стінах. А стилістика знайдених кахель може також свідчити про те, що публічна (адвокатське бюро і технічні приміщення при ньому) і житлова (вітальня, кухня, спальні кімнати) зони палацу Гершгоріна були оздоблені у різних стилях. В одному з приміщень (адвокатський офіс чи вітальня) розташовувалася також піч-камін з відкритою топкою.

Колекція керамічних кахель, віднайдена в палаці та відреставрована зусиллями архітектора, краєзнавця, колекціонера та реставратора Івана Щурка

Вся колекція керамічних кахель фабрики Гальперіна, віднайдена тут та відреставрована зусиллями архітектора, краєзнавця, колекціонера та реставратора Івана Щурка. Вона, зазначають, лишиться при палаці.

Уже 24-25 червня тут влаштовують дні відкритих дверей та запрошують бажаючих відвідати Палац Гершгоріна у Деражні.

Нагадаємо, особняка адвоката Периторіна (а згодом виявилося, що правильне прізвище Гершгорін), збудований в Деражні у 1910 році, був виставлений Фондом держмайна на аукціон Prozorro в рамках програми малої приватизації. У листопаді 2022 року на торгах, де змагалося 13 учасників, переможницею стала Ганна Гаврилів, засновниця проєкту «Спадщина.UA», що займається відродженням об’єктів культурної спадщини України. Вона дала за об’єкт рекордну суму, що у 126 перевершила початкову вартість. Кінцева ціна договору купівлі-продажу майна разом з податками склала понад півтора мільйона гривень. Тоді як заявлена стартова ціна була… 10 тисяч гривень.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую