ye-logo.v1.2

Фейкові антиукраїнські флешмоби та намагання Google запобігти атакам на біженців: добірка тижня

Суспільство 1067
У країнах Європи починають робити відеосюжети для боротьби з роспропагандою
У країнах Європи починають робити відеосюжети для боротьби з роспропагандою. Фото: kanaldom.tv

Google поширить серію відеороликів, які будуть боротись з дезінформацією проти українських біженців.

Російська пропаганда збільшує кількість фейкових роликів, дописів, які маркують брендами відомих медіа.

Фейковий сюжет ВВС про Пригожина

Російські пропагандисти продовжують поширювати фейки та маніпуляції під брендом відомих медіа. Одним з останніх фейків, який добре розійшовся в багатьох соцмережах стало відео під брендом BBC, в якому йдеться про те, що нібито засновник ПВК “Вагнера” Євген Пригожин живий. А свою смерть він інсценував разом з російською владою. Те, що сюжет вигадка фактчекерам Reuters повідомили у телекомпанії ВВС.

Нагадаємо, що приватний літак Embraer, на якому летів Пригожин, розбився 23 серпня, загинули всі 10 осіб на борту.

Тож в соціальних мережах поширився хвилинний ролик, який імітував репортаж BBC News і стверджував, що лідер найманців все ще живий. У титрах до кадрів з місця катастрофи та фотографії Пригожина йдеться: «Джерело ВВС спростовує інформацію про загибель власника ПВК “Вагнер”».

Відео активно розійглось в різноманітних соцмережах. Деякі користувачі поділилися скріншотом з ролика або просто старим фото Пригожина, зв'язавши його з контекстом відео.

Відео є прикладом шахрайського вмісту, який імітує сюжет відомого медіа, як-от газету новин, з метою просування неправдивих тверджень.

У заяві, надісланій Reuters електронною поштою, речник BBC сказав: «Ми знаємо про це підроблене відео, і наші юристи терміново його вивчають. У світі дезінформація зростає, ми закликаємо всіх перевіряти посилання та URL-адреси, щоб переконатися, що вони отримують новини з надійного джерела».

Маніпуляція про екстрадицію чоловіків з Польщі

Паблік “По той бік новин” відмічає, що публікації про те, що Польща розпочала екстрадувати українських чоловіків - маніпуляції ЗМІ та телеграм-каналів.


“Після заяв представників влади про те, що розглядається можливість екстрадиції українських чоловіків із країн Європи, Великобританії, США, які виїхали туди нелегально, за підробленими довідками про інвалідність, не змусили себе довго чекати і маніпуляції на цю тему”, - відмічають фактчекери.

Так майже всі телеграм-канали та ЗМІ в Україні і не лише в Україні з посиланням на польське видання “Rzeczpospolita” повідомили, що Польща почала екстрадувати в Україну чоловіків, які незаконно виїхали з країни.
Підхопили ці маніпулятивні заголовки й проросійські канали та блогери.

Однак це виявилось маніпуляцією. Якщо почитати першоджерело, на яке і почали посилатися, виявиться, що текст статті банально перекрутили.

Варто зазначити, що і в самому польському виданні, для статті обрали маніпулятивний заголовок, який вводить в оману.

Такий висновок можна зробити, якщо прочитати матеріал повністю. Він розпочинається з того, що Польщу та інші країни ЄС можуть завалити українськими запитами щодо екстрадиції чоловіків, які покинули країну завдяки хабарам, а частину українців начебто вже передано в Україну.

“Rzeczpospolita” посилається на останні заяви щодо екстрадиції нардепа Давіда Арахамії та представника президента у Верховній Раді Федіра Веніславського.

Насправді ключове в матеріалі — це пояснення речника польської поліції Маріуша Чарки щодо екстрадиції:
«Щоб доставити таких людей до країни, Україна має видати міжнародний ордер на арешт кожного з них. Якщо ми такого іноземця затримаємо, наприклад, для простої придорожньої перевірки, наша система КСІП (Національна поліцейська інформаційна система) покаже, що він є особою, яку переслідує прокуратура України, бо дані Інтерполу є. Ми затримуємо таку людину і повідомляємо в прокуратуру. Чи екстрадуватиме її, вирішить польський суд».

Щодо вже тих, кого вдалось екстрадувати з Польщи в Україні то вся інформація в матеріалі обмежується лише чим абзацем:

«За інформацією, яку “Rzeczpospolita” отримала від Прикордонної служби Польщі, згідно з угодою з Україною, вже видворили громадян цієї країни, які переправляють нелегалів до Європи”.

Тобто екстрадували з Польщі не тих українських чоловіків, які нелегально виїхали з України за підробленими довідками про інвалідність, а тих, хто причетний до нелегальної переправки таких чоловіків.

Фейковий флеш-моб

Взагалі історія з сфабрикованими відео відомих медіа стало просто масовим явищем, особливо в іноземному сегменті соцмереж. Бо російським медіа не довіряють і вони мімікрують під відомі змі.

Ще один приклад.

В соцмережах поширюють нібито сюжет DW, що жителі Польщі змінюють своє ставлення до українських біженців.

Відео, яке циркулює в різних соціальних мережах, вочевидь, мало би створити саме таке враження. У ньому стверджується, що у столиці Польщі Варшаві мережі Wi-Fi називають антиукраїнськими гаслами з метою, "безсумнівно, залякати українських біженців", стверджується у відео.

В дописах йдеться, що нібито у Польщі триває антиукраїнський флешмоб, де біженців з України ображають назвами мереж Wi-Fi. Поляки нібито називають свої мережі "Україна - пекло", "Вбивці з України", "Українці, йдіть додому". Також відео поширилося у Facebook і Telegram.

Ці дописи спростували самі представники видання DW.

Відео не було створено DW, і наведені факти не може бути доведено. Шрифт, використаний у відео, не збігається зі шрифтом, який DW використовує у своєму відеошаблоні. Крім того, розташування тексту інше, ніж у відео DW. Це можна побачити у порівнянні між стоп-кадром зі справжнього відео DW і підробки.

Рекламна кампанія проти дезінформації щодо українських біженців

Компанія Google сподівається, що рекламна кампанія допоможе запобігти формуванню громадської думки та негативного ставлення про українських біженців, які втекли від російської агресії, пише канадська редакція видання Bloomberg.

Google презентує серію 90-секундних відеороликів у Польщі, Словаччині та Чехії, які мають навчити глядачів, як виявляти дезінформацію щодо українських біженців.

Поширення дезінформації стало головною політичною проблемою в Європейському Союзі, і спостерігачі попереджають, що афілійовані з росією сайти та акаунти в соціальних мережах просувають неправдиві прокремлівські наративи. Ефективної відповіді поки що немає, незважаючи на заборону ЄС російських державних медіа, таких як RT, а нові правила наказують таким інтернет-гігантам, як Google і Facebook, Meta Platforms Inc., суворіше контролювати свої платформи за ворожнечу та фейкові новини.

За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, з початку війни до Європи переїхали понад 5,6 мільйона біженців з України. Багатьох прийняли в сусідніх з Україною країнах, але обурення проти них зростає, що підігрівається зростанням інфляції та економічними проблемами, оскільки скоротилось постачання російських енергоресурсів, поширення дезінформації зросло.

Росія покладається на державні засоби масової інформації, анонімні веб-сайти та облікові записи на цифрових платформах, таких як YouTube і TikTok, щоб поширювати постійні публікації про теорії змови, починаючи від змови НАТО щодо створення бази в Україні до продажу величезних масивів українських сільськогосподарських угідь. Зусилля Росії спрямовані на “підрив глобальної позиції ЄС, зменшення підтримки України з боку європейської громадськості та спричинення політичного розладу в ЄС”.

Тож саме для боротьби з російською пропагандою і створюються ролики, які мають запобігти демонізації українських біженців в країнах перебування.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую