ye-logo.v1.2

Передвиборна антиукраїнська пропаганда у Польщі та фейки про біженців: добірка тижня

Суспільство 1729
Російська пропаганда активно працює за кордоном
Російська пропаганда активно працює за кордоном. Фото: ілюстративне espreso.tv

Після Словаччини російські пропагандисти намагаються вплинути на вибори у Польщі.

Дезінформація та антиукраїнська пропаганда вже вплинула на результати парламентських виборів у Словаччині. Зараз Польща також наближається до дня голосування. Тож і тут активізувалася пропаганда.

У Польщі через фейсбук поширюють новий фейк, що викликає сварки серед українців.

Як повідомляє сайт yavp.pl, журналісти видання помітили, що відразу в кількох групах з великою кількістю підписників публікують один й той самий запис, в якому українців виставляють у не найкращому світі.

Зокрема, українців представляють таких, яким не потрібна культура та мистецтво, а лише горілка. Сам запис починається з фрази “Мені соробно”, а далі змінюють назву міста в залежності від групи та додають решту тексту.

Нагадаємо, що російська пропаганда активно працює на погіршення відносин між українцями та поляками. З одного боку, для українців в Польщі поширюється меседж, що нібито Польща хоче захопити частину України, а для поляків активно поширювали меседж, що ніби власний уряд відноситься до українців краще ніж для власного народу.

Також нагадуємо, що 15 жовтня в Польщі відбудуться чергові вибори і до цього числа рівень пропаганди та маніпуляцій, в тому числі стосовно українських біженців буде збільшуватись.

Фейк про українських біженців у Франції

Центр протидії дезінформації зазначає, що пропагандистські ресурси поширюють сюжет французького телеканалу CNews, підписуючи його маніпулятивним заголовком: «У Франції українських біженців виганяють на вулицю заради нелегалів з Африки».


Насправді у сюжеті телеканалу не йде мова про те, що українських біженців виганяють зі школи на вулицю заради мігрантів з Африки. Хоча українські біженці дійсно проживали у школі деякий час, на момент заселення туди мігрантів їх у будівлі вже не було.

“Російські пропагандисти навмисно поширює подібні маніпуляції, щоб створити відчуття втоми від війни в Україні у громадян країн-союзників”, - зазначають фактчекери.

Черговий фотофейк

Російські пропагандисти продовжують вигадувати фейки, використовуючи відомі медіабренди.Таким чином, вони намагаються впливати на закордонних користувачів, які довіряють класичним медіа, але не будуть переходити на оригінальний сайт, щоб перевірити правдивість публікацій.

Зокрема, російські пропагандистські канали поширюють новину, що в Берліні на стіні будинку нібито намалювали мурал із зображенням Володимира Зеленського в образі канібала, який їсть відірвану руку українського солдата, пише видання “Вокс Чек”.

Утім, це — фотофейк. Такого муралу не існує, а будинок, на якому ніби намалювали це графіті, насправді знаходиться у Варшаві.

У пості пропагандисти посилаються на відповідну новину, яка нібито з'явилася на інстаграм-сторінці Deutsche Welle. Однак такої новини в інстаграмі ЗМІ немає. Також допису про мурал нема на сайті Deutsche Welle, у фейсбуці та твітері.

Крім Deutsche Welle, пропагандисти посилаються на сайт газети Frankfurter Allgemeine Zeitung, де нібито також була опублікована новина про мурал. Проте на вебсторінці ЗМІ такої новини немає. Також такого допису нема на фейсбуці та твітері газети. На фейковому скриншоті ім'я Президента України написано неправильно, транслітерацією з російської, або й узагалі з помилкою — «Vladimir Zelenski» та «Zelinsky», хоча правильно німецькою буде Wolodymyr Selenskyj. У день і час, показаних на фейковому скриншоті з сайту газети, вийшла інша стаття, присвячена візиту Кім Чен Ина до росії.


Фактчекінговий проєкт LeadStories ідентифікував будинок з фейкового посту. Виявилося, що він знаходиться не в Берліні, а у Варшаві за адресою вул. Ігнатія Потоцького, 4. Пропагандисти прибрали з картинки посту вказівники вулиць, а замість прапора Польщі наклали прапор Німеччини.

Фейк про знищення шведських танків

Пропагандисти, що поширюють проросійську риторику в соціальних мережах, стверджують, нібито Швеція підтвердила втрату всіх танків Leopard 2A5 із шведською модифікацією Strv 122, які було надано Україні в рамках військової допомоги. Проте це — фейк, повідомляють фактчекери Reuters.

У відповідь на свій запит щодо коментаря від речника шведських Збройних сил вони отримали інформацію, що подібних офіційних заяв не було. Фахівці також не змогли знайти в інтернеті жодних достовірних матеріалів про те, що було знищено всі 10 шведських танків. У пресрелізі Збройних сил Швеції за 21 вересня на тему шведських танків немає жодної згадки про їх втрату. До прикладу, у матеріалі за 23 вересня видання Forbes стверджує лише про два шведських танки, знищених повітряною атакою росії.

Як зазначаються фактчекери “Детектор медіа”, поширюючи такі фейки, пропагандисти хочуть дискредитувати українських військових та західних партнерів. Мовляв, або українські солдати не вміють використовувати західну зброю, або сама зброя є неякісною порівняно з російською.

Роспропаганда про заборону в'їзду до ЄС російських автівок

Крім дезінформації стосовно України російська пропаганда активно працює і по рішенням європейським країни, які не подобаються режиму путіна. Зокрема, росія активно намагається поширювати на внутрішній ринок дезінформацію, що більшість країн світу підтримує агресію рф проти України, а європейські політики стомились від України.

В контексті цього рішення європейських країн щодо заборони в'їзду на території ЖС автівок з російськими номерами грає проти російських пропагандистів.

Тож, в пропагандисти почали кампанію, що нібито рішення країн ЄС заборонити проїзд транспорту з російськими номерами є свідченням європейського нацизму та русофобії. Для цього використовують агентів впливу.

«Запроваджений Заходом режим санкцій проти росії не дав економічного ефекту. Тому санкції є прямою неповагою до російського народу, - заявив фінський політолог і активіст Йохан Бекман. Його активно використовують російські пропагандисти.

За словами Бекмана, заборона на російські транспортні засоби є явним актом глузування, оскільки йдеться про велику кількість росіян, які проживають у Фінляндії.

“Це справжній нацизм. Це перенесення нацистської політики, яка передбачає переслідування росіян”, - заявив агент впливу.

Тобто політик активно поширює тези російської пропаганди.Румунський фактчекерський проєкт Veridico пояснює чому заяви проросійського політика - маніпулятивні.
“Після повномасштабного вторгнення росії в Україну ЄС запровадив низку санкцій проти москви з метою стримування військової агресії. Досі санкції проти росії включали конкретні обмеження (індивідуальні санкції), економічні санкції та візові обмеження. Згідно з поясненням ЄС, вони покликані показати росії, що її дії мають наслідки, і в той же час ефективно протистояти її можливостям продовження військової агресії в Україні”, - зазначають фактчекери.
У зв'язку з цим європейська влада розробила ряд нормативних актів, які рекомендують сусіднім з Росією державам заборонити в'їзд легкових автомобілів з російськими номерами. Рішення ухвалили уряди Латвії, Естонії, Литви, Польщі та Фінляндії. Європейська комісія заявляє, що ці правила однаково стосуються як приватних транспортних засобів, так і транспортних операцій компаній.

Щодо Бекмана, то фактчекери відмічають, що він — фінський юрист і політичний теоретик, який у 2000 році заснував Інститут історичних досліджень у Санкт-Петербурзі. Бекман, якого російські ЗМІ називають незалежним експертом, створив у Фінляндії «дипломатичне представництво днр. Зараз Бекман є керівним керівником цього офіційно невизнаного дипломатичного офісу в Гельсінкі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую