ye-logo.v1.2

Поділля на смак: презентували гастрокаталог культурно-туристичного маршруту Camino Podolico

Суспільство 1023
До каталогу гастрономічної спадщини увійшли рецепти 22 страв. З них 9 – з Хмельниччини
До каталогу гастрономічної спадщини увійшли рецепти 22 страв. З них 9 – з Хмельниччини. Фото: caminopodolico.net

Серед гастрономічних цікавинок – білий борщ, який готують у Маліївцях, зіньківські хліб та ковбаса, коровай з Великого Олександрова та інші давні страви Поділля.

Нещодавно у Вінниці презентували гастрономічний каталог Camino Podolico – Подільського шляху святого Якова. Це перший в Україні пішохідний маршрут, протяжністю понад 250 кілометрів, створений у 2021 році, за моделлю Шляху святого Якова. Він поєднує Вінницю та Кам'янець-Подільський і в нашій області пролягає через Віньківці, Зіньків, Маліївці, Дунаївці, Маків та Кам'янець-Подільський.

Як розповідають на сайті проєкту, аби розробити гастрокаталог, у серпні-вересні команда Подільського шляху святого Якова відвідала кожну з громад, яка входить до маршруту, зібрала інформацію від носіїв рецептів і відзняла відеоматеріали про ці місця, їхню історію та збережену нематеріальну спадщину. Відео можна переглянути на офіційному ютуб-каналі Camino Podolico.

До каталогу гастрономічної спадщини увійшли рецепти 22 страв українською та англійською мовами. З них 9 – з Хмельниччини. Серед них – білий борщ, який готують у Маліївцях, зіньківські хліб та ковбаса, коровай з Великого Олександрова та інші давні страви Поділля.

Каталог гастрономічної спадщини культурного й паломницького маршруту Camino Podolico вийшов накладом у 200 примірників. Усі охочі можуть завантажити це видання в електронному форматі за посиланням.

Лежні, рибна підпалка, начинка: якими стравами представлена Хмельниччина

До гастрокаталогу команда Подільського шляху святого Якова відшукувала страви, історично поширені в тому чи іншому регіоні, які й до сьогодні готують господині.

Скажімо, Віньковецька громада представлена у гастрокаталозі короваєм великоолександрівським. За словами авторів гастрокаталогу, у Віньківцях подорожнім в нагоді стане невеличкий базарчик в центрі міста, а також фірмова молочна продукція місцевого виробника. Рецепт від «диких паломників» простий – взяти свіжого віньковецького хліба, на базарі купити яскравих соковитих томатів, свіжого солодкого м'ясистого перцю, місцевого сиру, все це поєднати в одному великому накладанці (так на Поділлі називали бутерброди в давнину) – і тоді вже можна прямувати до господинь, що вичакловують розкішні, величні і запашні короваї.

Зіньків, звісно ж, представлений зіньківською ковбасою та зіньківським домашнім хлібом. Автори зазначають, що рецепту «чорної» ковбаси - чотириста років. І майже в кожної місцевої господині є свої секрети цієї смачної страви, які передаються з покоління в покоління.

Зіньків представлений у настрокаталозі зіньківською ковбасою та зіньківським домашнім хлібом. Фото: caminopodolico.net

До речі, класичний спосіб подачі зіньківської ковбаси – «лупаний». Це коли тепле кільце розламують на кілька великих шматків і так подають до столу.

Зіньківський хліб – теж особлива гастрономічна родзинка. Для його випікання використовують два види борошна – житнє та пшеничне. Загалом, весь технологічний процес – від замішування тіста до завершення процесу - випікання сягає 10-ти годин. А вага готового буханця – понад 4 кілограми. Такий хліб залишається свіжим не менше тижня.

«Дві години випікання – і золотаво-засмаглі хлібини-квіти виймають з печі та «пробують» носом: якщо не пече – хліб готовий. Стирають попіл з низу хлібини, верх «обмивають» солодкою водою чи олією (для блиску), ставлять на ряднину, зверху накривають також – «щоб відходив» (тобто вистигав)», - розповідають секрети випікання хліба.

Маліївці здивують подорожніх незвичними поєднаннями смаків – білим борщем з сушнею та начинкою (наголос обов'язково на першому складі). Готують тут і призабуті страви з ярини та дикоросів, наприклад «натини» (лобода по-іншому), багато використовують грибів, якими багаті тутешні ліси. Але найбільш незвичним і напрочуд смачним є білий борщ - місцевий борщ з сушнею.

На відміну від борщу, ще одна маліївецька гастрородзинка – начинка – страва не на щодень. Зазвичай її подавали до великоднього столу поряд із паскою, крашанками або писанками. Її приготування потребує вміння, часу і натхнення.

Дунаївці у гастрокаталозі – це гарячий горщик та лежні.

Гарячий горщик - фірмова страва дунаєвецьких господинь, яку готують на свята або до прийому гостей з картоплі, квасолі, м'яса та овочів.

А от лежні з Дунаєвеччини називають найситнішим подільським фаст-фудом. Готують їх зі звареної лемішки з води, гречаної та пшеничної муки та подають зі смаженою цибулею та шкварками.

Кам'янець-Подільський на гастрономічній карті Camino Podolico – це вареники з бебешками та рибна підпалка, які можуть спробувати у місцевих кафе. Їх секрети у простоті інгредієнтів та незвичному приготуванні.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую