Гаряча тема:
- Війна
У селі на Хмельниччині рятували лебедів: що варто знати про допомогу птахам в сильні морози
Лебеді часто зимують на водоймах області.
Морози, які останніми днями посилилися на Хмельниччині, стали причиною порятунку лебедів на водоймі у селі Кременчуки Антонінської громади.
У місцевій групі в соцмережах повідомили, що птахи потребують допомоги, адже водне плесо скувало кригою і лебеді могли примерзнути до льоду.
Лілія Пасічник, яка оприлюднила заклик до порятунку птахів та фото, згодом повідомила, що птахів врятували. На допомогу залучали рятувальників Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Лебедів у Кременчуках врятували. Фото: Лілії Пасічник
Коли водоплавним птахам потрібен порятунок, як лебеді переносять холоди, чи підгодовувати їх, коли на вулиці люті морози – розповіли спеціалісти Національного природного парку «Подільські Товтри».
Як зазначають природоохоронці, в зимовий період почастішали випадки звернень людей з приводу лебедів на різноманітних водоймах в наших краях.
«Варто знати, що на території України лебідь-шипун є гніздовим птахом на всій її території. Регулярно зимує в південних районах, на заході країни, дністровському та дніпровських водосховищах, іноді трапляється взимку на незамерзаючих водоймах решти території України, - пояснюють спеціалісти. - Лебеді добре переносять холод і можуть довго сидіти нерухомо. У таких випадках їм не потрібно переступати з лапи на лапу, крокувати і грітися. Якщо птах сидить на кризі або на березі, підібгавши під себе лапи – він просто економить енергію. Пір'я і жиру у лебедів достатньо для підтримки тепла. З боку може здатися, що птах примерз до криги. Але таке може статися, лише коли він хворий або поранений. Потрібно звернути увагу на явні ознаки травм (видерте пір'я, кров, відстовбурчене крило). Якщо є видимі травми, тоді лебедю дійсно потрібна допомога».
Як визначити чи потрібна птахам допомога?
• Лебеді потребують допомоги від людини, якщо спостерігаються явні ознаки поранення або пошкодження.
• Птах лежить на кризі і його оперення обмерзле.
В інших випадках птах, швидше за все, допомоги людини не потребує. Більш того, лебеді здатні благополучно переносити температуру до -15 градусів. Птах обирає безпечне місце на кризі подалі від берега, присідає і відпочиває. Найгірше, що можна зробити в цій ситуації, – прогнати його з насидженого місця.
У разі вмерзання лебедів у лід чи обмерзання, необхідно звертатись до рятувальників.
Чим можна підгодувати лебедів взимку?
Що їдять лебеді взимку? Основна їжа водоплавних птахів – водорості. І поки водойма остаточно не замерзла, у лебедів є доступ до їжі. Тож в ідеальному випадку лебедів краще взагалі не годувати, - кажуть природоохоронці. Але якщо вже годувати, то робити це треба так, щоб не нашкодити птахам.
* Лебедів категорично не можна годувати хлібом. Хліб викликає бродіння в шлунку і, як наслідок, розлад шлунково-кишкового тракту, ослаблення, хворобу.
* Лебедів категорично не можна годувати пліснявими або кислими продуктами Для птахів, як і для людей, зіпсований продукт смертельно небезпечний.
* В холоди лебедів можна підгодовувати сирими або злегка відвареними нашаткованими овочами: капустою, морквою, картоплею, а також запареним рисом або пшеничною крупою. Однак в сильний мороз вся ця їжа примерзає до льоду. У цьому випадку в якості корму підходить зернова суміш з пшениці, вівса і ячменю або спеціальний комбікорм для птахів, який не містить солі.
* Важливо пам'ятати, що травна система лебедя влаштована так, що він повинен обов'язково запивати їжу. Тому корм слід кидати у воду або на берег прямо біля води. В крайньому випадку – на лід.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: