ye-logo.v1.2

Фейкові статті та відео: як російська пропаганданда просуває дезінформацію в Україні

Суспільство 1240
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: ілюстративне detector.media

Росіяни поширювали мережею дезінформацію про нібито підготовку Україною замаху на французького президента Еммануеля Макрона

Російські пропагандисти все активніше використовують штучний інтелект для створення дипфейків та пропагандистських матеріалів.

Фейк про спробу вбивства Макрона

Росіяни поширювали мережею дезінформацію про нібито підготовку Україною замаху на французького президента Еммануеля Макрона. Фейк з'явився на тлі анонсованих двосторонніх угод про безпекові гарантії між Парижем і Києвом.
Про це інформує Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.


За даними аналітиків, починаючи з 13 лютого російські боти та сторінки проросійського спрямування почали поширювати у соцмережах брехливі дані. Повідомлялося, що Україна буцімто готувала замах на життя президента Франції, і, мовляв, через це він і скасував поїздку до Києва.

Серед аргументів — 41-секундне відео, на якому нібито ведучий телеканалу France 24 представляє сюжет під заголовком «Замаху на президента Франції запобігли». Людина у ролику розповідає, що нібито в Україні планувався замах на Макрона, аби «привернути увагу світової громадськості до України та спонукати до збільшення постачання зброї в Україну». Крім того, в новині йшлося, що Україна «перекладе відповідальність на осію, звинувативши її у терористичних методах війни».

«Як встановили фахівці, телеканал France 24 не створював сюжету такого чи подібного змісту. А продемонстрований фейковий відеозапис був згенерований за допомогою штучного інтелекту. Проте провокатори не подбали про якість: ведучий одного з провідних телеканалів Франції раптом «заговорив» з помилками, які властиві машинному перекладу. А його міміка (рухи губ, язика, щелеп) мали неприродний вигляд», — зазначає Центр стратегічних комунікацій.

Також аналітики розповідають про поширення фейкових документів: скриншот листування у Telegram, де співрозмовники нібито обговорюють план замаху, куратором операції називають очільника ГУР Кирила Буданова. Крім того, стверджувалося, що скриншоти нібито надали людьми з оточення ексголовкома Валерія Залужного, а сам він буцімто попередив французьку сторону про небезпеку, щоб уникнути відповідальності за провал кампанії.

«Щоправда, зміст листування не дозволяє встановити, між ким саме відбувся обмін репліками. До того ж текст має явні ознаки того, що її справжні автори не володіють українською мовою», — констатують аналітики Центру.

Аналітики розібралися, що перша публікація фейку з'явилася 13 лютого через російський анонімний телеграм-канал.
У звіті зазначають, що мотивація російської провокації є цілком зрозумілою, бо фейк запустили на тлі укладання із країнами НАТО двосторонніх угод про безпекові гарантії.

Фейкові сайти

“Центр протидії дезінформації” повідомляє, що російські боти в соціальній мережі X поширюють статтю нібито від українського інформаційного порталу РБК-Україна, у якій ідеться про те, що після відставки Валерія Залужного з посади Головнокомандувача ЗСУ українську армію чекають масовані «м'ясні штурми» в ім'я амбіцій Президента Володимира Зеленського.


Але “РБК” таку статтю не робило.

Фактчекери встановили, що на сайті РБК-Україна подібний матеріал відсутній.

До того ж сайт, на якому розміщено матеріал, є фейковим, оскільки має домен «rbk. media», тоді як справжній сайт видання має домен «rbc. ua».

Це вже не перший випадок поширення вигаданих матеріалів на фейкових сайтах, які копіюють реальні медіа.

Нагадаємо, що ще в серпні сайт “Є” ye.ua писав про створення пропагандистами фейкового сайту “РБК-Україна” для просування дезінформації.

Поширюючи свої фейки від імені українських видань, російська пропаганда намагається надати їм більшої достовірності. Не дайте ворогу ввести себе в оману.

Крім того, в інтернеті шириться реклама сайтів, які нібито пов'язані з Валерієм Залужним, колишнім Головкомандуючим ЗСУ. Ресурси знаходяться на різних доменах і створені анонімами.

Центр протидії дезінформації наголошує, що ці сайти не пов'язані з Валерієм Залужним, а про їхню діяльність правоохоронні органи України вже поінформовані.

Ймовірно, за створенням цих онлайн-майданчиків стоять російські пропагандисти, які прагне розколу українського суспільства і використовує для цього різні засоби. Зокрема, сайти ведуть на анонімні телеграм-боти, що збирають інформацію про користувачів, яка в майбутньому може бути використана проти громадян України.

Фейкове звернення військових

У соцмережі TikTok поширюють відеозвернення нібито військовослужбовців 117 окремої бригади територіальної оборони (ОБрТрО) 153 батальйону, які закликають до повалення конституційного ладу в державі.

Насправді люди з відео ніколи не мали й не мають стосунку до 153 батальйону ТрО, про що повідомила 117 ОБрТрО на своїй сторінці в соцмережі Facebook.

Це відео було створене за допомогою технології дипфейк, яка базується на штучному інтелекті. Тобто, воно — фейкове.

У такий спосіб творці цього відео прагнуть дискредитувати українських військових та деморалізувати українське суспільство. Раніше сайт “Є” ye.ua писав про фейкове відеозвернення тодішнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, в якому він нібито закликав до військового перевороту.

Фейк про розкрадання зброї
Також цього тижня російські пропагандисти просували меседж про нібито розкрадання американської зброї в Україні.
"В Україні розкрадають і перепродають на чорному ринку зброю, яку США передають для відбиття російської агресії", - про це з посиланням на звіт міноборони США пишуть проросійські ЗМІ.
Насправді, у січневому звіті генерального інспектора міноборони США немає жодних звинувачень у розкраданні та перепродажі зброї.
"У документі зазначається, що після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Пентагону не вдавалося належним чином відстежувати все американське обладнання. Серед причин – обмежена американська присутність в країні у зв'язку з евакуацією посольства США в Києві", - пише “Еспресо”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую