ye-logo.v1.2

Фейкова реклама на Youtube та нове шахрайство: добірка маніпуляцій за тиждень

Суспільство 2078
Добірка дезінформації за тиждень
Добірка дезінформації за тиждень. Фото: ілюстративне detector.media

Окрім російської пропаганди фейки в соціальних мережах поширюють й шахраї

Російські пропагандисти почали поширювати дезінформацію за допомогою реклами на Youtube.

Центр протидії дезінформації відмічає, що російські пропангандисти поширюють фейкову рекламу щодо високих втрат українських військових на платформі YouTube.

За даними фактчекерів, у провокативному ролику говориться, що втрати серед українських військових сягнули нібито 350 тисяч чоловік. Це неправда.


Також відео супроводжується маніпулятивним текстом роспраганди, де зазначено, начебто фонд United24 випадково оприлюднив втрати.

“Насправді це фейк, мета якого – дискредитувати керівництво держави та посіяти панічні настрої в суспільстві. Також ворог намагається дискредитувати фонд United24, який збирає гроші для ЗСУ та на гуманітарні потреби”, - відмічають у ЦПД.

Черговий фейковий сайт

Російська пропаганда продовжує створювати фейкові сайти відомих медіа і за їх допомогою поширювати дезінформацію.

Видання “Без брехні” відсмітило черговий приклад.


Пропагандисти створили фейкову версію українського медіа «РБК-Україна». Чим відрізняється сторінка-фейк від оригіналу і на що звертати увагу, коли бачите матеріал в українському медіа про те, як все пропало, ми програли й нас зливають. А саме такі матеріали постять на фейкових сторінках відомих ЗМІ.

Отже. URL-адреса. Завжди гугліть адресу оригіналу. В оригіналі звук [K] передається англійською літерою «С». У фейковому – через англійську «К». Також, замість «ua» в оригінальній версії, використовується «media» на псевдосайті РБК-Україна.

Оригінальна версія має панель, де ведеться підрахунок втрат ворога – на фейковій вона відсутня.

Окрему увагу приділимо поширенню тез, які містила сторінка-фейк.

Під гаслом «захід нас зливає», пропагандисти стверджують, що Україна перейшла на святкування Різдва 25 грудня, замість 7 січня як «як це заведено в православній традиції». Насправді й православні й католики святкують Різдво в один день — 25 грудня.

Різні нації користуються різними календарями, Григоріанським та Юліанським. І 25 грудня Різдво святкують за Григоріанським календарем. Як католики, так і православні. Наприклад, православні в Греції, Румунії тощо.

А за Юліанським календарем 7 січня святкує Різдво доволі обмежена кількість країн: Наприклад, росія та Сербія. В травні 2023 року, Православна церква України (ПЦУ) на Архієрейському соборі в Києві ухвалила рішення про перехід на новий календар.

Тож якби не хотіла російська пропаганда подати це за якесь піддакування католикам — не вийде. Україна приєднується у відзначенні цієї релігійної події до числа православних країн Світу, які вже давно мають саме таку традицію з датами.

Черговий фейк про “чорних трансплантологів”

Один з головних фейків російської пропаганди разом з фейками про біологічні лабораторії в Україні, які поширюються роками, є тема про нібито центри “чорної трансплантації”.

Майже щомісяця росіяни створюють фейки, щоб підтримувати у соціальних мережах цю дезінформацію.

Зараз у соціальних мережах поширюють фейковий скриншот із українського сайту з пошуку роботи Jooble. На скріншоті вказано, що нібито Центр інноваційних медичних технологій (ЦІМТ) НАН України шукає «спеціального медичного працівника». Далі уточнюється, що потрібен хірург з досвідом роботи у «певних областях», який буде виконувати обов`язки анонімно та не розголошуватиме деталі. Роботодавці пропонують: контракт на 3 місяці, зарплатню 250 — 300 тис. грн.


Як встановили журналісти видання “Вокс Чек” подібного оголошення в дійсності не існувало.

Автори оголошення вказують, нібито у такий спосіб «чорні трансплантологи» шукають співробітників. Та зазначають, мовляв, в Україні максимально спростили умови для їхньої діяльності: дозволили особі, яка зобов'язується поховати загиблого, давати дозвіл на вилучення органів. Як пишуть автори, це може зробити головний лікар або керівник військової частини. Також вони вказують, нібито законодавці дозволили проводити операції з трансплантації не лише державним, а й приватним клінікам.

Утім, це фейк, актуальні вакансії ЦІМТ публікують лише на офіційному сайті, до того ж у центрі не проводять операції з трансплантації. Також в Україні діє презумпція незгоди на трансплантацію органів.

На сайті медустанови є перелік актуальних вакансій. На момент написання статті у списку не було професії хірурга. Також у ЦІМТ наголосили, що перелік вакансії публікують лише на офіційному сайті та не дублюють на інших сайтах.
Фахівці ЦІМТ працюють на базі лікарні для співробітників НАН України, тому і лікують пріоритетно їх. У центрі немає відділення трансплантації, він не залучений до пілотного проекту Міністерства охорони здоров'я України щодо зміни механізму фінансування операцій з трансплантації, який стартував у 2018 році. До того ж теза, нібито українське законодавство сприяє діяльності «чорних трансплантологів» неправдива. В Україні діє презумпція незгоди на посмертне вилучення органів, тобто трансплантацію можна проводити лише за наявності письмової згоди.

У 2021 році Верховна Рада змінила деякі положення щодо трансплантації органів. Відтак, якщо за життя людина не висловила згоду або незгоду на проведення трансплантації це може зробити чоловік, дружина, близькі родичі (діти, батьки, рідні брати та сестри) або людина, яка зобов'язалася поховати померлого. При цьому всі дані про померлого та того, хто надав дозвіл на вилучення органів, заносять до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин.

Надалі пару донор-реципієнт також підбирає система, базуючись на великій кількості біологічних показників, екстреності ситуації та з урахуванням оптимального часу транспортування органу померлого з одного медзакладу до лікарні, де перебуває пацієнт. Тобто уповноважена людина, яка надала дозвіл на трансплантацію, не може впливати на те, хто отримає орган.

Раніше сайт “Є” пояснював чому дописи про діяльність “чорних трансплантологів” у польових госпіталях це фейк.

Знов шахрайство

Кількість шахрайських зборів коштів у соціальних мережах не зменшується.

Освітній портал “Нота Єнота” відмічає, що шахраї розганяють фейк, який оновлюють щокілька днів: фото чоловіка у військовій формі, нове ім'я у підробленому документі та оновлені дати, на коли потрібно зібрати кошти на операцію.
Формат розсилки: скріншот повідомлення на блакитному фоні, обрізаний документ із підписами та печатками, фото військового. Максимально поширюють допис через шкільні та місцеві чати, закриті групи. Один з постів у фейсбуці отримав кілька тисяч репостів.


Але якщо придивитись до документу, то в ньому є купа помилок.

Так, якість документу погана, а текст і підписи у різній роздільній здатності - це видно навіть неозброєним оком без використання додаткових програм.

Документ обрізаний, не має «шапки» і реквізитів закладу, який видає «довідку».

Назва закладу, вказана у «документі», написана з помилками, зокрема в абревіатурі. На скріншоті ви бачите літери «КПН», що є нісенітницею. Правильно «КНП»: комунальне неприбуткове підприємство.

Щодо оформлення слід звернути увагу на написання прізвищ - два прізвища велики літерами, а одне прізвище написане як і ім'я - маленькими літерами за винятком першої. До речі, люди з такими іменами та прізвищами дійсно працюють у лікарні і обіймають такі посади.

У «документі» загалом дуже багато помилок та неузгодженостей. У лікарні Святого Луки, яка є частиною Першого медичного об'єднання Львова фактчекерам пояснили сказали, що усі збори, якщо вони офіційні, є інформація на сторінках у соціальних мережах та на сайті.

Фактчекери закликають бути уважними, коли бачите черговий збір на військових. Зараз активізувалися шахраї, які наживаються на чужому горі і одночасно дискредитують справжніх волонтерів, які збирають кошти на допомогу військовим.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую