ye-logo.v1.2

Види бань та саун

Суспільство 12020
Фото: madera.com.ua

Гігієнічні традиції світу сходяться в одному - у більшості народів прийнято наводити чистоту тіла за допомогою гарячої води й пари. Відрізняються лише способи й черговість процедур.

Японське сенто. Фуро
Однією з відмінних рис японців є їхня маніакальна охайність. Коріння цього явища криються в релігійних традиціях синто, де фізичний бруд прирівнюється до нечистоти духовної, що відкриває ворота злим духам.
Японські лазні-сенто принципово відрізняються від європейських саун послідовністю гігієнічних процедур. Якщо в сауні європейці спочатку розпарюються в парній, після чого миються і купаються в басейні (як варіант - розтираються снігом), то японці спершу відмиваються до скрипу. Історично для миття використовувалися рисове лушпиння, дрібний пісок, попіл. Після миття чисті японці залазять у спеціальний басейн з надзвичайно гарячою водою – фуро. Попередниками сучасних фуро були дерев’яні бочки з гарячою водою, сидячи в яких можна навіть закритися спеціальною кришкою і добре пропаритися, а також природні термальні джерела.
Турецький хамам
Нині не обов’язково летіти до Туреччини заради відвідування хамаму, адже дана послуга все частіше фігурує в списку послуг SPA – центрів.
Турецький хамам (хамум), або турецька лазня (сауна), відрізняється від європейських саун дуже високою вологістю: приміщення хамаму наповнене паром, а температура при цьому не перевищує 60 градусів. На відміну від європейських саун, хамам - кам’яна або глиняна споруда, облицьована плиткою. Крім парної, хамам містить комплекс басейнів, а банщики, зазвичай, є досвідченими масажистами. У загальному залі клієнти можуть посидіти за чашкою чаю над нардами, відпочиваючи в проміжку між процедурами.
Фінська сауна
Фінська сауна - це європейська класика. Парилка у фінській сауні обшивається хвойними породами дерева. Температура висока (80-100 градусів за Цельсієм), а вологість низька.
Хоча в сауні не застосовують березові віники, паритися все-таки можна - за допомогою рушника або купального простирадла. На рушник можна капнути олії розмарину або будь-якої іншої. Також популярні медові розтирання і пивні обгортання. Взагалі, сауна збільшує ефективність більшості косметичних процедур.
Не варто в сауні вживати спиртне. Можна дозволити собі келих пива, але після парильні.
Сауна - перевірений засіб проти застуди, стресу і навіть зайвої ваги.
Російська лазня
Російська лазня - вид сауни проміжний за температурою і вологістю між фінською сауною і турецьким хамамом. Виділяють два типи російських бань за типом протоплювання: чорну і білу лазні.
У чорній лазні вогнище не має димаря, і дим витягується через двері або спеціальний отвір у стелі. Нині чорні лазні можна зустріти лише у віддалених російських селах.
Біла лазня топиться класичною піччю до температури 60 -70 градусів, а вологість – середня. Вода гріється у котлі, вмурованому в піч, кам’янка для пари монтується за спеціальною заслінкою, холодна вода, зазвичай, розміщується тут же, у бочках. Неодмінними атрибутами російської лазні є березовий (дубовий, липовий, ялицевий тощо) віник і піддавання пари за допомогою звичайної води або з додаванням ароматичної олії, трав’яних відварів, квасу, пива тощо.
У сучасному місті знайти лазню з традиційною топкою практично неможливо, але існуючі гібриди російської та фінської саун, здатні задовольнити найвимогливіші смаки.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую