ye-logo.v1.2

Російський фейк після перемоги Усика та небезпека Telegram для мешканців ЄС: добірка тижня

Суспільство 1075
Російська пропаганда активна за кордоном
Російська пропаганда активна за кордоном. Фото: ілюстративне з мережі

Месенджер Telegram став для прокремлівських акаунтів одним із ключових інструментів дезінформації

Російська пропаганда продовжує використовувати різноманітні способи поширення дезінформації про Україну та українців в Європі, щоб зменшити допомогу від країн-партнерів.

Антиукраїнські наративи у німецькому виданні

Анонімні телеграм-канали пишуть, що Україна нібито стала хабом з торгівлі наркотиками у світі, посилаючись на статтю німецької газети, пише “Детектор медіа”.

Автор статті ставить запитання про кінцеву мету «легалізації марихуани» в Україні та змушує читача задуматися, чи не з власного «захоплення» Володимир Зеленський легалізував цю речовину. Водночас автори фейку для підкріплення таких тез наводять нібито дані зі звіту Глобальної ініціативи проти транснаціональної організованої злочинності (GITOC). У ньому організація нібито пише, що на тлі «провалів» українські військові стають легкою «здобиччю» для наркобаронів.


Фактчекери зазначають, що Організація GITOC не називала у своєму звіті Україну «хабом» з торгівлі наркотиками.

Разом із цим Україна легалізувала не рекреаційну марихуану, а медичний канабіс, який майже не містить наркотичної речовини.

Водночас у виданні Junge Welt справді опублікували матеріал, який переповнений кремлівськими антиукраїнськими наративами. Адже саме медіа є проросійським та не вперше поширює фейки.

Фейк про Усика

У мережі із посиланням на BBC Sport поширюється інформація про те, що відомий спортивний журналіст Ларрі Мерчант нібито назвав перемогу українського боксера Олександра Усика у бою з британцем Тайсоном Ф'юрі «політичною», а увагу до фігури боксера – «театром для втомленого українського народу», повідомляє видання “Стоп Фейк”.


«Коли у вас немає жодної надії, але вас потрібно змусити боротися, герой на кшталт Усика чудово підходить», – наводять слова нібито Ларрі Мерчанта деякі користувачі мережі.

Це відео насправді є підробкою, а коментар, який начебто належить Ларрі Мерчанту – вигадкою.

Хоча бій між Усиком і Ф'юрі — подія, яка широко висвітлювалася у світових медіа, жодне ЗМІ, що заслуговує на довіру, не повідомляло про такий коментар Ларрі Мерчанта.

Зараз відомому коментатору та спортивному журналісту Ларрі Мерчанту 93 роки. Останнім часом через стан здоров'я, особливо після того, як 2023 року він потрапив у відділення інтенсивної терапії, Ларрі Мерчант не з'являється на публіці і не дає коментарів. Коментатор боксу також не веде соціальних мереж. В останніх публікаціях у ЗМІ, у яких згадується Ларрі Мерчант, йдеться лише про стан здоров'я спортивного аналітика.

Фактчекери також не знайшли цей відеосюжет на сайті або в соцмережах BBC. Натомість BBC Sport на своїй сторінці в X (раніше Twitter) опублікували слова Френка Воррена, відомого боксерського менеджера, який заявив, що Олександр Усик є «видатним чемпіоном».


Найімовірніше, зловмисники свідомо використали логотип BBC Sport для створення фейкового відео. Для відеоряду було взято фотографії та відео з відкритих джерел.

Черговий фейковий репортаж

Російські пропагандисти поширюють нібито репортаж від Radio Free Europe/Radio Liberty, де розповідають про українця Йосипа Іванченка. Начебто українець напав на водія посла України у Польщі Василя Зварича, оскільки переплутав самого водія та посла. Мотивом нібито стало рішення МЗС України, через яке Іванченко не може отримати свої документи. Наразі водій перебуває у лікарні з серйозною травмою голови, а нападника затримано.



Як зазначає видання “Вокс Чек” - це фейк. Відео створили з кадрів з відкритих джерел.
Таким чином, роспропаганда за кордоном продовжує просувати тезу, що українські біженці небезпечні.
На офіційному сайті Radio Free Europe/Radio Liberty чи у їхніх соціальних мережах немає подібних роликів.
Даний «репортаж» — це компіляція різних, не пов'язаних між собою фрагментів. Наприклад, на початку відео ми бачимо посла України у Польщі Василя Зварича. За зворотним пошуком ми знайшли, що це уривок з його інтерв'ю для французької новинної радіостанції RFI від 23 жовтня 2023 року.


Також за зворотним пошуком ми знайшли відео з лікарні. Це репортаж польського медіа Telewizja Echo24, який опублікували 15 вересня 2022 року. У ньому розповідають про техніки допомоги після аневризми головного мозку.

Як агресор використовує Телеграм в ЄС

Месенджер Telegram став для прокремлівських акаунтів одним із ключових інструментів дезінформації й pvtyityyz підтримки України, пише “Інститут масової інформації”.

Нещодавно російські спецслужби почали за його допомогою наймати дрібних злочинців для скоєння підривних дій у європейських столицях, повідомляє Bloomberg.

Як пише видання, найбільше європейських посадовців обурює те, що Telegram є непідзвітним. Для них боротьба з фейками стала пріоритетом напередодні червневих виборів на всьому континенті. Попри свій потужний регуляторний вплив на інформацію в інтернеті вони здебільшого безсилі, коли йдеться про Telegram.

“У Telegram дезінформація поширюється відкрито й геть не контролюється”, – заявила прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас.


Посадовиця додала, що запити на видалення небезпечного контенту часто ігноруються: “Ми знаємо, що зі схожими проблемами стикаються й інші країни-члени”.

“Telegram є популярним серед проросійських акторів, а також осіб, які вже давно займаються поширенням дезінформації, адже в цьому месенджері майже немає модерації контенту. Правила Telegram у цьому плані є дуже-дуже слабкими”, – зазначив колишній директор центру протидії гібридним загрозам при міністерстві внутрішніх справ Словаччини Даніель Міло.

За даними внутрішнього дослідження ЄС, основними темами російської дезінформації в Telegram є війна проти України, конфлікт на Середньому Сході, імміграція, зміна клімату й прийдешні вибори до Європарламенту.

Дослідження показало, що кількість дописів на ці теми від неперевірених джерел на всіх платформах зросла більш ніж удвічі з початку травня – у порівнянні з початком року, коли подібних дописів публікувалося до 20 тисяч щодня.

Основним методом такої дезінформації, за даними дослідників, є поширення фейків від “двійників” провідних інформаційних видань.

Так, невдовзі після замаху на прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо бездоказові заяви про участь проукраїнських сил у нападі були опубліковані на сайті-клоні Daily Telegraph і поширені телеграм-каналом з майже 50 тисяч підписників.

Окрім цього, за даними кібербезпекової фірми Recorded Future, у межах тої самої кампанії з дезінформації було залучено понад 2 тисячі фейкових акаунтів у соцмережах. Ці облікові записи намагалися підважити віру європейського суспільства у військову спроможність України, вдаючи із себе новинні організації, або ж сіяли серед громадян Німеччини сумнів у їхніх законодавцях. Ця група ботів також поширювала відео, неправдиво приписані виданням Al Jazeera і EuroNews.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую