ye-logo.v1.2

Як російська пропаганда працює у Франції та розповсюджує сотні фейків: добірка тижня

Суспільство 402
Росіяни намагаються поширювати фейки за допомогою кількості
Росіяни намагаються поширювати фейки за допомогою кількості. Фото: ілюстративне stopfake.org

Російські пропагандисти збільшили свою активність у Франції.

Російська пропаганда продовжує наповнювати європейське медійне поле різноманітними фейками, які направлені на зменшення підтримки України.

Як росія використовує акторів для поширення фейків

Видання Euronews пише, що згідно з новим дослідженням, проросійські актори цілеспрямовано закидають журналістів фейковими новинами, намагаючись зменшити ресурси перевірки та розширити охоплення дезінформації.


Фінська компанія з програмного забезпечення та методологій Check First, яка опублікувала звіт, назвала це «Операція Overload». У діючій схемі беруть участь анонімні проросійські актори, які зв'язуються з журналістами, щоб змусити їх перевірити ймовірні фейкові новини.

Ця хитрість базується на простому принципі: «будь-яка реклама є хорошою рекламою».
Запити на перевірку зазвичай націлені на Україну, Францію та Німеччину та мають форму електронних листів і згадок у соціальних мережах.

Операція Overload наразі охопила понад 800 інформаційних організацій у Європі та за її межами, створивши 2400 твітів та понад 200 електронних листів. Telegram також зіграв значну роль, оскільки більшість посилань, надісланих журналістам, вели їх у додаток для обміну повідомленнями. Check First виявив, що за останні кілька місяців було опубліковано понад 250 перевірок фактів із згадуванням неправдивих наративів, створених для операції Overload.

Наприклад, відправник одного електронного листа, згаданого в звіті, представляється стурбованим громадянином, який нібито бачив підозрілі заяви в російських ЗМІ, і просить журналістів поглянути.

В іншому автор чітко дає зрозуміти, що хоче, щоб будь-які перевірки фактів поширювалися широко, щоб їх могли побачити якомога більше людей. Це підтверджує мету Operation Overload охопити ширшу аудиторію, незалежно від того, розвінчано історію чи ні, повідомляє Check First.

Організатори використовують те, що Check First називає «об'єднанням вмісту», де вони поєднують різні типи вмісту, щоб створити достовірну багатошарову історію. Потік повідомлень створює у журналістів помилкове відчуття терміновості, що призводить до успіху схеми.

«Операція служить як для внутрішньої пропаганди, так і для цілей FIMI [іноземне втручання та маніпулювання інформацією]», — зазначають фактчекери.

Значна частина фейкових новин має форму відео та створює наративи для дискредитації українських біженців, які живуть на Заході.

Фейк про французьку ядерну зброю

У соціальних мережах поширюють інформацію про те, що в ефірі провідного французького медіа Le Figaro нібито обговорюють застосування ядерної зброї проти росії. При цьому користувачі поширюють відео, що нібито демонструє сюжет, в якому обговорюють цю «новину». У соцмережах також повідомляють, що автором пропозиції застосувати французьку ядерну зброю проти армії рф в Україні є депутат Національних зборів Франції від партії Макрона Мунір Бельаміті. Саме він нібито й опублікував відповідний пост на своїй офіційній сторінці у соцмережі X.


«Це допоможе партії Макрона перед виборами завоювати симпатії патріотичної громадськості на тлі програшу на виборах до Європарламенту», – резюмують автори публікацій.

Як пише видання “Стоп фейк”, насправді ця інформація є черговим російським фейком, а сюжет на французькому телебаченні – постановкою, що складається з кількох не пов'язаних між собою фрагментів.

По-перше, на офіційній сторінці французького політика Муніра Бельаміті немає публікації, яку буцімто демонструють в ефірі каналу Le Figaro. Бельаміті ніколи не робив заяв про те, що застосування французької ядерної зброї проти армії рф на території України — це «питання часу». Отже, ця частина телеекрану з цитатою французького політика є повністю сфабрикованою.

Що ж до правої частини екрану, на якій видно два «вікна»: експерта і телеведучої, то це справді фрагмент ефіру французького Le Figaro від 12 червня 2024 року. Однак у програмі Bienvenue en le-de-France (Ласкаво просимо до Паризького регіону) ведуча Вікторія Сікора і заступник головного редактора Le Figaro Крістоф Корневан обговорюють не твіт Муніра Бельаміті й не застосування ядерної зброї по російській армії, а протести, що набирають силу в Парижі після рішення Емманюеля Макрона розпустити французькі Національні збори.

Черговий французький ресурс для дезінформації

Французький сайт Republican Resistance тиражує кремлівські наративи про війну в Україні , пише Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Цей ресурс поширює фейкові новини про «загибель солдат французького іноземного легіону на війні в Україні, критикує французький уряд, публікує карикатури на президента Макрона, просуває проросійські фейки та підтримує правих радикалів.

Дослідники з Insight News Media встановили, що сайт зареєстрований і розміщений у москві – для цього було обрано домен «.com», а не «fr», призначений для французьких онлайн-ресурсів.

Усе це, на думку розслідувачів, робиться з метою поширити хаос, розпач і протестні настрої у Франції, підірвати французький уряд і підтримати правих радикалів, прихильних москві.

Фейк про французьких найманців

Російські пропагандисти продовжують створювати фейки про нібито французьких найманців в Україні, пише Центр протидії дезінформації.


І ось черговий - про прибуття французьких найманців до одного з портів Одеси. За словами пропагандистів, вони прибули на трьох катерах і були повністю екіпіровані.

Насправді це черговий фейк ворога в рамках інформаційної кампанії.

По-перше, пропагандисти не надають ніяких доказів своїм твердженням. По-друге, інформація про три катери, на яких вмістилося понад 60 осіб у повному екіпіруванні – виглядає як мінімум абсурдно та нелогічно.

Нагадаємо, що сайт “Є” ye.ua неодноразово спростовував фейки про найманців.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую