ye-logo.v1.2

130 cортів помідорів та 26 видів баклажанів — на одному городі

Суспільство 8962
Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

Світлані Макаренко з села Розсохи, що на Деражнянщині, вдалося перетворити вирощування овочевих культур на мистецтво.

На Хмельниччині ви навряд чи знайдете конкурентів Світлани Анатоліївни, та й сама господиня відрізняється від інших: завжди усміхається, дуже привітна. Цю щиру інтелігентну українку, не замислюючись, можна назвати професором у галузі рослинництва. Перець, морква, капуста, дині та кавуни, момордика, мілано, артишоки, малина, полуниця, баклажани, огірки, помідори, арахіс, безліч квітів, лікарські трави - ось далеко не повний перелік того, що росте у Світлани Макаренко на подвір’ї та присадибній ділянці. Крім того, жінка з 2003 року очолює громадську організацію «Крокус», яка об’єднує городників та садівників Деражнянщини. «Я не мислю життя без щоденної праці на землі. Тому, коли діти підросли і я вийшла на заслужений відпочинок, приїхала на батьківщину в Розсохи, почала закуповувати насіння різноманітних овочів і на невеличкій земельній ділянці біля будинку вирощувати врожаї, – розповідає пані Світлана. –А свою першу тепличку я практично власноруч змайструвала ще в 1987 році. Пригадую, що моїй донечці тоді дуже подобалися довгі тепличні огірки. І я подумала: «Чому б не спробувати виростити їх вдома?». З цього все й розпочалося. Щороку досаджувала нові й нові рослини. Нині лише помідорів у мене 130 видів, огірків - 10 сортів, перцю - 44 різновиди, баклажанів - 26 сортів, моркви - 12, картоплі - 30. Трохи є полуниць. Росте в мене і понад 20 видів лікарських рослин: лофанд, гінкго гілоба, материнка, ехінацея, золотий корінь, валеріана, тархун, монарда тощо. До речі, саме останню рослину використовують у чаях з написом «бергамот».
Рослини – як маленькі діти. Їх потрібно плекати й доглядати
Світлана Анатоліївна отримує задоволення від самого процесу вирощування рослин. Вона каже, що має характер колекціонера й постійно збирає свою овочево-рослинну колекцію. Жінці весь час хочеться спробувати щось новеньке. Різні види, різні форми, різні кольори – на її городі, як у справжній галереї! «Для багатьох не секрет, що вирощені на присадибній ділянці овочі набагато смачніші та поживніші, ніж магазинні, - переконує пані Світлана. – Але потрібно їх плекати й доглядати. Тоді вони віддячать вам гарним врожаєм. З картоплі на Хмельниччині я радила б садити російські сорти – слав’янку і тайфун. З українських - непоганий врожай дають чернігівський сувенір, серпанок і бородянська рожева. Мені самій подобається картопля, вирощена німецькими селекціонерами: пірол, агаве, міранда, бетіна. До речі, якщо моркву посадити між картоплею, то вона родить набагато краще, ніж на окремій грядці. Картоплю я обробляю проти жуків при посадці. Це краще, ніж потім півдня ходити й кожен кущик обприскувати. Крім того, якщо брати препарати, які використовують до посадки і після сходження культури, то в них присутня ідентична діюча речовина. Тому хімічний вплив на плоди практично однаковий”.
Шкідників знищать пижмо та… пилюка
Світлана Анатоліївна - ярий противник різних гербіцидів. «Найкращий гербіцид – це «сапозгін», - жартує вона. Жінка переконана, що практично будь-яку проблему можна вирішити за допомогою народних засобів. До прикладу, проти попелиці городниця використовує часник, пижмо та всі рослини з гіркотами. Для приготування засобу слід взяти 1 кг свіжої трави пижма (або 0,5 кг сухої), запарити її у відрі окропу, настояти півдня, додати натерте на тертці господарське мило. Цим засобом поливати рослини, уражені попелицею. Якщо вам потрібно «врятувати» капусту, то слід додавати більше мила, оскільки капустяне листя має восковий наліт і засіб стікає. Але найкращий варіант для знищення шкідників на капусті – це тютюновий пил (продається у магазинах для садівників-городників). Його пані Світлана змішує навпіл із попелом або звичайною дорожньою пилюкою. Використати такий засіб потрібно рано-вранці, коли впала роса. З капустяною совкою господиня бореться за допомогою содово-соляного розчину: на відро води - пів пачки соди та склянка солі.
Кавун дині не товариш
На городі в Макаренків щороку росте 5-6 сортів кавунів та динь. Буває такий рік, що баштанні родять у них до 8 кг! «Кавун любить багато калію, тому потрібно вносити чимало попелу в землю, - радить Світлана Анатоліївна. - Також слід додавати перегній (але не гній!). Коли плоди стають завбільшки з м’ячики, поливати їх уже не можна. Прополювати краще руками, оскільки огудину кавуна чіпати не рекомендується. Нехай собі в’ється, куди їй заманеться! Крім того, кавуни антагоністи, вони не люблять сусідства динь. Тому ці культури потрібно завжди садити окремо. Не засмучуйтеся, якщо з першого разу у вас не виросте великий цукровий кавун. Радійте тому, що виросло, а на наступний рік врахуйте свої помилки, і з кожним роком ваші баштанні будуть все більшими та солодшими!».
Молоко, йод та зеленка проти хвороб томатів
«Я люблю високорослі помідори, оскільки вони завжди дають хороший врожай (плодоносять майже до осені), - розповідає пані Світлана. - Ведмежа лапа та спринт-таймер дають плоди до 1 кг! Коли їх розрізаєш, то вони як кавун – м'ясисті, мало насіння та соку. Дуже цікавий сорт мармелад. Його ще називають загадкою природи, він більше схожий на фрукт. У мене є фіолетові, коричневі, рожеві, жовті, лимонні, чорні томати. Мої діти кажуть, що після нашого різномаїття дивляться на магазинні плоди без апетиту, як на штучні». Щоб помідори давали гарний врожай, жінка рекомендує їх підв’язувати та регулярно пасинкувати (відривати зайві гілочки, які відходять із пазух листків). Адже коли кущ надто загущений, томати погано родять та частіше хворіють. «Найстрашніша хвороба помідорів – це фітофтора, - каже Світлана Анатоліївна. - Як правило, вона починає «вирувати» в липні, але ще до того часу я намагаюся двічі обробити їх - під час цвітіння і через два тижні після цього. Але якщо холодні ночі чи пішли дощі, то можна обробити овочі ще й втретє. Замінити хімічні засоби варто протигрибковими пігулками метронідозолу або трихополу: на відро води 20 пігулок (на 1 л – 2 пігулки). Також гарно допомагає боротися з хворобами молоко: на відро води 1 л молока та 20 крапель йоду чи зеленки».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую