ye-logo.v1.2

Як я обстежувала «дзеркало душі»

Здоров'я 3542

Кажуть, очі – дзеркало душі. Вони, як звичайні дзеркало і душа, потребують періодичного очищення, профілактики і навіть зовнішнього втручання.

Тим більше, сьогодні, коли переважна більшість професій пов’язані з роботою за комп’ютером. Я, як «очкарик» зі стажем, бувала уже на прийомі в багатьох офтальмологів, чула різні діагнози та рекомендації. Однак те, що різні лікарі ставлять різні діагнози одній людині, погодьтеся, насторожує. Зібравшись з силами та часом, я пішла робити нібито «первинний» огляд очей.
Історія, яку я розповідала лікарям, була однаковою: робота, постійно пов’язана з комп’ютером, окуляри ношу вже 6-7 років, обстеження останній раз проходила давно, попереднього діагнозу немає і не пам’ятаю. Більшість з усього – правда. Єдине, чого не повідомляла – це попереднього діагнозу. Насправді, обстеження я проходила два роки тому, коли хотіла замінити свій «штучний інтелект» на лінзи, в одній із оптик (одна з найдорожчих) нашого міста. Тоді лікарка, окрім загальних даних, повідомила, що у мене «подвоєний кришталик на лівому оці». Звичайні лінзи, за словами лікарки, носити можна, але для того, щоб бачити на сто відсотків, мені потрібно замовляти спеціальну, яка коштує майже вдвічі дорожче, ніж звичайна. Крім того, лікарка написала список вітамінів в пігулках, крапель, і вправ.
Відразу зазначу, що обстеження у всіх офтальмологів я проходила протягом півтора тижня, тому різких змін показниках бути не могло. Усі лікарі, оглянувши мої очі, давали як конкретні поради, так і загальні рекомендації на зразок: робіть перерви тривалістю 15-20 хвилин через кожну годину роботи за комп’ютером, вживайте побільше моркви і чорниць та повторюйте вправи для відпочинку очей.

На власні очі
Першою в мої чотири ока потрапила оптика, розміщена на вулиці Кам’янецькій, 52. Тут жодного попереднього запису чи черг не було. Просто прийшла, сказала, що хочу перевірити очі, і, будь ласка – присідайте! Лікарка, вислухавши історію, «поганяла» мене по літерах на плакаті, визначила, які потрібно окуляри, а після того, як я зізналася, що в мене нібито якийсь дефект, провела додаткову процедуру з обстеження очного дна та рогівки ока.
«Нічого не бачу, окрім звужених судин, – резюмувала лікарка. – Не знаю, хто вам таке сказав, але ні я не бачу, ні комп’ютерне обстеження нічого подібного не показує». Проте, лікарка детально розповіла про мій понижений тиск, причини погіршення зору та інші дрібниці, про які я не повідомляла. Вправи, які потрібно робити, показала, можна сказати, на собі, і порадила чим лікувати та підтримувати зір. І жодного слова про пігулки. Ціна обстеження – 30 гривень.
На наступну перевірку довелося чекати більше тижня. Офтальмолог, яка приймає у приміщенні поліклініки УМВС, що на вулиці Проскурівського підпілля, працює за записом. Дочекавшись своєї черги, протягом усього прийому чого тільки не наслухалася про очі! Лікарка пояснювала ледь не кожен свій рух, дію і навіть побачене в моїх очах. Після її слів «дивимося на пальчик, боляче не буде, бо очка ми не торкаємось» я відчула себе шестирічною дитиною, яку батько вперше повів у поліклініку. Тим часом, тихцем перекладаючи знайомі слова з лікарської мови на людську, щохвилини перепитуючи та уточнюючи незнайомі, я намагалася не прослухати головного – висновку. Офтальмолог провела усі ті ж процедури, що й попередня її колега, тільки на більш сучасному обладнанні. Жодного подвоєнного кришталика, жодних видимих дефектів. Єдине, що зазначила лікарка – «незначний астигматизм». «Рогівка ока заломлює промені під певним кутом, і в кожній точці має певний ступінь заломлення, а астигматизм – це похибка у куті заломлення. Це «не смертельно», хоча й робить певне навантаження на очі, – пояснила офтальмолог. – Його краще корегувати сферичними лінзами». Простіше кажучи, при виборі окулярів лікарка порекомендувала використати лінзу, зігнуту під певним радіусом. До речі, за словами лікарки, така будова ока спостерігається майже у двадцяти відсотків людей. Коли я вкотре перепитала, вдаючи, що налякана і не розумію, що з моїм оком, лікарка, з посмішкою, як на уроці анатомії у школі, детально розповіла, вказуючи олівцем на плакат, про будову ока і його особливості. Одним словом, іспит на терплячість пройшла на «відмінно». Підсумовуючи півгодинний огляд, лікарка розповіла про все: від особливостей догляду за моїми очима, до профілактики судин, від новинок у медицині та офтальмології, до модних тенденцій на окуляри. Щоправда, за такий ґрунтовний огляд й заплатити довелося 85 гривень. До речі, від моменту, коли я записувалася, до самого обстеження ціна зросла на п’ять гривень, бо при запису мені сказали – 80 гривень.
Поки мій гаманець остаточно не схуд, я подалася до іншого лікаря. В оптиці «Люксор», що у ТРЦ «Оазис» офтальмолог працює до 8 години. Принаймні так мені повідомили телефоном. Дісталася я туди трохи пізніше шостої, але лікарка явно не чекала, пізнього пацієнта. Одягаючи білий халат і погано приховують здивування і розчарування, жінка взялася за роботу. Чи то вона не дочула про моє «первинне» обстеження, чи може незрозуміла, але після загального огляду резюмувала: «немає потреби вам змінювати окуляри на сильніші чи слабші, якщо вам в цих комфортно, то користуйтеся ними й надалі». Після уточнення: «то що ж, все-таки з моїми очима і чи є в них якісь дефекти», лікарка сказала майже те саме, що й попередня її колега, але так заплутано, що, не знаючи усіх деталей, я б навряд чи щось зрозуміла. Єдине, що зрозуміла чітко, це те, що окуляри змінювати немає потреби, і обов’язково використовувати краплі для зволоження. Але… Тільки певної фірми! Лікарка кілька разів наголосила, які саме, і де їх можна придбати. На запитання, чи можу я продовжити користуватися звичними для мене краплями, які мають такий самий ефект, лікарка, не пояснюючи чому, сказала: «ні, ні, краще тими, що я кажу, вони найліпші та й ціна така ж, як у тих, що ви користуєтеся». Начеркавши на зворотному боці бланку для рецептів остаточні результати спостереження за моїми очима, вона дописала назву «найліпших» крапель, щоб я, бува, не забула. Ці рекомендації і не зовсім первинне обстеження обійшлися мені у тридцять гривень.

Два плюс два ока і різні результати
Підсумовуючи наш експеримент, варто зазначити, що відвідані мною окулісти вимірювали усі параметри ока – світили в очі різними лампами, тестували мій зір на різноманітних вправах, фотографували очне дно, сканували рогівку, порівнювали, як я бачу в окулярах та без. Та не всі результати співпали. Навіть покази однакового комп’ютерного обстеження, на однаковому апараті, видали врешті папірець, схожий на чек у супермаркеті, різні результати. Спробую списати це на різні пору доби і день обстеження.
Головний висновок, який я зробила після спілкування з лікарями: запитуйте все, що вам незрозуміло, не соромтеся уточнювати незнайомі слова, бо ваше здоров’я лікаря цікавить здебільшого з точки зору додаткового клієнта і «втюхування» потрібних йому, а не вам, ліків.

Узагальнені рекомендації:
- Проводьте для своїх очей та й для усього організму вітамінотерапію. Вживайте регулярно вітамін С, усі вітаміни групи В, а особливо – групи А. Ці вітаміни корисні не лише для очей, але й сприяють зміцненню кісток, збереженню здоров’я шкіри, волосся, зубів і ясен, забезпечують цілісність поверхневих клітин, що формують шкіру і слизові оболонки, підвищують імунітет т. Вітамін А є жиророзчинником, тому для його повноцінного засвоєння потрібні жири. Джерелами вітаміну А є помаранчеві, жовті і темно-зелені овочі і фрукти: морква, гарбуз, шпинат, брокколі, абрикоси, чорниці і зелень. Також вітамін А у великій кількості міститься в рибних жирах і печінки.
- Тренуйте свої очі вправами: дивіться у різні боки, вверх-вниз, а також корисно малювати головою (не очима) цифри від одного до десяти, при цьому намагайтеся максимально нахиляти голову у різні боки.
- Ну, і стандартна порада – щогодини робіть перерви у роботі за комп’ютером по 15-20 хвилин. Пам’ятайте, що 1 година роботи за комп’ютером дорівнює навантаженню, яке витримують очі за три години читання книги.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую