Гаряча тема:
- Війна
Сон для людини важливіший за їжу
Роздратованість, розгубленість, втома, зниження працездатності – причиною такого стану може стати недосипання.
Адже сон безпосередньо впливає на наше самопочуття. Повноцінний нічний відпочинок становить 7-8 годин для дорослої людини, 10-12 – для дітей, а малята до 2-х років можуть спати більше, ніж півдоби. Декому з дорослих вистачає і 6 годин сну, але за цю межу переступати не варто. Так зазначає лікар-психіатр Глобинської центральної районної лікарні, що на Полтавщині, Олександр Яременко.
– Факторів, які впливають на повноцінний сон, багато. Зокрема, фізичний, психологічний стани, режим роботи і відпочинку, соматичні, тобто, тілесні хвороби. Порушення сну, безсоння може виникнути в результаті неврозів, нав’язливих страхів, періодичних розладів настрою, маніакальних, депресивних станів, гострої психотравми, важких психічних розладів, таких як маячня, галюцинації. Також впливають сімейно-побутові конфлікти. Скажімо, батьки переймаються невдячністю дітей, одинока пенсіонерка – своєю самотністю, їй образливо, страшно. Так і з’являється безсоння, – розказує Олександр Петрович.
Нерідкістю є підвищена сонливість – коли людина «на ходу» спить вдень. Лікар стверджує, що до такого стану схильні гіпотоніки, люди з соматичними хворобами, ендокринними захворюваннями, зокрема, коли дає збій робота щитовидної залози, надниркових залоз. Ще до надмірної сонливості схильні люди, в яких були енцефаліт, мозкові травми чи ті, хто переніс інсульт.
Не є нормою також короткотривалий сон, важке засипання, часті та ранні пробудження. Та, виявляється, боротьба із порушенням сну може стати замкненим колом. Адже до такого розладу призводить певний стан – психічний, соматичний, також сімейно-побутові, виробничі конфлікти.
- Коли проблема не вирішується, виникає це замкнене коло. Людина стає дратівливою, імпульсивною, нестриманою, неконтактною. Не має повноцінного відпочинку – проблема поглиблюється. Розлади сну, насамперед, впливають на центральну нервову систему. Людина стає менш активною, неорганізованою, непродуктивною як співробітник. Тому обов’язково потрібно вирішувати джерело-проблему, яка призвела до такого стану, адже безсоння без причини не виникає. Якщо самотужки справитися не сила, потрібно звертатися до лікарів, – веде далі Олександр Яременко. – До всього цього дуже важливо не перевантажувати себе фізично, вести здоровий спосіб життя. Актуальною залишається фізкультура, варто змінювати рід діяльності, мати хобі, улюблену справу.
Нині в аптечній мережі пропонується великий асортимент ліків, які ніби рятують від безсоння. Щодо розрекламованих препаратів, то лікар не радить їм довіряти. Адже кожен випадок індивідуальний.
- Починати можна із простих препаратів седативної дії – валер’яни, собачої кропиви. Не забороняється застосовувати різні трав’яні суміші з мелісою, хмелем, дієвим буде препарат брому, настоянка півонії. До них звикання не виникає. Перед сном не варто допускати фізичного навантаження, емоційних коливань, не потрібно дивитися фільми та передачі із сюжетами насилля, горя, жаху. Натомість на користь піде півгодинна прогулянка на свіжому повітрі, тепла ванна з екстрактом хвойних порід, – каже Олександр Петрович.
Віта КОНОВАЛЕНКО.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: