ye-logo.v1.2

УЗД нирок: кому вірити?

Здоров'я 22630
mkb-net.ru та автора
Фото: mkb-net.ru та автора

Як заради експерименту кореспондент «Проскурівського телеграфу» ультразвукове дослідження нирок у п’яти різних закладах робила

 Нині у Хмельницькому кабінетів ультразвукового дослідження (УЗД), чимало – майже у кожному лікувальному закладі: від державних поліклінік та лікарень до приватних медичних центрів та кабінетів. У кожного – власне медичне обладнання, лікарі, підходи до обстеження та манера спілкування з пацієнтами, а, у більшості випадків, й власний прейскурант. Тому восени, коли загострюються хронічні та «підхоплюються» нові хвороби, питання вибору кабінету УЗД ускладнюється, адже хочеться, щоб були і сучасний апарат, і досвідчений лікар, і уважне ставлення, і помірна ціна, і, найголовніше, точні результати. Отож заради експерименту кореспондент «Проскурівського телеграфу» у п’яти різних медичних закладах Хмельницького: двох державних та трьох приватних, зробила УЗД власних нирок. І хоча перед початком дослідження була переконана: уся процедура повторюватиметься «під копірку», різнитимуться лише апарати, лікарі та вартість обстеження, вже всередині експерименту зрозуміла, як сильно помилялась. «Озброївшись» правдивою історією про УЗД моїх нирок п’ятирічної давнини, під час якого виявили «пісок» та опущення однієї з нирок, казала лікарям, що хочу дізнатись нинішній стан, адже турбує, що час від часу вони «тягнуть».
«Діагностикум»: «Повертайтесь спиною й знімайте кофту»
Уважно вислухавши причину звернення, лікар – чоловік років під сорок, попросив повернутись спиною й зняти кофту, після чого вимкнув у кабінеті світло. «Це, напевно, щоб пацієнт не соромився», – промайнуло у голові. Вже за кілька хвилин обстеження у напівтемряві дізналась, що права нирка – опущена, ліва – лише злегка, а ще – що є дрібний «пісочок» – до двох міліметрів. Уся процедура тривала хвилин двадцять, мої нирки не лише обдивились з усіх боків, а й виміряли та обрахували їхній об’єм. Здивувало, що обстеження проводилось стоячи, а не традиційно лежачи, як я очікувала. До речі, після заповнення протоколу ультразвукового дослідження лікар порадив вживати менше страв з оцтом, консервації та м’ясних виробів, які сприяють утворенню «піску», а також – дав свою візитівку. Додам, що обстеження нирок у медичному центрі «Діагностикум», на яке записалась цього ж самого дня, зателефонувавши до медичного центру, коштувало 35 гривень.
«Оксфорд медікал»: «Більше овочів та фруктів, менше м’яса»
Зателефонувавши до клініки «Оксфорд медікал», щоб записатись на УЗД нирок, дізналась, що їх досліджуватимуть разом з іншими органами черевної порожнини. Коли сказала, що мені потрібно обстежити лише нирки, адміністратор Тетяна попросила зачекати, поки вона уточнить потрібну мені інформацію. За кілька хвилин дівчина повідомила, що вже за дві години, або інший зручний для мене час, я можу прийти до них на обстеження й що УЗД нирок коштуватиме сорок гривень.
Потрапивши на прийом до лікаря, якою виявилася жінка років п’ятдесяти, розповіла свою «історію». «Підіймайте кофту й лягайте, – попросила перед початком обстеження лікар. – Вдихніть та затамуйте подих… Поверніться до мене обличчям.. На інший бік… Обидві нирки на місці… Є поодинокі включення до двох міліметрів…» Моєму здивуванню немає меж, адже буквально півтори години тому мені розповідали, що обидві нирки опущені: права – більше, ліва – менше. Перепитавши лікаря, чи обстежуватиме вона мене стоячи, почула у відповідь, що продовжують обстеження у положенні стоячи, якщо лежачи хоча б одна з нирок опущена. А через те, що у горизонтальному положенні вони у мене на місці, потреби дивитися їх стоячи немає. Побачивши здивування на моєму обличчі, лікар просить підвестися й продовжує обстеження, після чого констатує: «є незначне опущення правої нирки – на 23 міліметри, ліва – на місці…» Віддаючи протокол ультразвукового обстеження, лікар порадила уникати підіймання важких предметів та переглянути раціон харчування, надаючи перевагу не м’ясу, а овочам та фруктам.
Поліклініка №1: «Кабінет – приватний, лікарі – державні»
Як розповіли у реєстратурі Хмельницької міської поліклініки №1, у них два кабінети УЗД: один державний, але там черги та й лікар до шостого листопада на навчанні, та один, на першому поверсі, приватний. Отож, дізнавшись телефон приватного, записуюсь після обіду на прийом. Дочекавшись призначеного часу, заходжу до кабінету й зразу запитую: «Це у вас державний чи приватний кабінет?». «Кабінет – приватний, лікарі – державні», – посміхаючись відповідає лікар, жінка років тридцяти п’яти, й просить проходити й лягати на кушетку. Буквально за кілька хвилин вона резюмує: «Права нирка опущена на третину з-під печінки, ліва – теж опущена, але не сильно, є кристали солей до трьох міліметрів…» Оглянувши у кількох положеннях лежачи, вона просить підвестись й продовжує обстеження стоячи, надиктовуючи медсестрі характеристики моїх нирок. «Не подобається структура, – вже після завершення обстеження зазначає лікар-узіст. – Є «пірамідки». У дитинстві не мали проблем із нирками? Обов’язково здайте загальний аналіз сечі й зверніться до лікаря». Обстеження у цьому приватному кабінеті тривало не більше десяти хвилин й коштувало п’ятдесят п’ять гривень.
Військовий шпиталь: «Ви військовозобов’язані?»
Зателефонувавши до військового шпиталю, що у Раковому, дізналась, що стаціонарного телефону у їхніх лікарів-узістів немає – треба йти напряму й вже на місці домовлятись про час обстеження. Приїхавши «на розвідку», прямую до будівлі приймального відділення, в якому, як мені розповіли, у відділенні променевої діагностики, що на першому поверсі, є кабінет УЗД. Знайшовши потрібні двері, на яких висить прейскурант послуг, дізналась, що обстеження нирок коштуватиме тридцять гривень. Запитую, чи можна записатись на УЗД нирок. «Беріть з собою рушник, й не снідавши, приходьте завтра о десятій», – відповіла лікар, жінка років сорока п’яти. «А сьогодні не можна? – не втрачаю надії я. – У мене з собою є серветки, а ще – я майже не снідала, хоча й не знала, що УЗД нирок краще робити на голодний шлунок… Та й пацієнтів до вас зараз немає. То може мене сьогодні «подивитесь»?». «Ви військовозобов’язані?» – продовжує наш діалог лікар й запрошує до кабінету. «Та ні», – здивовано відповідаю я. «А як же до нас потрапили? В когось із наших лікарів лікуєтесь?», – продовжує розпитувати жінка. «Та ні, ніхто із шпиталю до вас не направляв, – кажу я. – Люди розповідають, що у вас сучасний апарат, й хороші спеціалісти…» Останні слова діють магічно й за хвилину я вже лежу на кушетці, розповідаю свою «історію», а лікар – «дивиться» мої нирки. «У положенні лежачи – усе на місці, але є кристали «солей» майже до чотирьох міліметрів, – констатує фахівець, просить підвестись й продовжує обстеження. – Права нирка опущена. У дитинстві не було запалень? Щось мені не подобається структура. Здайте загальний аналіз сечі. А ще – намагайтесь не підіймати важкого».
Поліклініка обласної лікарні: «На обстеження – за викликом медсестри»
Потрапити на УЗД до обласної лікарні не так просто. Усе розписано, ледь знаходять для мене час наприкінці тижня.
Зі слів пацієнтів дізнаюсь, що заходити на обстеження – лише за викликом медсестри. Почувши своє прізвище, йду до кабінету й вкотре розповідаю свою «історію». Цього разу – знову лікарю-жінці. Й знову стандартне: «лягайте, поверніться на один бік, на інший», й новеньке: «надуйте живіт», а ще – «сідайте й повертайтесь до мене спиною». Як і більшість попередніх лікарів, жінка діагностує опущення правої нирки та кристали солей до двох-трьох міліметрів. А ще – чіткі «пірамідки».
Коштує таке обстеження тридцять гривень.

Коментар експертів


Галина Ільчук, головний позаштатний спеціаліст по УЗД області:
«Якщо сімейний лікар чи терапевт призначив пройти ультразвукове дослідження, не шукайте важких шляхів: почніть обстеження з міських поліклінік. Їх у Хмельницькому – чотири. У кожній – висококласні апарати та досвідчені фахівці. Й хоча там чималі черги, проте обстеження за направленням – безкоштовне. Якщо ж у проведенні УЗД є гостра необхідність, про це обов’язково зазначать в направленні, й обстежать у максимально стислі строки. До речі, якщо у лікаря в поліклініці виникли сумніви чи під питанням важкий діагноз, він направить на дообстеження до лікарні.
Особливої різниці між приватними та державними кабінетами зараз немає: у більшості з них, за сумісництвом, працюють «державні» лікарі. Тому результати досліджень навряд чи різнитимуться. Єдине, чим можуть поступатися державні кабінети, це естетичними умовами. Проте вони виграють в економії коштів своїх пацієнтів.
Що ж стосується вашого експерименту, то усі п’ять висновків показують загальну картину, а розбіжності між ними – у межах норми. А на рахунок сечокислого діатезу, який вам діагностували п’ятеро спеціалістів, тобто «пісок» у нирках, то він, в більшій чи меншій кількості, є у кожного.
До речі, як правило, нирки досліджують у трьох положеннях: на спині, на правому та лівому боці та на животі. Якщо ж є підозра на нефроптоз – опущення нирки – продовжують обстеження у вертикальному положенні – сидячи чи стоячи».


Олександр Курій, ординатор урологічного відділення Хмельницької міської лікарні:
«Результати УЗД – не привід для встановлення остаточного діагнозу, тільки поштовх для подальшого обстеження, а далі – лікування. Адже ультразвукове дослідження є допоміжним методом й лише за сукупністю результатів обстежень лікар ставить діагноз. Суттєвих відхилень між вашими протоколами УЗД – не бачу, загальна картина – однакова. Якби, до прикладу, один лікар у вас виявив кісту, другий – камінці по кілька сантиметрів, а третій – щось інше, тоді виникли б запитання».

 

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую