ye-logo.v1.2

Щоб малюк народився здоровим

Здоров'я 3520
«Уникнути вроджених вад можна», –  вважає Володимир Вертелецький.
«Уникнути вроджених вад можна», – вважає Володимир Вертелецький.

майбутні мама й тато мають подбати про це заздалегідь

Саме в рамках програми запобігання вродженим вадам у ма- люків Хмельниччину відвідав визнаний у світі науковець, завідувач кафедри медичної генетики університету Південної Алабами (США), директор Міжнародного благодійного фонду «ОМНІ — Мережа для дітей», професор Володимир Вертелецький.
Вроджені вади розвитку привертають увагу суспільства в усьому світі, адже вони є головними причинами малюкової смертності, дитячої захворюваності та інвалідності. Саме тому Хмельницьке обласне управління охорони здоров'я, розуміючи важливість про- блеми запобігання вродженим вадам розвитку, у 2001 році виступило ініціатором реалізації на Хмельниччині україно-американської програми запобігання вродженим вадам розвитку спільно з Міністерством охорони здоров'я України. Саме під керівництвом Володимира Вертелець- кого ця програма дає поштовх у розвитку генетичної, неонатологічної та педіатричної служб на Хмельниччині.
Нині Хмельницький ОМНІ-центр на базі медико-генетичної консультації Хмельницького міського перинатального центру не лише навчає за відповідною програмою персонал, а й надає практичну допомогу майбутнім батькам щодо проблем вроджених вад розвитку дитини.
«Основною причиною малюкової смертності в Україні є вроджені вади. І більшість з них існують ще до встановлення факту вагітності, – впевнений професор Воло- димир Вертелецький. – Оскільки левова частка вагітностей – незаплановані, а майбутні батьки ве- дуть нездоровий спосіб життя, то цим самим вони готують підгрунтя для вад у розвитку майбутньої дитини. До вагітності потрібно готуватися заздалегідь. І тому центри планування сім'ї повинні розширити свій діапазон консультацій майбутніх жінок-матерів і, в тому числі, батьків-чоловіків. На жаль, в Україні немає лікарів, які б збирали дані про родини, про вади та хвороби, які були в цих сім'ях. А саме на основі цього аналізу можна було б уникнути багатьох врод- жених вад у майбутнього покоління. Нині таку роботу мають про- водити лікарі в глибинках, а не ли- ше в столиці. Адже лікар — натураліст. Він має дивитися не лише на пацієнта, а на все, що його оточує (екологію, сімейний, психоло- гічний стан тощо). І відповідно до цього призначати допомогу».
Чи можна запобігти вродженим вадам розвитку? «Так, – впевнеий Володимир Вертелецький. – І хоча причини більшості вроджених вад не встановлені, кожна жінка може вжити заходів, які зменшать ризик народження неповноцінної дитини. Перший важливий крок – це відвідування свого лікаря до настання вагітності».
Відвідати лікаря до вагітності особливо важливо жінкам, котрі мають проблеми зі здоров'ям, такі як діабет, високий кров'яний тиск, епілепсію, які впливають на вагітність. Треба серйозно контролювати стан цих хвороб перед заплідненням. Наприклад, у жінок з неконтрольованим діабетом у кілька разів більша ймовірність народити дитину з важкими вадами, ніж в здорових жінок. Але якщо ці жінки стежать за підтриманням у крові потрібного рівня цукру, вірогідність народження здорової дитини в них майже така сама, як в здорових жінок.
Усім жінкам, які планують завагітніти, необхідно щоденно вживати полівітаміни, які містять 400 мікро- грам фолієвої кислоти. Дослідження показують, що прийом цього вітаміну до настання вагітності і у перші тижні після зачаття значно зменшує вірогідність народження дитини з вродженими вадами головного і спинного мозку.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую