ye-logo.v1.2

«Бережіть хребет з молоду!» –

Здоров'я 3195
Пані Барціховська закликає «не ставити» собі діагнози й не займатися самолікуванням.. Фото: Сергія ПРИЩЕПИ.

закликає лікар із багаторічним стажем, невролог Хмельницької міської поліклініки №1 Людмила Барціховська

Сьогодні  важко знайти людину «після 30», яка бодай коли-небудь не відчувала біль у спині. Найчастіше хворий із такою проблемою звертається до невропатолога. Які ж причини болю у спині? Ми спробували з’ясувати це за допомогою спеціаліста неврологічного відділення Хмельницької міської поліклініки №1 Людмили Барціховської.  
«Біль у спині, зазвичай, – несмертельна хвороба, але досить неприємна. Існують дві основні причини виникнення болю в спині: вертеброгенні, тобто пов’язані з хребтом та невертеброгенні. Ураження хребта, що викликають вертеброгенні захворювання нервової системи, можна умовно поділити на п’ять великих груп: вроджені аномалії хребта, дистрофічні та метаболічні ураження хребта (остеохондроз, міжхребцевий артроз), травми хребта, онкологічні захворювання (первинні, вторинні), запальні та інфекційні ураження хребта (хвороба Бєхтєрєва, туберкульозний спондиліт тощо).

Різні причини –
різне лікування
Остеохондроз хребта найчастіше є причиною болю в спині. Цей больовий синдром має чітко виражену залежність від характеру механізму його виникнення.
Дисфіксаційний – пов’язаний з порушенням роботи м’язів та зв’язок хребта, дисгемічний виникає через порушення кровообігу, компресійний – при килах міжхребцевих дисків, а запальний –так  як і в будь-якому іншому суглобі нашого тіла. Як правило, в пацієнта частіше присутні декілька з наведених причин. Визначити природу болю в спині – завдання лікаря. Адже від цього залежить тактика лікування. Мабуть, я багатьох здивую, але застосування в схемі лікування  такого вже звичного «Діклофенаку» не завжди виправдано».
Серед  невертеброгенних, не пов’язаних з ураженням хребта, причин болю найчастіше трапляється  міофасціальний больовий синдром, що викликаний перенапруженням м’язів. Як говорить пані Барціховська, коли м’яз напружили надміру, він «мусить віддячити». Серед причин такого болю: перенапруження в антифізіологічних позах, пов’язане  з характером праці; тривала іммобілізація м’язів (глибокий сон, гіпс), стискання м’язів ремінцями важких сумок, рюкзаків тощо; переохолодження, психічні фактори – емоційний стрес завжди супроводжується тривогою та м’язовим напруженням, яке часто залишається і після стресу, перевантаження нетренованих м’язів при незвичній тривалій роботі. Існують, так звані, «відображені» болі – при різних хворобах внутрішніх органів. Частіше їх причиною можуть бути: ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарду, пневмоторакс, дольова пневмонія, плеврит, хвороби стравоходу, холецистит, виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки, панкреатит, оперізуючий лишай, хвороби нирок та сечостатевої системи.
Розібратися в природі болю людині буває важко, тому потрібно звертатись до лікаря. Самостійне лікування можливе при повторному загостренні вже відомої хвороби.
Якщо звичні ліки не допомагають – звертайтесь до лікаря. В арсеналі сучасного медика є методи обстеження, які дають змогу ранньої та точної діагностики.
Лікар назвала основні ознаки нездужання, коли варто не відкладати відвідини медичного закладу: якщо біль не вщухає при зміні положення тіла, або проходить, коли «скрутитися калачиком»; нестерпний, сильний біль в положенні лежачи; посилення болю при ходінні чи розгинанні тулуба; двобічне розповсюдження болю; лихоманка, схуднення.

Здоровий хребет
«своїми руками»
А тепер декілька практичних порад від лікаря Барціховської. Тезу «рух – це життя» ніхто не відміняв, адже «поганий» хребет не тільки у тих, хто носив відра з цементом та «обривав» руки та спину мішками, а й у тих, хто має «сидячу» роботу, а таких нині завдяки комп’ютерам багато. При цьому  досить велика вірогідність виникнення болю у голові, спині, шиї, бо м’язи зазнають тривалого статичного напруження. Для профілактики бажано кожні 45-60 хвилин підводитися й бодай 5-7 хвилин порухатися, «розім’яти» м’язи спини. З віком м’язи слабнуть і у літніх людей виникають певні проблеми – біль у спині в другій половині дня. У такому випадку потрібні спокій та тепло. Для чого отруювати організм медикаментами, якщо втамувати біль допомагає відпочинок?  
Часто гарний ефект дають спеціальні вправи для хребта, ортопедичні подушки та матраци.  
 При лікуванні пацієнтів, що скаржаться на біль в спині, головне – вирішити декілька основних питань: яка причина болю, чи потребує хвороба хірургічного втручання?
При гострих станах – зменшити страждання людини, а при хронічних процесах – навчити жити з «проблемним» хребтом так, щоб рідше страждати від болю.
У більшості випадків, на щастя, хвороби спини та хребта несмертельні, але вони суттєво впливають на якість нашого життя, а це вже особистий вибір кожного. Позиція «лікарю, радій, я до тебе прийшов!» не може змінити життя пацієнта на краще, якщо він сам його не змінить.



Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую