ye-logo.v1.2

Поліомієліт: бережіть здоров'я дітей

Здоров'я 2848

Поліомієліт невиліковний, але його можна попередити. І саме вакцина проти цієї хвороби може захистити дитину на все життя

Поліомієліт – друге після віспи важке інфекційне захворювання, до ліквідації якого приступило все світове співтовариство. Саме тому у 1988 році ВООЗ прийняла рішення ліквідувати цю інфекцію на земній кулі в цілому. І застосування вакцини за останні роки дало можливість звільнити від поліомієліту Європу, Америку, Західно-Тихоокеанський регіон. Однак вірус продовжує циркулювати в Азії та Африці, звідки може бути завезеним у благополучні регіони, у тому числі й до нас. І недавнішній спалах поліомієліту в Таджикистані – цьому підтвердження. А тому ймовірність захворіти на цю тяжку недугу існує у разі нехтування нескладними засобами профілактики.

Поліомієліт дуже схожий на ГРВІ
Поліомієліт – гостре інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему і зумовлює розвиток паралічу кінцівок. У переважній більшості на поліомієліт хворіють  діти до трьох років. Його збудник поширюється повітряно-крапельним шляхом, через предмети побуту, воду і має здатність тижнями, а то й місяцями виживати поза організмом людини в умовах зниженої температури.
Поліомієліт належить до тих інфекційних захворювань, які відомі людству здавна. Поки не з'явилася вакцина проти цієї інфекції, захворювання становило для дітей серйозну загрозу, оскільки зумовлювало великі епідемії. Відомо, що у довакцинальний період близько 40 відсотків хворих на поліомієліт ставали інвалідами. Достатньо високою була й смертність від цієї хвороби – близько 10 відсотків.
На щастя, поліомієліт, який спричинюють "дикі" полівіруси, сьогодні на території України не реєструється, оскільки з 2002 року весь Європейський регіон вважається вільним від їх циркуляції. Водночас існує постійна загроза завезення "дикого" полівірусу на територію Європи, у тому числі й в Україну, з тих регіонів, де він продовжує циркулювати і спричинювати це тяжке захворювання.
Клінічні прояви поліомієліту різноманітні. У понад 90 відсотків інфікованих осіб інфікування протікає безсимптомно, а в 4-8 відсотках захворювання перебігає в легкій формі без рухових порушень. Легка форма поліомієліту може проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції, а в одного відсотка розвивається менінгіт. Коли температура знижується, може навіть скластися враження, що дитина вже одужала. Однак через кілька днів може розвиватися гострий млявий параліч кінцівок. У разі поліомієліту найчастіше спостерігається параліч нижніх кінцівок. Це проявляється у тому, що, прокидаючись уранці, дитина не в змозі звестися на ніжки.

Найдієвіша профілактика – щеплення
Найефективнішим засобом профілактики поліомієліту залишається вакцинація, яку практикують у світі понад 40 років. Завдяки їй вдалося подолати тяжкі епідемії хвороби, що розпочалися у 40-50-х роках ХХ століття, коли в Україні реєстрували близько 3000 випадків захворювання на рік. Ця вакцина дає можливість і тепер контролювати захворювання на значній частині земної кулі.
Вважається, що при народженні дитина отримує від матері антитіла проти поліомієліту, і вони захищають її від цього захворювання протягом трьох місяців. Тому дуже важливо, щоб дитину щепили у визначений час. Якщо терміни вакцинації відкладати, виникають умови для підвищення ризику інфікування. Через це до питання вакцинації проти поліомієліту треба ставитися надзвичайно відповідально.

Що мають знати батьки, щоб вберегти дитину від поліомієліту?
Обов’язково дотримуйтеся графіку профілактичних щеплень.
 
Уникайте з дитиною місць великого скупчення людей.

Уникайте контакту з особами, які перебували в країнах, де є зростання захворювання на поліомієліт та відмовтеся від подорожі до таких країн.

Навчіть дитину мити руки з милом.

Провітрюйте приміщення декілька разів на день.

Проводьте вологе прибирання оселі. Пийде тільки кип’ячену воду, їжте добре вимиті овочі та фрукти.

Що робити батькам, якщо дитина захворіла на поліомієліт?

 При появі перших ознак захворювання (підйом температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно звернутись до лікаря.

Хворого необхідно госпіталізувати в дитячу інфекційну лікарню або дитяче інфекційне відділення, виділити йому окремий посуд, рушники, предмети особистої гігієни.

 У приміщеннях, в яких перебувала хвора дитина, необхідно провести вологе прибирання з застосуванням дезінфікуючих засобів.

При яких ознаках захворювання у дитини необхідно негайно звернутися за медичною допомогою?
 підвищення температури тіла
 головний біль
біль у горлі
нежить
диспепсичні розлади – блювота і проноси
 біль в кінцівках, неможливість стати на ніжки, підвищена пітливість.

Наш консультант – головний лікар обласного центру здоров'я Людмила Небесна.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую