ye-logo.v1.2

Від атеросклерозу судин частіше страждають чоловіки

Здоров'я 10144
Зараз існує чимало ефективних методів лікування, які допомагають відновити кровопостачання у кінцівках.
Зараз існує чимало ефективних методів лікування, які допомагають відновити кровопостачання у кінцівках. . Фото: з архіву

Цигарки й жирна їжа сприяють розвитку облітеруючих захворювань судин.

Таке захворювання, як облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок, доволі часто зустрічається у пацієнтів, які звертаються на прийом до сухинних хірургів. Щоб більше дізнатися про хворобу, методи профілактики та лікування, ми поспілкувалися із завідувачем відділення судинної хірургії обласної лікарні, обласним судинним хірургом Євгенієм Міщенком.

— Існує ціла група облітеруючих захворювань різних судин, — пояснює Євгеній Миколайович. — Ми лікуємо облітеруючий атеросклероз артерій нижніх та верхніх кінцівок і черевного відділу. Подібні процеси можуть
відбуватися в артеріях інших органів. Приміром, якщо розвивається атеросклероз коронарних артерій, то виникає таке ускладнення як інфаркт міокарду. Атеросклероз судин головного мозку призводить до інсульту. Тобто найчастіше атеросклероз — це генералізований процес, пов’язаний з порушенням обміну, а саме — холестерину. Через різні причини, про які ми ще говоритимемо, холестерин у вигляді атеросклеротичних бляшок (спершу м’яких утворень, а потім — твердих) відкладається на внутрішніх стінках судин і з часом їх повністю закриває. У результаті порушується кровообіг і виникають гангрени, якщо це стосується нижніх кінцівок, якщо судин головного мозку — інсульт, серця — інфаркт.

— Які причини розвитку цього процесу?

— Найчастіше облітеруючий атеросклероз виникає з віком. Зараз це захворювання «помолодшало», і у зоні ризику — люди після 40 років. Одна з головних причин — неправильне харчування. Тобто якщо людина вживає багато надто жирної їжі, різноманітних ковбасних виробів, то з часом і розвивається атеросклероз. Одним із важливих факторів виникнення захворювання, що повністю доведено наукою, є куріння. Також серед факторів ризику можна назвати підвищений артеріальний тиск, зайву вагу, спадкову схильність, малорухливий спосіб життя, стреси. До облітеруючого атеросклерозу можуть призводити і деякі захворювання. І якщо декілька факторів збираються разом, то й призводять до розвитку хвороби.

— Чим небезпечне це захворювання?

— Ускладненнями. Що стосується нижніх кінцівок, то це — гангрена. Якщо
взяти статистику, то за рік в Україні проводиться близько ста тисяч різних ампутацій. Причиною 80 відсотків цих ампутацій є атеросклероз. І це значна соціальна проблема, адже люди стають інвалідами.


— Які симптоми атеросклерозу судин ніг? На що звернути увагу, щоб не запустити хворобу?

— Першим дзвіночком є біль у гомілці при швидкій ході, який після відпочинку минає. Це називається переміжною кульгавістю. Але є й інші симптоми. Тож якщо відчуваєте будь-який дискомфорт у ногах, зверніться до лікаря, зробіть ультразвукове обстеження артерій, завдяки якому можна чітко побачити, чи є відкладання бляшок, неробочі судини. Це дозволить своєчасно розпочати лікування, яке дає хороший ефект.

— Зовні атеросклероз не проявляється?

— Ні, лише болями в ногах. Спершу — при швидкій ході, а потім — постійними, навіть уночі буває важко заснути. Полегшення приходить, якщо опустити ноги, так покращується кровопостачання. Далі, якщо не лікувати, може настати гангрена пальців, потім — ступні, усієї кінцівки.

— Якщо основні причини виникнення атеросклерозу — неправильне харчування та куріння, то профілактика, виходить, досить проста — відмовитися від цигарок та стежити за своїм харчуванням?

—Так. Щоб покращити холестериновий обмін і запобігти відкладанню блящок, можна вживати деякі природні речовини. І на першому місці тут — часник. Щоб позбутися запаху, є різні способи. Можна просто вживати його як пігулку — не розжовуючи. Також корисні плоди, багаті на вітамін С: шипшина, обліпиха, смородина тощо. У раціоні має бути більше овочів та фруктів, молочних продуктів. Менше — ковбас, сала, жирного м’яса. Взагалі золоте правило: усе має бути в міру.

— А як щодо фізичних навантажень?

— Помірні фізичні навантаження корисні, особливо так звана скандинавська ходьба з двома палицями (подібно як на лижах), при цьому працюють м’язи на руках та ногах. Така ходьба добре впливає на розвиток колоктерального кровообігу (боковий, обхідний потік крові, що здійснюється бічними судинами). Також корисні контрастні ванночки й душ.

— Ви кажете, що при атеросклерозі в судині утворюється бляшка, яка спершу звужує, а з часом перекриває судину. А чи можливий зворотний процес, чи можна з допомогою лікування розсмоктати цю бляшку?

— На початковій стадії формування бляшки, коли вона ще м’яка, так, вона може зникнути. Якщо ж бляшка кальцинована, то тут допоможе лише операція.

— Для діагностики достатньо ультразвукового обстеження?

— Для вирішення питання про подальшу тактику лікування також потрібна комп’ютерна томографія з контрастуванням.

— У чому полягає лікування?

— Зараз існує чимало ефективних препаратів, які допомагають відновити кровопостачання у кінцівках. Проте у деяких випадках потрібне хірургічне втручання. І ми виконуємо досить багато так званих реконструктивних
операцій, які полягають у вшиванні штучних судин замість ушкоджених. На штучні судини МОЗ нам виділяє кошти, тож їх пацієнтам не доводиться купувати. Завдяки цим операціям кровопостачання кінцівок відновлюється, і людина може вести звичний спосіб життя. Наші пацієнти навіть гори підкорюють! Також виконуємо стентування — у те місце в судині, де є звуження, вводиться провідник, розсуває судину і туди встановлюється стент. Проте на судинах нижніх кінцівок такий метод застосовується нечасто.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую