ye-logo.v1.2

Які поверхневі рани можна лікувати самостійно

Здоров'я 86203
Лікарі в будь-яких ситуаціях наголошують, що самолікування може лише зашкодити здоров
Лікарі в будь-яких ситуаціях наголошують, що самолікування може лише зашкодити здоров'ю людини. Фото: humanrights.org.ua

Подряпини, порізи, травми - на жаль, без цього не обходиться наше життя.

Звісно, при значних травмах, глибоких ранах, переломах без допомоги лікаря не обійтися. Проте у повсякденному житті трапляються хоч і незначні, проте досить неприємні травми, які завдають болю й псують настрій. Якщо ж неправильно надати першу допомогу, то навіть маленька подряпина може призвести до значних проблем. Тож надавати першу допомогу має вміти кожен.

Сьогодні поговоримо про первинну обробку ран. Допоможе нам у цьому завідувач травматологічного відділення Хмельницької міської лікарні Олексій Стефанчук.

- Існує таке поняття як глибина та об’єм пошкодження рани, - розповідає Олексій Іванович. - Якщо це рана поверхнева, яка порушує цілісність тільки епітеліального шару, то можна лікувати її самостійно. А от якщо повністю пошкоджені епітеліальний шар шкіри, шар підшкірної жирової тканини, є розходження рани, то без лікарської допомоги не обійтися. Адже такі рани не лише слід обробити, а й зшити - щоб відновити цілісність шкірних покровів. Глибокі рани можуть пошкоджувати м’язи - тут тим паче потрібна допомога фахівця. Тож самостійно лікувати можна лише поверхневі рани, які не мають вираженої кровотечі.

- Чим найкраще обробляти такі рани?

- Перш ніж обробляти рану, її слід ретельно промити. Адже на шкірі багато мікробів, бруду, тож спершу це треба видалити. Найкраще для цього підійдуть звичайна чиста вода та господарське мило. Але якщо не маєте господарського мила, то згодиться і звичайне або просто вода. Пошкоджене місце добре промийте мильним розчином, видаліть увесь бруд, просушіть, і лише тоді рану можна обробляти. Адже шкіра - це бар’єр, який захищає увесь організм від зовнішього середовища. Якщо ж він пошкоджується, то усі мікроби, бруд можуть потрапити в організм, і все може закінчитися досить погано.

- Більшість гадає, що рану слід залити зеленкою чи йодом. І чим більше, тим краще. Якщо ж під руками немає цих засобів, то користуємося одеколоном, горілкою.

- Заливати рану у жодному разі не можна. Адже на додаток ми таким чином отримаємо ще й хімічний опік. Розчином зеленки, йодом чи спиртом обережно обробіть шкіру навколо рани. І накладіть асептичну пов’язку. Тільки такі дії можуть гарантувати, що рана нормально загоюватиметься. Якщо є кровотеча, рану затисніть, накладіть тугу пов’язку і зверніться до фахівця. Адже у такому випадку можуть утворитися підшкірні гематоми, які можуть нагноюватися. При потужних кровотечах потрібно накласти джгут і якнайшвидше звернутися по медичну допомогу.

- Чи можна пришвидшити загоєння рани? Фармакологія пропонує для цього різні засоби.

- Щоб пришвидшити загоєння, слід правильно надати медичну допомогу: промити рану, обробити, як ми вже говорили, і зменшити поверхність рани - тобто заклеїти пластирем чи зшити. Тоді рана загоїться швидше. А ось біологічні процеси пришвидшити не вдасться, адже поділ клітин залежить від імунітету організму. І жодні мазі, гелі чи спреї не здатні вплинути на біологічний процес. Також варто обмежити рухливість пошкодженого місця.

- Як чинити з котячими подряпинами? Вони досить погано загоюються.

- Так само, як при будь-якій рані. Мильний розчин господарського мила найкраще видаляє усю інфекцію, яка скопичується під кігтями у котів та собак. Далі - обробляємо шкіру навколо подряпини і теж накладаємо пов'язку.

- Ви кажете про господарське мило, чому саме воно, а не звичайне туалетне?

- Господарське мило має більшу лужність, ніж звичайне. Туалетне ж, крім того, ще містить низку пом'якшувальних кремоподібних добавок. А при рані пом'якшувати шкіру не потрібно.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую