ye-logo.v1.2

«Не має бути сексу заради сексу», –

Здоров'я 14080
Фото: кам'янецька

впевнений обласний сексопатолог-андролог Микола Хоружий

Дуже часто на питання: «Чи відчуваєте ви оргазм?» жінка з легкою хитринкою відповідає: «Не знаю, що це таке. Опишіть, може, і відчуваю». Недарма кажуть: «Хто не зазнав, тому не поясниш, а хто спробував, той не переплутає». І хоча в основі статевого потягу і у чоловіків, і у жінок лежать одні й ті ж механізми, які грунтуються на дії статевих гормонів, сексуальну поведінку й саме ставлення до сексу в обох статей абсолютно різне. Цьому є і біологічне, і психологічне пояснення. А тому і корінь проблем, які трапляються в сексуальному житті, – різний. Про причини жіночих сексуальних розладів нині наша розмова з обласним сексопатологом-андрологом Миколою Хоружим.
– Справді, роль чоловіків і жінок у статевому житті зовсім різна. Щоб мати статеві стосунки, у чоловіка має бути ерекція, а в жінки такого наявного показника немає. Тому, як-то кажуть, чоловічі проблеми видно, неозброєним оком, а жіночі — не завжди. До того ж, чоловіки і жінки по-різному ставляться до сексу. Наприклад, позбутися статевих можливостей для чоловіка – це наче крах усього життя, втрата, яку вони дуже болісно переживають, бо фактично, позбавляються одного із важливих аспектів життя. А в жінок з цим трохи прос­тіше. Хоча сама структура жіночих проблем – значно складніша.
– Тобто, у чоловіків є, так би мовити, маркер – ерекція, який показує: ось з цим – погано. А в жінок – це оргазм?
– Не завжди. Справді, якщо в чоловіка немає ерекції – не буде й статевих стосунків. А жінка, навіть якщо вона не відчуває оргазму, може продовжувати жити статевим життям, більше того – може вагітніти, народжувати дітей тощо. Втім, іноді відсутність оргазму жінки переносять болісно — і в фізичному, і в емоційному плані. Але є така категорія жінок, котрі отримують так зване «satisfactio sine orgasmo». З латинської – задоволення без оргазму. Тобто, і емоційну розрядку, і відчуття психологічного задоволення, яке виникає після завершення статевого акту, вони отримують вже від самого розуміння того, що приносять задоволення своєму коханому чоловікові. При цьому жінка не потребує якихось інших відчуттів.
– Кажуть, тип сексуальної поведінки людини формується ще в дитинстві...
– Незалежно від статі, людина проходить три поступових рівні сексуального розвитку. Адже саме з розвитком статевої самосвідомості тісно пов’язане й формування моделі сексуальної поведінки. Наприклад, під час романтичної стадії (або платонічної) дитина вживається в роль чоловіка чи жінки й уявляє собі, як її буде грати. У хлопчиків цей період характеризується фантазіями, в яких вони здійснюють уявні подвиги на честь ідеалізованого об’єкта першої закоханості. У дівчаток простежується прагнення подобатися, привертати до себе увагу, з’являються фантазії про безкорисливу турботу з боку прекрасного й хороброго “лицаря”. Тобто, так формується здатність до істинно людської любові. Наступна ступінь сексуального розвитку — еротична. Тут уяви вже недостатньо. Виникає потреба в ніжності, пестощах. Ця стадія тривалий час визначає жіночу сексуальність, а в чоловіків досить швидко змінюється потребою в сексуальній розрядці. І нарешті, третій рівень — сексуальний. Це рівень гармонійного дорослого життя чоловіка чи жінки.
– Але якщо на котромусь з рівнів відбувається порушення в розвитку?
– Так, буває, що в чоловіка,  платонічний рівень випадає, тоді в подальшому житті він стає нерозбірливим у своїх сексуальних зв’язках. Тобто, страждає селективність, бо цю фазу він, як-то кажуть, проскочив. А в жінок — навпаки, буває затяжна платонічна фаза, тому дві наступні розвиваються дуже повільно. Скажімо, є жінки, які в третю фазу входять лише після народження дитини. Лише тоді жінка починає розуміти повною мірою, що таке сексуальне задоволення, оргазм. До пологів вона цього може ніколи і не відчувати.
– Тобто, фізична насолода в жінки тісно пов’язана з її психологічними переживаннями?
– Так. Це важливий фактор. Крім того, за біологічними законами, жінці притаманна вибірковість партнера. Якщо чоловік біологічно запрограмований розсіювати своє сім’я якнайширше, то жінка для продовження роду вибирає найкращого самця. І звісно ж, культура та виховання також накладають досить великий відбиток на психологію жінки. Але за останні двадцять років ситуація дуже змінилася, і жінки стали проявляти в сексуальній поведінці ознаки маскулінності. Тобто, все частіше вони копіюють типову чоловічу поведінку, а отже, міняють партнерів, як рукавички.
– Чи правда, що для жінки величезне значення має її перший партнер?
– Так, в більшості випадків саме він програмує жінку на те, яким буде її подальше сексуальне життя. Звісно, якісь певні корективи відбуватимуться, але первинний стереотип залежить саме від першого сексуального досвіду. Більше того, вчені впевнені, що перебіг жіночого клімаксу пов’язаний з якістю статевого життя. Взагалі, багато проблем, пов’язаних з сексуальним задоволенням, у жінок виникають саме через невмілих, не досвідчених в цьому плані чоловіків. Часто в таких сім’ях є і любов, і повага один до одного, а от в плані інтимних стосунків – повний безлад. Тому коли жінка звертається до сексопатолога, той зробить кілька професійних підказок, щоб знайти просте рішення і налагодити гармонічне сексуальне життя в сім’ї. Звісно ж, якщо випадок складний, то застосовується і медикаментозне лікування.
– Деякі сексуальні розлади жінки ідуть вирішувати до гінеколога...
– Справді багато жіночих проблем, особливо, якщо вони пов’язані з гормональними змінами в організмі, допоможе вирішити саме гінеколог. Але якщо ці проблеми мають ще й психологічні нашарування, то звісно ж, без консультації сексопатолога не обійтися. Що не кажіть, але нині жінки більш обізнані. Це раніше «про це» було соромно говорити, і часто-густо жінки й не підозрювали, що статеві стосунки можуть мати якісь інші відчуття, ніж є в них. Зараз вони знають, що саме має бути...
– І якщо щось не так, жінки імітують оргазм, і соромляться обговорювати свої відчуття від сексу з чоловіками?..  
– Так, але про це варто говорити. Мовчанням і соромом нічого не вирішиш. Адже аноргазмію, тобто стан, коли жінка не відчуває оргазму, дрібницею аж ніяк не назвеш. Бо збудження жінка відчуває, а розрядки – ні. Уявіть собі: кров приливає до статевих органів, вони набрякають, а чуттєвого піку так і немає. Це породжує у жінок не лише психологічні проблеми, а й фізичний дискомфорт. Через це може виникати головний біль, навіть запалення статевих органів. Але, зазвичай, цю жіночу проблему легко вирішити. Оскільки кожна третя жінка має кліторальний тип чутливості, а  при класичному статевому акті він залишається, як-то кажуть, поза грою, то зробивши кілька професійних підказок, можна допомогти парі досягти гармонії в сексі.
– Часто жінки зізнаються, що взагалі не хочуть сексу...
– Причина відсутності сексуального бажання може бути складною. Наприклад, фізіологічною – як гормональна недостатність, яка програмує жінку на сексуальне життя. Але частіше тут спрацьовують психологічні чинники. Якщо, навіть підсвідомо, жінка відштовхує партнера, щось у ньому їй не подобається, то й сам процес буде їй неприємний. І звісно ж, під час такого сексу не буде й оргазму. Так задумано природою, що чоловік отримує оргазм з кожною партнеркою, оскільки ці специфічні відчуття з’являються під час сім’явиверження, а в жінок  тут важливий психологічний аспект, тобто партнер має їй подобатися.
– ...А ще скаржаться на фригідність...
– Справжня фригідність може мати багато причин. Якщо вдатися до точного визначення термінів, то фригідність (статева холодність) – це повна відсутність у жінки статевого потягу, специфічних сексуальних відчуттів і оргазму. В деяких випадках вона може супроводжуватися огидою до статевого акту. Але частенько те, що чоловіки чи жінки приймають за жіночу фригідність, виявляється аноргазмією (відсутністю оргазму). Тому, звісно ж, лише лікар розбереться в тонкощах цієї проблеми і допоможе її подолати. Пам’ятайте твердження про те, що не буває холодних жінок, а бувають лише невмілі коханці, набагато ближче до істини, ніж здається. Крім того, навіть справжня фригідність може мати тимчасовий характер.
– Нерідко серед порад, як налагодити своє сексуальне життя, є й такі: «Маєш проблеми з сексом — іди в секс-шоп»...
– Секс-шопи справді мають місце в нашому житті. Звісно, вони продають специфічний товар, і часто-густо він має місце в нашому сексуальному житті. І пролонгатори, і лубриканти деяким людям справді конче потрібні. Наприклад, деякі жінки, які перенесли видалення яйників, страждають від сухості вагіни, що приносить чималий дискомфорт під час сексу для обох партнерів. В нагоді тут стане лубрикант, який чудово допомагає вирішити цю проблему.  Головне, не скуповувати в секс-шопах усе заради експериментів.
– Тобто, як і в усьому, так і в інтимних стосунках, краще дотримуватися «золотої серединки»?
– Так. І головне, кожній жінці варто пам’ятати, що мораль суспільства визначає саме жінка. До того ж, пропорційно кількості партнерів, яких вона змінює, росте й вірогідність безпліддя. Нині існує багато інфекцій, які передаються статевим шляхом і можуть протікати безсимптомно багато років, а тим часом викликати зміни в статевій системі, що унеможливлює вагітність. Тому я дотримуюся позиції, що не має бути сексу з цікавості, сексу заради сексу. До цього процесу, все-таки, варто ставитися серйозно, адже це важлива сторінка нашого життя. І оскільки ми люди, то вона має бути людською, а не тваринною.


Фото Євгенія ДОРОФЄЄВА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую