ye-logo.v1.2

Найменший рівень захворюваності на онкологію в Славуті, найвищий - у Віньківцях

Здоров'я 9805
Головний лікар Хмельницького обласного онкологічного диспансеру В
Головний лікар Хмельницького обласного онкологічного диспансеру В'ячеслав Мороз. Фото: з архіву

На диспансерному обліку в області перебуває 32 066 онкохворих, щороку їх кількість зростає на 1-1,2 тисячі осіб.

Хмельницька область входить до десятки регіонів держави з найвищим показником захворюваності на рак. Серед причин смертності онкологія посідає друге місце, рак забирає життя 35 відсотків людей працездатного віку. Про причини зростання онкологічної патології, методи профілактики, а також можливості лікування онкохворих в області розмовляємо з головним лікарем обласного онкологічного диспансеру В’ячеславом Морозом.

- В’ячеславе Анатолійовичу, статистика щодо захворюваності на рак вражає. Скільком людям протягом року встановлюють такий діагноз?

- У 2018 році вперше виявлено онкологічне захворювання у 4541 пацієнта, в тому числі у 33 дітей. Щорічно приблизно у 350 пацієнтів діагностується другий, а іноді й третій випадок раку. На Хмельниччині від раку щороку помирає більше 2,5 тисячі людей.

- Хто частіше хворіє?

- Хвороба вражає переважно осіб, старших 60 років, але в останні роки серед хворих все більше людей молодого віку. У чоловіків найчастіше діагностується рак легень, шкіри, передміхурової залози (простати), шлунка, кишківника, сечового міхура, нирок та підшлункової залози. Серед жінок близько 1920%) - це пацієнтки з раком грудної залози, ще приблизно 20% зі злоякісними новоутвореннями статевих органів. Досить часто у жінок діагностується рак шкіри, шлунка, кишківника.

- Що впливає на зростання кількості онкологічних хворих?

- Екологія, міграція, старіння населення, географічні фактори, спосіб життя, харчування, спадковість. Приміром, найменший рівень захворюваності на онкологію у Славуті, найвищий - у Віньківцях. Ми проаналізували демографічну ситуацію, і виявилося, що Славута - місто молодих, а у Віньківцях - найстаріше населення в області. Тому й у Віньківцях частіше діагностують онкологічні захворювання.

- Онкодиспансер - заклад специфічний, і багато хто боїться самої вивіски і воліє лікуватися будь-де, тільки б у назві закладу не було слова «онко».

- Ще за радянських часів сформувалася думка, що онкодиспансер - це страшно, там помирають. І досі є такі упереджені погляди. Тим паче, що від раку таки помирають, особливо коли звертаються до лікаря запізно. Але багатьом вдається подолати онкологію завдяки комплексному лікуванню - від консультації та операції до хіміо-, гормоно- чи променевої терапії з подальшим медичним супроводом й спостереженням в районного онколога. Це все можна отримати лише у нашому диспансері. Адже в мережі загальних закладів епізодичне лікування. А онкохворий потребує постійної підтримки. Часом рідні навіть не кажуть людині, що у неї рак. І виникають проблеми: операцію виконали, а ось хіміо- чи променевої терапії немає. А якщо людина не знає, що у неї онкологія, то й не бореться за життя.

- Чи можна в онкодиспансері отримати сучасні діагностику та лікування?

- Ми працюємо у цьому напрямку. Торік, за сприяння обласної влади й народних депутатів, придбали чимало сучасного обладнання. Приміром, сучасні апарати для ультразвукової діагностики, рентгенологічне, ендоскопічне, лабораторне обладнання, дооснастили відділення реанімації та інтенсивної терапії, операційний блок. Загальна вартість обладнання - близько 30 мільйонів гривень. Також ремонтуємо приміщення, утеплюємо їх, облаштовуємо прибудинкові території. Намагаємося покращити умови перебування пацієнтів, зокрема замінили ліжковий фонд, тепер маємо зручні ліжка з ортопедичнми матрацами. Плануємо провести реконструкцію відділень: збільшити кількість санвузлів, зменшити кількість хворих в палатах, оснастити палати точками спостереження за пацієнтом, кнопками виклику медпрацівників. Також у нас запрацював комп’ютерний томограф, і пацієнт з онкологічною патологією може пройти комп’ютерну томографію безкоштовно. Цього року теж пріоритетним напрямком є оновлення обладнання, придбання потужної сучасної апаратури.

- Коли людина чує діагноз «рак», їй страшно не лише від діагнозу, а й від вартості лікування.

- Справді, ціна медикаментів досить висока. Проте сьогодні ми стовідсотково забезпечені хіміотерапевтичними препаратами, які широко використовуються для лікування онкохворих. Тобто чимало препаратів пацієнти отримують безкоштовно. На жаль, ми не можемо повністю забезпечити ліками, тому зробили акцент на дороговартісні препарати. Наприклад, в середньому на курс хіміотерапії потрібно від трьох до шести тисяч гривень, і таких курсів слід пройти п’ять-шість. І ми, здебільшого, покриваємо ці витрати. А ось інші препарати, приміром, гепатопротектори, доводиться купувати пацієнтам. Проте такі ліки значно дешевші, ніж хіміопрепарати.

- Який відсоток повністю одужують?

- На жаль, протягом року після встановлення діагнозу «рак» 28 відсотків людей помирає. Повністю одужують близько 20 відсотків наших пацієнтів.

- Яка причина того, що людям не вдається одужати?

- Найчастіше через те, що надто пізно звертаються до фахівців. Якщо розпочати лікування на ранній стадії, то понад 90 відсотків пацієнтів одужують.

- А як захопити хворобу на ранній стадії?

- Не лікуйтеся з допомогою інтернету, а йдіть до сімейного лікаря, проходьте профілактичні огляди. До групи ризику належать ті, у кого в родині були захворювання на рак. Таким людям варто раз на рік проходити скринінгові обстеження на наявність злоякісних клітин у калі, сечі чи крові, також - обстеження молочних залоз, рентгенографію грудної клітки, ендоскопічні обстеження. Найсучасніший рівень таких обстежень - молекулярне профілювання. Завдяки йому можна сказати, чи матиме людина злоякісне захворювання якогось органа взагалі, оскільки досліджується безпосередньо ДНК. І останні дослідження показують, що порушення функцій ДНК є причиною виникнення неконтрольованого росту клітин, які призводять до раку. Щоправда, таке дослідження поки що досить дороге.

- Чи можна запобігти розвитку раку?

- Виникненню більше 40% ракових захворювань можна було запобігти за допомогою норм здорової поведінки: відмовтеся від куріння, ведіть активний спосіб життя, збалансовано харчуйтеся, вакцинуйтеся проти вірусів, що викликають рак, зокрема - шийки матки, не проводьте багато часу на сонці чи у соляріях, за можливості уникайте психоемоційних перевантажень.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую