ye-logo.v1.2

Після застілля – до лікарні

Здоров'я 2143

Можна потрапити, скуштувавши страв, заражених сальмонелою

Останнім часом почастішали випадки сальмонельозу. За останній місяць два випадки масового захворювання на сальмонельоз трапилися у Волочиському та Чемеровецькому районах. Про те, що це за захворювання та як від нього вберегтися, розповідає головний лікар обласного центру здоров'я Людмила НЕБЕСНА:
– У більшості країн світу спостерігається стійка тенденція до зростання захворюваності на сальмонельоз. Щороку в Україні реєструються десятки тисяч кишкових захворювань, спричинених сальмонелою.  
Сальмонели, як і решту збудників кишкових інфекцій, можна побачити лише під мікроскопом. Вони мають вигляд палички, дуже стійкі у зовнішньому середовищі та харчових продуктах.  У кисломолочних продуктах при температурі плюс чотири сальмонели  зберігаються протягом 48 годин, у молоці за кімнатної температури – до чотирьох-десяти діб, у холодильнику, у сирах – від семи до тринадцяти місяців, у яйцях – до трьох-дев'яти місяців, у ковбасах – від шести до 130 днів. Соління та копчення м'ясних продуктів не вберігає від зараження, оскільки в копченому м'ясі із 12-15-відсотковим вмістом солі збудник зберігається до 75 днів.
Як виникає зараження?  Джерел сальмонельозної інфекції надзвичайно багато.  У природних умовах сальмонели зустрічаються  практично у всіх видів тварин. Основним джерелом сальмонел для людей є велика рогата худоба, свині, домашні птахи, особливо качки, джерелом інфекції можуть бути і люди, хворі на сальмонельоз.  Особливу небезпеку вони складають, якщо працюють на харчових підприємствах, у дитячих закладах, пологових будинках, оскільки можуть спричинити  епідемічні спалахи сальмонельозу.  Потрапляючи до організму людини,  сальмонели розмножуються у тонкій кишці. Інкубаційний період (час  від зараження до проявів хвороби) триває від декількох годин до двох-трьох діб, максимально сім.  Інфікування людини, здебільшого, відбувається після вживання м'ясних та рибних продуктів, яєць та виробів з них, молока та молочних продуктів, овочів та фруктів. Основні прояви хвороби:  загальна слабкість, пронос, біль у животі, підвищення температури, можуть спостерігатися судоми гомілкових м'язів. Ефективне лікування цього захворювання можливе лише в умовах інфекційного стаціонару.
Щоб запобігти зараженню сальмонелою,  прислухайтеся до порад:
ь не вживайте м'ясні та молочні продукти, придбані на стихійних ринках. Адже вони продаються без  санітарно-ветеринарного контролю. Нехтуючи цим правилом, ви можете придбати продукти від хворих тварин. На вигляд вони можуть бути хороші, тому що під час розмноження сальмонел смак, колір та запах продуктів не змінюється;
ь під час кулінарної обробки продуктів обов'язково дотримуйтеся правил роздільного зберігання  сировини та готової продукції, а також — використання  кухонного інвентаря. Скажімо, ножі, дошки — окремо для сирого м'яса і готових виробів;
ь не забувайте про «золоте правило»: усі продукти зберігайте у холодильнику.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую