ye-logo.v1.2

Коронавірус: як до нього готуються в Хмельницькому та у які фейки радять не вірити

Здоров'я 7277
За своїми симптомами від грипу чи ГРВІ коронавірус практично не відрізнити
За своїми симптомами від грипу чи ГРВІ коронавірус практично не відрізнити. Фото: ілюстративне delfi.lt

Медики кажуть, вже є план дій на кожну ситуацію.

Чи безпечно отримувати бандеролі з Китаю? Чи можна заразитися коронавірусом через посилки? Чи справді банани та інші фрукти можуть бути джерелом інфекції? Як відрізнити коронавірус від ГРВІ чи грипу? У соціальних мережах обговорюють ситуацію навколо коронаронавірусу 2019-nCoV. Звідки взявся цей вірус? Як пише Громадське, усе почалося з того, що у грудні 2019-го в 12-мільйонному Ухані, одному із найбільш густонаселених міст центрального Китаю, зафіксували спалах пневмонії, яку викликав невідомий збудник. А вже на початку січня китайські дослідники виявили новий коронавірус, який і спричинив хворобу.

Учора, 30 січня, Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила новий коронавірус надзвичайною ситуацією у всьому світі. За останніми даними кількість загиблих від пневмонії внаслідок зараження коронавірусом в Китаї вже сягнула понад 200 осіб, заражено понад 9,8 тисячі людей. В Центрі громадського здоров’я України сьогодні, 31 січня, повідомили, що смертельний коронавірус вже поширився на понад два десятки країн світу. Зазначають, що в Україні підтверджених випадків поки не зафіксовано, але медики – напоготові.

Яких саме заходів вживають медики та служба за дотриманням санітарного законодавства на Хмельниччині у зв’язку з ситуацією з коронавірусом – дізнавалися журналісти сайту «Є».

Проходять навчання, закупляють засоби захисту, готують протичумні костюми

Медичні служби області отримали наказ МОЗ України, згідно з яким в кожному регіоні визначений базовий заклад, який готують для надання медичної допомоги на випадок поширення нового коронавірусу в регіоні. У нас такою госпітальною базою обрали Хмельницьку міську інфекційну лікарню. Тут уже відпрацьовані плани на випадок того, як діяти при перших підозрах захворювання на коронавірус, та розроблені рекомендації для лікарів та медичного персоналу, щоб ті знали, як себе поводити в ситуації, що може виникнути.

«Ми отримали вже всі рекомендації від Міністерства охорони здоров’я щодо можливої ситуації. Також відправили наші вимоги, які стосуються забезпечення нашого закладу сучасними засобами індивідуального захисту, масками, костюмами, додатковими медикаментами… Очікуємо, що отримаємо усе це з державного резерву. Разом з тим, ми вже провели заняття з усім персоналом на випадок, якщо буде поширення цього вірусу і будуть захворілі. Є план дій на кожну ситуацію, адже головне в таких випадках - оперативно ізолювати інфіковану людину, щоб не допустити поширення інфекції. Наразі поповнюємо запаси спеціальних масок, які обов’язково мають бути в реанімації, на приймальному покої. Також ми маємо запас протичумних костюмів, які підходять до цього випадку, та медикаменти, щоб надавати таким хворим симптоматичне лікування, адже специфічної терапії, тобто ліків, які б чинили пряму противірусну дію, немає», - розповідає Оксана Піддубна, головний лікар Хмельницької міської інфекційної лікарні.

Медик додає, що у випадку підозри захворювання на новий коронавірус, терміново усі аналізи направлятимуть до Державної установи «Хмельницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».

Дані ВОЗ по випадках коронавірусу в Китаї та світі станом на ранок 31 січня 2020. Фото: cnn.com

Тест-систем для виявлення корона вірусу поки немає

«Для того, щоб встановити діагноз і визначити збудника хвороби обов’язково буде проводитися лабораторне дослідження та збір загального анамнезу пацієнта. Зокрема, важливо визначити, чи ця людина перебувала нещодавно в Китаї, чи, можливо, контактувала з людьми, від яких міг передатися вірус. Якщо клінічні прояви схожі на ті, які притаманні коронавірусу, буде проводитися вірусологічне обстеження пацієнта», - розповідає Тетяна Федак, завідувачка відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України».

Наразі в Україні вже очікують на поставку тест-систем, які б дозволили діагностувати та виявляли китайський коронавірус. Про це сьогодні, 31 січня, на брифінгу щодо ситуації з протидії поширенню коронавірусу 2019-nCoV сказав виконувач обов’язків генерального директора Центру громадського здоров'я Ігор Кузін. І, як зазначають в лабораторному центрі, Хмельницький уже відправив до столичних служб орієнтовну потребу у витратних матеріалах, необхідних для проведення досліджень щодо нового коронавірусу.

То як же діагностуватимуть коронавірус?

«Поки це відбуватиметься методом виключення. Спочатку пацієнта перевірять на грип штамів А і В, адже симптоматика схожа. Цей скринінг проводиться на місці - у вірусологічній лабораторії ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр». Крім цього, має також бути проведене дослідження на 11 варіантів вірусів (це не коронавіруси), які можуть спровокувати появу гострих респіраторних вірусних інфекцій. Такої діагностики в області не роблять, а отже зразки відправлятимуть до Вірусологічної референс-лабораторії Центру громадського здоров’я, що в Києві», - пояснює Тетяна Федак.

Якщо й тут збігів не знайдуть, тоді, каже, можна підозрювати, що людина хвора на новий коронавірус. І у випадку, якщо ще не буде експрес-тестів, зразок відправлять до лабораторії ВООЗ у Німеччині для його визначення. Усе це, кажуть, буде проводитися максимально швидко.

Чи можна відрізнити новий коронавірус від грипу та ГРВІ

«За останньою інформацією, коронавірус 2019-nCoV передається лише повітряно-крапельним шляхов, від людини до людини. Вірус новий, тож ані вакцини, ані ліків прямої дії від нього не існує. Однак він дуже небезпечний своїми ускладненнями, адже вражає легеневу систему і за короткий час викликає пневмонію з важкими наслідками», - пояснює Ігор Баланюк, керівник Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

Зазначає, що за своїми симптомами від грипу чи ГРВІ коронавірус практично не відрізнити: лихоманка, кашель, утруднене дихання, загальна слабкість, можливі також нудота та розлади шлунку. Тому при перших симптомах радить звертатися до лікаря, не займатися самолікуванням, які зможуть поставити діагноз і нададуть кваліфіковану медичну допомогу. Особливо, якщо людина повернулася з країн, де вже поширений вірус, або контактувала з кимось, в кого вже підтверджений цей вірус.

Про пігулки від коронавірусу, посилки з Китаю і банани-убивці

Ігор Баланюк додає, що жодних пігулок, які б захистили від вірусної інфекції взагалі, і від коронавірусу зокрема, не існує. Як і поки немає вакцини. Тому не варто скуповувати все, що пропонуватимуть деінде. Але нескладних методів профілактики варто дотримуватися обов’язково.

«Частіше мити руки. Віруси часто потрапляють до організму саме через брудні руки. Частіше провітрювання приміщень та влаштовувати вологе прибирання, щоб не створювати для вірусів ідеального середовища для розмноження. Уникати великого скупчення людей, бо коронавірус передається саме від людини до людини. Раціонально харчуватися, відпочивати та висипатися, адже від цього залежать імуннозахисні сили організму. А саме сильний імунітет, у випадку зараження, дозволить людині побороти хворобу», - радить Ігор Баланюк.

Жодних пігулок чи вакцини від коронавірусу поки не існує. Фото: Центр громадського здоров’я України.

Додає, що головне – не панікувати. І, зокрема, спростовує фейки про поширення недуги через посилки та імпортні фрукти.

«Бандеролі та посилки з Китаю не можуть переносити вірус. Ще раз наголошую, що коронавірус передається повітряно-крапельним шляхом. Щоб він вижив у навколишньому середовищі - потрібні сприятливі умови. Товари з Китаю до нас доставляють щонайменше з 10 днів, тому вірус просто не виживе», - каже Ігор Баланюк.

Це саме стосується і повідомлень про «небезпечні» фрукти. Фахівець зазначає, що інформація про банани-вбивці зі східних країн – також фейк.

Окрім того, як зазначає Віра Моташко, начальник відділу карантину рослин Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, у Хмельницькому на митному посту поставок фруктів з Китаю, і зокрема бананів, не фіксували взагалі. 

Що варто знати про коронавірус 2019-nCoV:

* Уперше 2019-nCoV було підтверджено 31 грудня 2019 року в Китаї – в місті Ухань (провінція Хубей).

* Усе почалося з того, що у грудні 2019-го в 12-мільйонному Ухані зафіксували спалах пневмонії, яку викликав невідомий збудник. А вже на початку січня китайські дослідники виявили новий коронавірус, який і спричинив хворобу. Виявилося, що випадки захворювання пов’язані з уханським ринком, де продавали живу рибу, тварин та птахів. Згодом ринок закрили і продезинфікували. Але кількість хворих продовжила зростати. Дев’ятого січня зафіксували першу смерть від вірусу.

* Коронавіруси – це сімейство вірусів, які отримали свою назву через сферичну форму, а поверхня вкрита шипами, що схожі на «корону». Виявлений нещодавно вірус також належить до великої групи коронавірусів. Науковці схиляються  до думки, що вірус походить від тварин, від яких він передався людині.

* Віруси небезпечні тим, що проти них немає ліків – лікувати можна лише симптоми, тож передусім пацієнтів важливо ізолювати.

* За інформацією ВОЗ, від коронавірусу помирають в середньому менше десяти відсотків інфікованих. Більшість смертельних випадків серед людей похилого віку, які страждають на інші супутні захворювання.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую