ye-logo.v1.2

Презерватив, укол чи пігулка?

Здоров'я 10308
Фото: Голоне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

Сьогодні існує багато методів котрацепції, аби не народжувати небажаних дітей

Нині близько 60 відсотків молодих людей мають досвід статевого життя до 18 років. І 13-16-річні вагітні вже нікого не дивують. Так само — як гонорея чи сифіліс у неповнолітніх. І якщо вплинути на ранній початок статевого життя важко, то вберегти молодих людей від інфекцій, що передаються статевим шляхом, та небажаної вагітності можна. Про те, як зберегти репродуктивне здоров'я, ми попросили розповісти завідуючу обласним центром планування сім'ї Ольгу ПУХЛЯКОВУ.

Кедрова олія та лимонний сік були давніми контрацептивами

Люди здавна бажали керувати своїм статевим життям, мати стільки дітей, скільки захочуть, і не робити абортів. Згадки про засоби захисту від небажаної вагітності можна знайти в єгипетському папірусі, де йдеться про вагінальні свічки. Стародавні греки використовували хімічні речовини як протизаплідний засіб. У Арістотеля є згадки про кедрову і оливкову олію, свинець, що використовувалися для цієї ж мети.

«Історії відомо, що ще п'ять тисяч років тому для запобігання небажаній вагітності в піхву вводили губку, змочену лимонним соком (лимонна кислота має спермицидну дію), - розповідає Ольга Олексіївна. - До речі, вагінальні губки з сучасними спермицидами застосовуються і зараз.
В давнину використовували ще один засіб контрацепції, який тепер називається — презерватив (лат. ргаеservo — оберігаю), або кондом (від прізвища англійського лікаря Кондома). Стародавні римляни робили презерватив з кишок тварин. Але з розповсюдженням християнства, що вважало запобігання вагітності гріхом, презерватив був забутий і лише в XVI столітті (в 1554 році) знову запропонований італійським лікарем Фаллопієм як надійний спосіб захисту від сифілісу. Фаллопій рекомендував надягати на статевий член полотняний мішечок, змочений спеціальними ліками. Винахід Фаллопія довго служив як основний засіб захисту від інфекцій, а також — для запобігання вагітності. З часом полотняні мішечки Фаллопія були вдосконалені. З ХVІІ століття широке розповсюдження отримали презервативи, що виготовлялися з кишки ягняти. Лише в ХІХ столітті подібні ковпчки отримали назву «презервативи». З кінця XIX століття для виготовлення презервативів почали застосовувати тонку гуму. Сучасні презервативи роблять з м'якого, тонкого, але міцного латексу. Ще один з відомих засобів контрацепції із стародавніх часів — маткове кільце, зроблене так, щоб закривалася шийка матки - щоб запобігти потраплянню в неї сперматозоїдів. Шийкові ковпачки використовуються для запобігання вагітності теж достатньо давно. Вперше згадка про них зустрічається в 1700 році в творах Казанови. Для цього використовували половинку лимона, з якого витікав сік. Сьогодні шийкові ковпачки виготовляються різних розмірів. Дещо подібне до внутрішньоматкових засобів (ВМЗ) існувало більше трьох тисяч років тому. В матку (частіше в шийку матки) вводили камінь або грудну кістку птахів. Ці «пристосування» під час менструації видаляли, промивали, а потім вводили знов. Якщо стародавні «ВМЗ» надовго залишалися в матці, це нерідко призводило до запальних процесів. Чи використовували стародавні люди для запобігання вагітності різні лікарські препарати — прообрази сучасних гормональних засобів захисту? Тисячоліття тому для цього робили спеціальні мікстури з трав. А в стародавньому Китаї жінки приймали як контрацептивні засоби різні чаї. Для цього ж використовували висушені яєчка бобра, замочені в спиртовому розчині. В Індії 100 років тому за контрацептивний засіб вважали насіння моркви. Перші гормональні протизаплідні таблетки містили великі дози гормонів і при їх застосуванні часто спостерігалися небажані побічні ефекти. Завдяки копіткій роботі вчених, дози гормонів в протизаплідних таблетках зменшувалися, а ефективність цих засобів зростала».

Контрацепція для кожного

Справді, сьогодні існує багато методів контрацепції. Кожен має свої переваги. «Дуже широко застосовується гормональна контрацепція, - розповідає Ольга Пухлякова. - Сьогодні є кілька видів гормональних контрацептивів: оральні (протизаплідні таблетки), ін'єкційні (протизаплідні уколи); підшкірні імплантати (капсули, що вводяться підшкірно). Безпечний і ефективний метод зпобігання вагітності — внутрішньоматкова контрацепція. При цьому методі внутрішньоматковий засіб - ВМЗ (часто його називають спіраллю) вводиться в порожнину матки на термін від 5 до 10 років. Й досі залишається популярною бар'єрна і хімічна контрацепція. Бар'єрні контрацептиви — це презервативи, діафрагми, шийкові ковпачки; спермициди (хімічна контрацепція). Важливо відзначити, що презервативи захищають не тільки від небажаної вагітності, але і від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Ті, хто більше не планує народжувати, можуть вдатися до хірургічного методу, тобто — стерилізації. Процедура хірургічної стерилізації полягає в блокуванні сім'явивідних протоків у чоловіків або маткових труб у жінок, що перешкоджає злиттю сперматозоїдів і яйцеклітини». Значною популярністю користується і так звана природна контрацепція, тобто, визначення «небезпечних і «безпечних» для зачаття днів». Однак, як зазначає Ольга Олексіївна, такі методи недостатньо ефективні. Для підвищення надійності вони можуть застосовуватися в поєднанні з бар'єрними методами. Так само не досить надійний метод переривання статевого акту, тому що іноді для настання вагітності достатньо потрапляння однієї краплі сперми в піхву або на зовнішні статеві органи жінки.

Як же правильно підібрати необхідний метод? Найголовніше — проконсультуватися з фахівцем, який індивідуально підбере той або інший метод контрацепції. «Важливо розуміти, що якщо якийсь метод ідеально підходить, скажімо, вашій подрузі, це зовсім не означає, що він допоможе і вам, - застерігає Ольга Пухлякова. - Тільки фахівець може дати кваліфіковану пораду і, що важливо, роз'яснити застосування того або іншого методу (наприклад, як приймати таблетки, що робити, якщо пропущений прийом таблетки тощо). Крім того, при індивідуальному підборі методу контрацепції фахівець враховує вік, особливості сексуальної поведінки, соціальні умови, характер взаємостосунків. кількість статевих партнерів, стан здоров'я, у тому числі наявність гінекологічних і інших захворювань. Проте пам'ятайте, що є тільки один метод— презерватив, здатний захистити не тільки від небажаної вагітності, але і від інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ/СНІД. Презерватив — це ідеальний засіб контрацепції для молоді».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую