ye-logo.v1.2

«Безсоння буває гостре, періодичне та хронічне», - лікар

Здоров'я 3249
Людина може довго засинати від перевтоми. Ось чому не рекомендуються активні ігри з дитиною у пізню пору доби – емоційне та фізичне перезбудження погіршують сон
Людина може довго засинати від перевтоми. Ось чому не рекомендуються активні ігри з дитиною у пізню пору доби – емоційне та фізичне перезбудження погіршують сон. Фото: ілюстративне Pexels з сайту Pixabay

Якщо порушення сну спостерігаються тривалий час, зверніться до лікаря.

 Чи не в кожного була ситуація, коли вночі не зімкнув й ока, а вдень ходиш як сонна муха. Інколи причиною безсоння можуть стати важливі події, через які виникає тривога, хвилювання, що позначається на засинанні. Проте нерідкісні ситуації, коли порушення сну спостерігається впродовж тривалого часу. Безсоння негативно впливає на загальний стан організму та продуктивність праці. Про основні причини безсоння та як боротися із цим станом розповідає лікар-невролог неврологічного відділення Хмельницької міської лікарні Ольга Корсун.

– Ольго Володимирівно, безсоння – це окреме неврологічне захворювання чи супутній симптом інших хвороб?

– На «медичній» мові безсоння називається інсомнія, яка може бути симптомом, синдромом або ж окремим захворюванням. Щоб визначитися, слід розбиратися з кожною ситуацією, аналізувати можливі причини виникнення цього стану.

– Що стає причиною порушення сну? Чи можна вважати, що цей стан провокують якісь психологічні розлади?

– Так, але це не єдина причина інсомнії. Різні біологічні фактори, пов’язані з навколишнім середовищем, поведінкою або ж психологічні чинники, які переплітаються з соціальними, сімейними та професійними, провокують безсоння. Виокремлюють три групи факторів, які спричинюють інсомнію: генетичні, провокативні та закріпні. Перші залежать від активності та гіперактивності особи, від порушення добових ритмів, рівня тривожності та депресії. Первинна інсомнія спостерігається з підліткового віку й асоціюється з відчуттям тривоги, втомлюваністю, дратівливістю. Найчастіше причиною цього стають сімейні сварки. Крім того, безсоння буває гостре, періодичне та хронічне. Перше провокують гострі чинники, до прикладу, непередбачувані події, моральні травми; друге – певні сезонні цикли чи життєві події; третє – найтриваліше, зазвичай продовжується понад місяць.

– Чи впливає на сон вживання кофеїну, алкоголю, а також надмірні фізичні навантаження?

– Звичайно. Названі речовини негативно впливають на роботу нервової системи, відповідно, й порушують сон. Надмірні фізичні навантаження, особливо перед сном, також можуть спровокувати безсоння. Людина може довго засинати від перевтоми. Ось чому не рекомендуються активні ігри з дитиною у пізню пору доби – емоційне та фізичне перезбудження погіршують сон. Дуже важливо засинати в один і той же час, так організм налаштовується на потрібний лад. Тривалий денний сон теж може спровокувати інсомнію.

– Чи позначається безсоння на роботі серцево-судинної системи?

– У нашому організмі тісно пов’язана робота усіх органів та систем. Якщо людина невиспана, то стає дратівливою та розсіяною. Можуть виникати проблеми з тиском, що впливає на роботу судин та серця. Все відбувається за певним ланцюгом, адже людський організм – це єдине ціле. До речі, розлади сну можуть бути пов’язані з наявністю інфекції в організмі, порушенням роботи щитоподібної залози та певними неврологічними захворюваннями.

– Як порадите боротися з безсонням?

– Дуже важливою є гігієна сну. Не слід вживати перед нічним відпочинком каву, чай, алкогольні напої, їсти шоколад. Лягати в ліжко треба тоді, коли виникає бажання заснути. Впродовж дня не варто турбуватися про засинання, мовляв, «а якщо я знову не засну?», «як я засну?», «що робити, щоб заснути?». Подібні думки налаштовують організм на проблему, якої ще немає. Не варто вечеряти й одразу готуватися до сну, це слід робити за дві години до відпочинку. Фізичну активність слід планувати у першій половині дня, а друга має бути спокійною. Важливо, щоб у спальні було комфортно, тихо та свіже повітря.

– Щоб подолати цей стан, дехто самостійно призначає собі снодійні препарати.

– Інсомнія не виникає з нічого, тому дуже важливо відшукати причину цього стану. Якщо впоратися з проблемою самостійно не вдається, то слід звернутися до лікаря. Останній збере повний анамнез, проаналізує, як безсоння розвивалося й прогресувало, яка активність людини вдень, чи спостерігаються у неї розлади уваги та пам’яті, а потім призначить лікування. У жодному разі не можна самостійно призначати снодійні препарати, адже цим можна лише нашкодити. Гуляйте перед сном, дивіться улюблені передачі та читайте цікаві книжки – це чудова корекція сну.

Катерина СТУЧІНСЬКА.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую