ye-logo.v1.2

Домашня консервація може стати причиною ботулізму

Здоров'я 2183
Перед консервацією продукти потрібно ретельно вимити
Перед консервацією продукти потрібно ретельно вимити. Фото: pixabay.com

Запобігти виникненню захворювання можна.

Із початком зими більшає кількість випадків ботулізму – гострого токсико-інфекційного захворювання. Пов’язано це з тим, що люди починають відкривати консервацію, яку готували упродовж літа-осені.

«Щорічно фіксуємо випадки ботулізму, які виникають внаслідок вживання домашніх заготовок на зиму. Найчастіше це кабачкова чи баклажанна ікра. Саме ця консервація має багато компонентів, і якщо хоч якийсь із них добре не очистити, то разом із землею в суміш може потрапити паличка ботулізму. У герметичній посудині, куди не потрапляє кисень, виділяється ботулінічний токсин, потрапляння якого в організм викликає хворобу», – каже лікар з гігієни харчування Хмельницького міськрайонного відділу державної установи «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Валентина Щавінська.

Цей токсин може утворюватись і у засоленій рибі, яку залили олією. Утворюючи плівку, олія блокує доступ повітря і стає причиною розвитку небезпечної речовини. Не можуть мати ботулізму квашені чи солені гриби, бо туди безпосередньо потрапляє повітря.

«Також ботулізм діагностували в пацієнтів, які їли домашню м’ясну тушонку та гриби. Цьогоріч осінь була багатою на гриби, і багато хто їх закривав у банки. Щоб вберегти себе, тушонку і гриби перед споживанням потрібно підсмажити на сковорідці або додати в суп. Висока температура вбиває токсин ботулізму. Заморожені гриби перед споживанням також варто ще раз проварити, не менше 30-ти хвилин», – зазначає Валентина Щавінська.

За словами спеціаліста, термічна обробка потрібна лише для домашнього консервування. Промислові заготовки такої процедури не потребують, адже під час їхнього виготовлення використовують високий тиск та температуру, які вбивають усі шкідливі речовини. Таких показників в домашніх умовах не досягти.

Інкубаційний період хвороби – дві доби, але можуть з’являтись ознаки і через 5-7 годин після їди. У людини спостерігаються розлади травлення, погіршання зору, сухість у роті, порушення акту ковтання. У разі виникнення таких симптомів варто одразу звернутися до лікаря, адже рання діагностика рятує життя.

«Звісно, існує і профілактика захворюваності на ботулізм. Найперше – це ретельне дотримання технології під час консервування. Потрібно добре мити продукти під проточною водою. Не купувати на стихійних ринках солену, в’ялену, копчену рибу домашнього виготовлення та консервовані харчові продукти», – радить лікар.

До речі, продаж будь-якої домашньої консервації на ринках заборонений згідно з ветеринарно-санітарними правилами.

Читайте також: Чому консервацію не варто пропонувати дітям до трьох років

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую