ye-logo.v1.2

Інфаркт: як його розпізнати та що робити при серцевому нападі

Здоров'я 2676
Інколи інфаркт починається з порушень серцевого ритму, тобто людина відчуває сильне серцебиття
Інколи інфаркт починається з порушень серцевого ритму, тобто людина відчуває сильне серцебиття. Фото: ілюстративне stock.adobe.com

Якщо біль за грудиною триває більше 15 хвилин, лікарі радять викликати «швидку».

За статистикою, яку озвучують лікарі, щорічно в Україні реєструється 40-50 тисяч випадків інфаркту міокарду. Приблизно третина таких хворих вмирає.

Проте останніми роками смертність від інфаркту таки знизилася. Це завдяки тому, що в країні створюються так звані реперфузійні центри, де надають допомогу людям з інфарктами. Адже сучасна медицина здатна врятувати хворих на інфаркт. Головне — якнайшвидше дістатися спеціалізованого закладу. Й такі заклади стають доступнішими.

До прикладу, на Хмельниччині працює реконструйований обласний серцево-судинний центр, який має відділення у Кам’янці-Подільському. Незабаром подібне відділення планують відкрити і у Нетішині. Про причини виникнення інфаркту, його профілактику і лікування ми попросили розповісти директора обласного серцево-судинного центру, кандидата медичних наук, заслуженого лікаря України Андрія Кланцу.

— Андрію Івановичу, поясніть, що таке інфаркт і чому він стається.

— Інфаркт міокарду виникає внаслідок припинення кровопостачання якоїсь ділянки серця з наступним її змертвінням. У всіх людей з віком судини склерозуються, тобто стають менш еластичними, у них утворюються холестеринові бляшки. Потік крові сповільнюється. Згодом на бляшці утворюється тромб, й судина повністю перекривається, кров не доходить до якоїсь стінки, вона не отримує кисню й відмирає, на її місці утворюється рубець. Тобто інфаркт — це беззворотня втрата м’яза, яка потім виливається у серцеву недостатність або навіть закінчується летально.

— Які ознаки вказують на інфаркт?

— Типовими ознаками є інтенсивний біль в ділянці серця або за грудиною, який може віддавати в ліву руку, в ліве плече передпліччя, кисть, в надпліччя, в ліву частину нижньої щелепи або супроводжуватися інтенсивним головним болем, страхом смерті або задишкою. Але у частини пацієнтів можуть бути болі у спині чи навіть в животі. Інколи інфаркт починається з порушень серцевого ритму, тобто людина відчуває сильне серцебиття. Крім болю, можуть бути загальна слабкість, холодний липкий піт. При таких симптомах потрібно викликати “швидку”.

— Доки “швидка” їде, що потрібно робити?

— Поки чекаєте “швидку”, можна прийняти таблетку аспірину. Якщо це не інфаркт, вона не нашкодить, а ось при інфаркті допоможе. Також можна випити нітрогліцерин. Більше нічого не потрібно вживати. Медики “швидкої” зроблять кардіограму, і якщо це інфаркт, то доставлять хворого до спеціалізованого медичного закладу, де нададуть усю необхідну допомогу. Ідеально, якщо людина з інфарктом за годину потрапить до спеціалізованого закладу, і там в межах години проведуть інтенсивне лікування з відновленя кровотку в судині, яка заблокована.

— У чому полягає лікування?

— Щоб ділянка серця, заблокована тромбом, не відмерла, у судину вводиться катетер, руйнується тромб, і на місце, де є бляшка, встановлюється спеціальна “пружина” — стент. Таким чином відновлюється кровопостачання, і уражену частину серця вдається врятувати. Наскільки — залежить від того, як швидко хворий потрапив до спеціалізованого закладу і отримав допомогу. Якщо вдасться це зробити в межах години, людина буде практично здоровою. Така операція називається коронарографією. Для пацієнта це досить проста маніпуляція, адже немає жодних розрізів — все відбувається через катетер, який вводиться у судину.

— Інфаркт стається у людей, які вже мають проблеми із серцем?

— Не завжди. Кожен четвертий інфаркт — це перший епізод в житті людини. Тобто досі вона не мала жодних проблем з серцем чи судинами. Проте насправді у судинах утворювалися бляшки, й під впливом якогось агресивного фактору— значного фізичного навантаження, стресу, спеки, хвилювання тощо — утворюється тромб.

— Як запобігти інфаркту?

— Повністю це зробити неможливо. Але можна зменшити ризик його виникнення. Для цього слід усунути фактори ризику. Намагатися не набирати зайвої ваги, більше рухатися, не курити, не зловживати алкоголем, раціонально харчуватися. Особливо уважними до свого доров'я потрібно бути тим, у кого в рідних були захворювання серця і судин. Таким людям варто порадитися зі своїм сімейним лікарем щодо профілактики. Людям з цукровим діабетом слід тримати цукор під контролем, а при гіпертонії — слідкувати за артеріальним тиском. Зауважу, що чоловіки у віці 40-60 років вдесятеро частіше хворіють на інфаркт, ніж їхні ровесники-жінки. Після 60-річного віку кількість хворих серед обох статей вирівнюється.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую