ye-logo.v1.2

Поліомієліт. Чому він повернувся та скількох дітей вакцинували у Хмельницькому

Здоров'я 2486
Єдиним способом вберегтися від поліомієліту залишається вакцинація
Єдиним способом вберегтися від поліомієліту залишається вакцинація. Фото: ілюстративне freepik.com

Поліовірус здебільшого поширюється через брудні руки, заражену їжу та воду.

Цієї осені вперше за кілька років в Україні зафіксували нові випадки захворювання дітей на поліомієліт. Хоча з того часу минулого більше як два місяці, Всесвітня організація охорони здоров’я досі говорить про високий ризик нових спалахів на території нашої країни. Це підтверджує досить низький рівень вакцинації дітей від поліовірусу.

За інформацією ВООЗ, поліовірус поширюється через фекалії та слину, переважно — через брудні руки, заражену їжу та воду. Більшість інфікованих не мають жодних симптомів, окрім хіба що незначних проблем з травленням. Однак у деяких людей вірус проникає всередину нервових клітин спинного мозку, які починають поступово відмирати.

Здебільшого поліомієліт вражає дітей віком до 5 років. В одному з 200 випадків інфікування розвивається незворотний параліч. З-поміж них від 2 до 10 відсотків помирають через паралізовані дихальні м’язи. У дітей, які одужали від цієї хвороби може виникнути постполіомієлітний синдром. Він характерний відчуттям нового болю у м’язах, слабкістю або паралічем у дорослому віці.

Саме тому щеплення починають робити у перші місяці життя. Підраховано, що масова кампанія вакцинації з 1988 року до нинішнього часу дозволила зменшити захворюваність на дикий поліомієліт на понад 99 відсотків. Це врятувало приблизно 16 мільйонів людей від паралічу. Крім того, завдяки вакцинації вже вдалося викоренити другий і третій штами дикого поліовірусу.

Однак поки у світі залишається хоч одна інфікована дитина, ризик його підхопити мають діти у всіх країнах. Нині поширення поліовірусу в епідемічних масштабах спостерігається в Афганістані та Пакистані. Натомість в Україні ВООЗ оголосила про спалах.

Чому в Україну повернувся поліомієліт

В Україні перший за кілька років випадок поліомієліту Міністерство охорони здоров’я офіційно підтвердило на початку жовтня. Захворіла півторарічна дівчинка з Рівненської області. Далі медики підтвердили інфікування ще шести дітей — її братів і сестер. А 3 листопада поліомієліт зафіксували одразу у п’яти дітей на Закарпатті. На жаль, внаслідок хвороби у 12-річної дівчинки паралізувало ногу. Згодом виявилося, що в усіх випадках батьки свідомо відмовлялися від вакцинації дітей через свої релігійні переконання.

До цієї осені поліомієліт у нашій країні востаннє фіксували у 2015 році. Тоді на Закарпатті захворіло двоє невакцинованих дітей віком 11 місяців і 4 роки, у яких недуга викликала гострий в’ялий параліч. На той час це був перший випадок поліомієліту в Європі з 2010 року та перший в Україні з 2006-го.

Нинішнє повернення поліомієліту представники МОЗ пояснюють низьким рівнем щеплення дітей. В усіх випадках хворобу викликав не дикий поліовірус, який має природне походження, а вакциноспоріднений. Під час вакцинації людини від поліомієліту ослаблений вірус може потрапити у довкілля через її кишковий тракт і заразити інших. Спершу він не становить ніякої загрози. Але, якщо неімунізованих дітей багато, внаслідок тривалого поширення поліовірус починає мутувати та стає надзвичайно небезпечним. Щоб цьому запобігти, щепленими мають бути хоча б 95 відсотків населення.

Натомість впродовж восьми місяців 2021-го в середньому по країні щепили лише 53 відсотки дітей віком до 1 року. Найгірша ситуація у Херсонській, Івано-Франківській і Закарпатській областях.

Чим старші діти, тим нижче їх охоплення щепленнями: про ситуацію у Хмельницькому

Вакцинувати дітей від поліомієліту рекомендують згідно з Календарем профілактичних щеплень. Перші два щеплення роблять на 2-й і 4-й місяці життя інактивованою поліомієлітною вакциною. Її вводять внутрішньом’язово. Далі на 6-й і 18-й місяці, у 6 та 14 років використовують оральні каплі.

«Щоб імунітет спрацював як слід, потрібно не лише навчити Т-клітини у крові реагувати на поліовірус, а й за допомогою капель натренувати слизову оболонку кишківника, — пояснює головна спеціалістка міського управління охорони здоров’я Ірина Кондратюк. — Поліовакцина у більшості випадків не викликає серйозних реакцій. Іноді хіба що трапляється незначна нудота чи діарея».

За її словами, у Хмельницькому трьома щепленнями від поліомієліту вже вакциновано 80 відсотків дітей віком до одного року (тут і далі станом на початок листопада — авт.). Є сподівання, що до кінця 2021-го цей показник вдасться довести, якщо не 95-и, то хоча б до 90 відсотків. Натомість чим старші діти, тим нижче їх охоплення щепленнями. Четвертою дозою вакцинували 66-67 відсотків хмельничан 18-и місячного віку, п’ятою дозою — 55 відсотків 6-річних, шостою дозою — 27 відсотків 14-и років і старше.

«Деяких дітей не вакцинують через протипокази. Проте у більшості випадках причиною такої ситуації стає відмова їх батьків. На темпи вакцинації від поліомієліту негативно впливає й нинішня ситуація з коронавірусом», — додала Ірина Володимирівна.

Що робити, якщо ви помітили у дитини симптоми поліомієліту

«Якщо дитина має раптову слабкість або біль у кінцівках, треба негайно повідомити про це вашого сімейного лікаря чи педіатра. Це можуть бути потенційні ознаки поліомієліту», — заявили у пресслужбі МОЗ.

Від моменту інфікування до появи перших симптомів поліомієліту минає від 2 до 35 діб. Одразу після їх виникнення людина може поширювати вірус впродовж двох тижнів. Приблизно у 25 відсотках випадків поліомієліт має ознаки схожі на грип: лихоманка, втома, нудота, біль у горлі та животі, головний біль. Проте у деяких людей можуть виникнути серйозніші симптоми, які свідчать про ймовірне ураження головного та спинного мозку. Зокрема відчуття поколювання в ногах, неможливість рухати частинами тіла, слабкість у кінцівках.

Читайте також: Новий штам коронавірусу «Омікрон», або Якими є можливі сценарії пандемії COVID-19

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую