ye-logo.v1.2

У яких випадках вакцинація від Covid-19 потребує особливої підготовки

Здоров'я 2139
Чимало людей все ще вагаються: йти на щеплення чи утриматися
Чимало людей все ще вагаються: йти на щеплення чи утриматися. Фото: ілюстративне pixabay.com

На актуальні питання відповіла лікар-терапевт.

Частина подолян уже отримали дві дози вакцини від Covid-19. Проте чимало людей все ще вагаються: йти на щеплення чи утриматися? Звісно, є затяті противники вакцинації. Інших же стримують особисті питання: чи можна вакцинуватися вагітним, онкохворим, алергікам. І не завжди вдається знайти на це відповідь у свого лікаря. Ми зібрали запитання щодо вакцинації і попросили відповісти на них лікаря-терапевта з Хмельницького Дарію Носатову.

— Чи можна вакцинуватися вагітним?

— Потрібно зважити усі «за» і «проти». Якщо вагітна жінка має великий ризик заразитися, контактує з великою кількістю людей (приміром, працює в лікарні чи у школі), то щепитися потрібно, адже ризик перенести у важкій формі ковід при вагітності значно більший. В Україні є вакцини, які рекомендовані для щеплення вагітних — на мРНК-платформі. А от вакцина CoronaVac вагітним та матерям, які годують малят грудним молоком, протипоказана.

— Чи існують застереження щодо вакцинації онкохворих?

— Онкохворі ризикують перенести захворювання у важкій формі і отримати ускладнення. Тому для них важливо щепитися. Однак, якщо людина проходить курс імуносупресивної терапії і має пригнічений імунітет, щеплення слід відкласти, бо імунної відповіді на вакцину може не бути. А от якщо хворий з онкологією перебуває у стані ремісії і не приймає імуносупресивну терапію, тоді щеплення необхідне.

— Люди, які страждають від різних видів алергії, теж остерігаються вакцинуватися, оскільки побоюються алергічної реакції і на вакцину.

— Якщо раніше були реакції на лікарські препарати, особливо при вакцинації від будь-яких інфекційних захворювань, потрібно ознайомитися з компонентами вакцини. Це можна зробити на сайті Державного експертного центру МОЗ (dec.gov.ua) або у медпрацівників, які проводять вакцинацію. Якщо є алергія на один з компонентів, робити щеплення не можна. Також не слід вакцинуватися, якщо до складу вакцини входить такий компонент як алюміній. Людям з алергією необхідно обов’язково проконсультуватися зі своїм лікарем. Якщо ризик заразитися ковідом великий, то все ж краще захиститися — разом з лікарем обрати найбезпечнішу вакцину. Алергікам варто обирати для щеплення вакцину CoronaVac, бо вона практично не дає алергічної реакції. Крім того, слід обов'язково після щеплення протягом пів години перебувати в закладі охорони здоров'я, щоб у разі алергічної реакції одразу отримати медичну допомогу. Категорично протипоказана вакцинація людям, які отримали анафілактичний шок після першої дози. Другу дозу їм вводити не можна.

— Як бути людям з порушенням згортання крові?

— До вакцинації організм потрібно підготувати і зменшити ризики негативних наслідків. Необхідно здати загальний аналіз крові — на тромбоцити, еритроцити, перевірити густину крові. Якщо є тенденція до згущення (ризик тромбозів), то щеплення слід відкласти. Натомість пройти курс лікування антикоагулянтами, щоб розрідити кров, і лише тоді вакцинуватися. Після вакцинації протягом місяця теж треба приймати антикоагулянти. Обережними слід бути і людям з варикозним розширенням вен. Їм варто зробити ультразвукове дослідження нижніх кінцівок і тоді за рекомендацією лікаря або робити щеплення, або спершу пройти курс лікування.

— Чи існують лікарські препарати, під час лікування якими не можна вакцинуватися?

— Так, це імуносупресивні препарати, які пригнічують імунну систему. Їх призначають при аутоімунних захворюваннях та онкопатологіях. При вакцинації організм може не зреагувати на вакцину, тобто не виробляться потрібні антитіла. А взагалі, якщо ви приймаєте будь-які препарати і хвилюєтеся щодо вакцинації, порадьтеся зі своїм лікарем.

— Перед щепленням дехто здає аналіз, щоб дізнатися рівень антитіл. Чи потрібно це робити?

— Такої вимоги немає. Це більше цікавість самої людини: чи має вона природний захист, чи хворіла на ковід. Адже є люди, які не мали жодних симптомів, однак перехворіли і мають достатню кількість антитіл. У такому разі можна відтермінувати щеплення. Але це не обов'язково. Протипоказів до вакцинації при наявності власних антитіл немає.

— Чи можна вживати алкоголь після щеплення?

— Такої заборони немає. Проте слід пам'ятати, що алкоголь не зашкодить, якщо його вживати у невеликих дозах: 50 грамів міцного алкоголю чи 150 грамів вина.

— Поясніть, що вважається нормальною реакцією на щеплення, а коли слід звертатися по медичну допомогу.

— Після вакцинації може підвищуватися температура до 37,2 і навіть до 39 градусів. Якщо вона вища за 38 градусів, її бажано збивати. Також нормальною реакцією вважається загальна слабкість, ломота в тілі, тобто симптоми, які притаманні ковідній інфекції. Також можуть бути місцеві реакції: почервоніння в місці ін'єкції, біль в руці. Якщо ці симптоми зберігаються протягом трьох діб, хвилюватися не варто, це нормальна імунна відповідь організму на введення вакцини. Якщо ж вони тримаються довше, слід звернутися до лікаря. Також потрібно насторожитися, якщо у місці ін'єкції з'являється папула, гнійничок. Більшість людей відчувають ті чи інші симптоми, це нормально. Але є невеликий відсоток тих, хто взагалі не відчуває жодних симптомів, і це також вважається варіантом норми.

— Нагадайте, для чого вводиться бустерна доза.

— Рівень антитіл через шість місяців після вакцинації починає зменшуватися, опірність організму до Covid-19 знижується, ризик захворіти зростає. Тому потрібна бустерна доза, щоб стимулювати імунну систему, збільшити кількість антитіл і запобігти захворюванню. Бустерне щеплення рекомендують робити через шість-дев'ять місяців після другої дози.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую