Гаряча тема:
- Війна
Чому виникають грижі, в чому їх небезпека та як лікувати - поради лікаря
У жінок частіше діагностують стегнові кили, у чоловіків — пахові
Кила (грижа) черевної порожнини — досить поширена патологія, від якої страждають близько 20 відсотків населення. У жінок частіше діагностують стегнові кили, у чоловіків — пахові. Загалом чоловіки від кил страждають частіше. Це пов'язане з тим, що вони частіше виконують важку роботу, яка сприяє виникненню кил. Про те, чому розвиваються кили, у чому їхня небезпека та які методи лікування застосовують, розповідає лікар-хірург Віталій Дячук з Хмельницького.
— Віталію Олександровичу, що таке кила черевної порожнини?
— Це м’яке утворення, розташоване по середній лінії живота або з боків внизу живота (в паху), що містить у собі вміст внутрішніх органів. У народі частіше його називають грижею, однак в медичній термінології вживається термін «кила». Це небезпечне захворювання, при якому внутрішні органи виходять із займаного положення в організмі, не порушуючи цілісність оболонки, що їх покриває, через або патологічно сформовані отвори, або ті, які існують.
— Чому вони виникають?
— Кили виникають за двох основних умов: наявності слабкого місця в черевній порожнині і коли підвищується черевний тиск. Слабке місце — це анатомічна особливість. У когось це — середня лінія живота, яка називається білою лінією живота. В інших може бути пупок — і розвивається пупкова кила або пахвинне кільце, через це виникає пахова кила. А у когось слабким є стегнове кільце, і виникає стегнова кила. Крім того, після операції на черевній порожнині може виникнути післяопераційна кила.
— А що сприяє підвищенню черевного тиску?
— По-перше, хронічні закрепи, по-друге — важка фізична праця, по-третє — хронічні захворювання, до прикладу, хронічне обструктивне захворювання легень. При ньому підвищується тиск у грудній клітці, й через це підвищується тиск і у животі. Черевний тиск підвищується і при геморої. По-четверте, пологи. Кила може виникати як після пологів, так і під час пологів. Щоправда, це буває рідко.
— У чому небезпека черевної кили?
— Власне, сама по собі кила, не страшна, вона може тривалий час ніяк не проявлятися, бути у так званому стані килоносійства. Людину може турбувати незначний біль чи дискомфорт, які минають після того, як прийняти горизонтальне положення. Однак такий стан триває доти, доки не виникнуть ускладнення. І у цьому найбільша небезпека, що може призвести до загрозливих станів і навіть до смерті. Найгрізніше ускладнення — коли кила защемлюється. Незалежно від того, яка це кила — пупкова, пахова, стегнова чи післяопераційна, важливо, що міститься всередині. Адже там зазвичай вміст черевної порожнини. А у ній розташовані багато органів: довгі відрізки тонкого та товстого кишківника, ділянка внутрішнього сала (великий чепець). Зазвичай вхід у мішок кили невеликий. Якщо ці органи потрапляють у мішок і защемлюються, порушується їхнє кровопостачання і виникає некроз. Це — найгрізніше і найстрашніше ускладнення, яке може виникати при килах.
— Тому краще килу лікувати, доки вона не ускладнена?
— Звісно. Адже від моменту ускладнення застосовуються зовсім інші методи лікування і можливі ще грізніші ускладнення, які можуть навіть призвести до смерті. Власне, з неускладненою килою можна жити багато років. Але тільки-но вона защемлюється, як виникає загроза не тільки здоров'ю, а й життю.
При защемленні кили слід негайно звертатися у лікарню.
— Які перші ознаки кили?
— Якщо після фізичного навантаження або відвідування туалету людина відчуває наявність якогось випинання — в ділянці пупка, післяопераційного рубця, стегна чи паху, то це може бути ознакою утворення кили. На дотик воно м'яке і майже не болюче. При горизонтальному положенні тіла випинання зникає. Ще до виникнення випинання може бути відчуття печіння в паху, пупку, в ділянці стегна чи післяопераційного рубця.
— А які прояви защемленої кили?
— До прикладу, людина з паховою килою попрацювала фізично, і під час роботи виник різкий біль в ділянці кили, вона вилізла і стала болючою. І навіть після того, як людина розслабилася, лягла, випинання не ховається. Інколи кила стає гарячою, виникає нудота, блювота, затримка відходження газів і стільця — це все симптоми защемленої кили. При перших таких симптомах слід негайно звернутися по медичну допомогу. Якщо операцію не виконати найближчим часом, виникає некроз того органу, який міститься в защемленій килі, й розвивається перитоніт — запалення черевної порожнини. Тоді людина може померти, якщо вчасно не надати допомогу.
— Лікування тільки хірургічне?
— Так. Жодні компреси, трикотажі, бандажі у цьому випадку не допомагають.
— Краще оперувати килу одразу після діагностування, коли вона не ускладнена?
— В ідеалі так. Це вважається найкращим моментом для операції. Загалом потрібно прооперувати килу, доки немає ускладнень. Існують різні методи таких операцій: лапароскопічні та стандартні. Вибір методу оперативного втручання залежить від того, коли людина звернулася, яка кила, від стану здоров'я пацієнта. Найсучаснішим методом лікування вважається імплантація (встановлення) сіткового імпланта. Це поліпропілен, який не викликає алергії. Його встановлюють у слабкі місця, і на тому місці кила повторно вже не виникне. Також у чоловіків практикується проведення герніопластики власною тканиною, бо вважається, що імплантація сітки має деякий негативний вплив на репродуктивну функцію чоловіка.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: